sobota, 20 stycznia 2018 r.

Lublin

Programy profilaktyczne mało skuteczne. W Lubelskiem nadal rak zabija wiele kobiet

Dodano: 31 marca 2017, 06:50

Badanie mammograficzne
Badanie mammograficzne

Rak nadal zabija wiele kobiet, bo skuteczność programów, które miały pomóc we wczesnym wykrywaniu nowotworów piersi i szyjki macicy, była znikoma – wynika z najnowszego raportu NIK po kontroli w Lubelskiem

W ocenie NIK nie osiągnięto głównego celu, czyli zmniejszenia zachorowalności i umieralności z powodu raka piersi i raka szyjki macicy, zawartego w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych (2011–2015).

Z medycznych danych wynika, że w latach 2011–2013 w woj. lubelskim następował systematyczny wzrost zachorowań na raka piersi i raka szyjki macicy. W tych latach na raka piersi zachorowało kolejno: 454, 482 i 534 kobiet w wieku od 50 do 69 lat, a na raka szyjki macicy: 86, 93 i 96 kobiet w wieku od 25 do 59 lat.

Na raka piersi w grupie wiekowej 50–69 lat w Lubelskiem zmarło w tych latach odpowiednio: 113, 102 i 118 kobiet, a z powodu raka szyjki macicy w grupie wiekowej od 25 do 59 lat: 36, 39 i 36 kobiet.

W Lubelskiem działania w zakresie profilaktyki raka piersi były realizowane przez Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, a w zakresie profilaktyki wczesnego wykrywania raka szyjki macicy – przez SPSK1. Zdaniem NIK, ich skuteczność była ograniczona. Większość akcji promocyjno-profilaktycznych prowadzono na terenach o wysokiej zgłaszalności kobiet na badania mammograficzne i cytologiczne. Pomijano te powiaty, gdzie zgłaszało się najmniej kobiet.

– Uczymy się na własnych błędach i wyciągniemy wnioski do kolejnych działań profilaktycznych. Widzimy wzrost zachorowań wśród młodych kobiet i na tej grupie też chcemy się skupić. Chcemy też dotrzeć do wszystkich rejonów naszego województwa – deklaruje Wojciech Siomak, rzecznik COZL.

SPSK1 w Lublinie realizując zadania w ramach programu, nie przekazywał do lubelskiego NFZ informacji o nieprawidłowościach, które stwierdził w wyniku kontroli jakości badań cytologicznych.

Pomimo że wydatki poniesione na realizację tych kontroli wyniosły ponad 73 tys. zł, ich wyniki nie zostały w żaden sposób wykorzystane. W efekcie nieprawidłowości powtarzały się w kolejnych latach.

W latach 2011–2013 szpital wypłacił pracownikom realizującym zadania związane z programem dodatkowe wynagrodzenia. NIK ocenił to jako niegospodarne, bo wchodziło to w zakres obowiązków wynikających z umów o pracę. Ponadto nierzetelnie rozliczono umowy zlecenia o wartości ponad 100 tys. zł, zawarte na organizację wysyłki zaproszeń na badania cytologiczne. Stwierdzono też, że wykładowcom prowadzącym szkolenia dla personelu medycznego wypłacono wynagrodzenia wyższe o blisko 4 tys. zł od należnych.

Chodzi również o postępowania dotyczące wyboru wykonawców akcji promocyjno-profilaktycznych i obsługi wysyłki zaproszeń z pominięciem szpitalnych procedur. W efekcie usługi o wartości blisko 100 tys. zł, które szpital powinien realizować samodzielnie, zlecono członkom rodziny jednego z jego pracowników.

Co na to szpital? – Wszystkie zalecenia pokontrolne zostały wykonane – informuje Anna Guzowska, rzeczniczka SPSK1 w Lublinie. Nie udało nam się wczoraj skontaktować z osobami odpowiedzialnymi za realizację programu, bo były w delegacji poza Lublinem.

Czytaj więcej o: Lublin onkologia nowotwór
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (3 maja 2017 o 18:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
wszystkim zainteresowanym tematyką raka piersi polecam stronę ***femiglove.pl jest tam wiele artykułów, dodatkowo można kupić rękawiczkę do samobadania piersi, która zwiększa czułosć palców.
Rozwiń
Gość
Gość (1 kwietnia 2017 o 16:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brawa dla pani dyr. Gawelskiej - zastępcy da. Medycznych , wieloletniego "specjalisty" w Łów NFZ - najpierw machlojki przy konkursach ofert - teraz ciepła posadka w spsk nr 1 - więcej takich fachowców z Bożej kaski , marnujących nasze pieniądze !
Rozwiń
Gość
Gość (31 marca 2017 o 13:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Poziom diagnostyki i leczenia raka piersi na Lubelszczyźnie to tragedia. Proszę wskazać który ośrodek spełnia podstawowe wymogii ,,breast cancer unit". Może ktoś pomyśli i coś zmieni bo przelewać z pustego w puste to nie sztuka!
Rozwiń
Gość
Gość (31 marca 2017 o 13:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja Wam opowiem swoją historię. Jakiś czas temu były darmowe badania USG piersi w moim mieście, finansowane przez fundację. Zapisałam się, poszłam, Pani powiedziała, że wszystko pięknie. Chwilę później dostałam się do tego programu profilaktyki raka piersi, miesiąc później wyznaczono mi wizytę. Chociaż miałam te USG robione gdzie indziej, uznałam, że co mi szkodzi zrobić jeszcze raz. I co się okazało? Pani radiolog wykryła mi nie jeden, nie dwa a cztery(!) guzy, po dwa na każdą pierś. Od razu zalecono biopsję, pół roku później już miałam największego guza wyciętego. Czy program jest skuteczny? Pewnie ma gorsze momenty, ale ja jestem im wdzięczna chociażby za to, że na własnej skórze się przekonałam, że nie wystarczy robić badania regularnie, trzeba jeszcze zadbać o to, aby te badania były wykonywane na dobrym sprzęcie, u dobrego radiologa. Także drogie Panie - wyciągnijcie wnioski z moich przeżyć i badajcie się u profesjonalistów.
Rozwiń
Joanna
Joanna (31 marca 2017 o 12:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przed wydaniem opinii należałoby poczytać i zainteresować się wielkością dawki i jej ewentualnymi skutkami.Idąc  tokiem myślenia Pana/Pani należałoby nie wykonywać żadnego badania z użyciem promieniowania bo daje więcej szkody jak pożytku . Ciekawe czy byłby ten sam tok myślenia gdyby jednak to badanie którego  Pan/Pani nie poleca uratowało kogoś z Pana/Pani rodziny i czy wtedy też byłoby tak samo atakowane.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!