czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Prokurator odwołany, sędzia zrezygnował

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 maja 2002, 21:59
Autor: (er)

Andrzej Kaczmarek, zastępca rzecznika dyscyplinarnego Sądu Okręgowego w Lublinie zrezygnował z tej funkcji. Po odwołaniu Leopolda Piętala, prokuratora okręgowego w Lublinie, od wczoraj prokuraturą kieruje jego dotychczasowy zastępca Andrzej Sidor.

Dymisje prawników są efektem złożenia przez lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej wniosku o odebranie im immunitetów.
Przypomnijmy, że w czwartek lubelski IPN wystąpił o odebranie immunitetu czterem sędziom i dwom prokuratorom, którzy aresztowali i sądzili działaczy Solidarności z WSK w Świdniku za zorganizowanie w stanie wojennym strajku. IPN uważa, że nadużyli swoich uprawnień. Barbara Piwnik, minister sprawiedliwości, która w piątek odwołała L. Piętala, przyznała wczoraj
w RMF, że decyzja ta ma związek
z wystąpieniem o uchylenie mu immunitetu. – Skoro były podstawy do złożenia wniosku przez IPN, to taka osoba nie może pełnić funkcji szefa prokuratury – powiedziała.
L. Piętal ma status prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie i po powrocie z urlopu wróci tam do pracy. Drugi z prokuratorów – Lech Kochanowski, pracuje teraz w... IPN. Sędziowie orzekają w lubelskich sądach Okręgowym i Apelacyjnym oraz w Sądzie Najwyższym. Wnioski IPN rozpatrzą sądy dyscyplinarne. Jeśli je uwzględnią, prawników będzie można pociągnąć do odpowiedzialności karnej.
– Do czasu rozpoznania wniosków IPN przez sąd dyscyplinarny sędziowie będą orzekać normalnie i na tym etapie sprawy z mojej strony nie będzie wobec nich dalszych kroków – mówi Ryszard Żmigrodzki, prezes Sądu Apelacyjnego
w Lublinie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!