Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 marca 2014 r.
18:50
Edytuj ten wpis

Prywatne ocieplanie miejskich szkół. Ratusz chce zdobyć pieniądze od firm

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
20 8 A A

Ratusz chce nakłonić prywatne firmy, by wyłożyły pieniądze na termomodernizację szkół i przedszkoli. I zamierza osiągnąć efekt nie wykładając ani grosza z miejskiej kasy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W kolejce do termomodernizacji czeka obecnie około 20 szkół i 40 przedszkoli podległych samorządowi miasta. Do zrobienia jest w nich znacznie więcej, niż tylko obłożenie ścian styropianem lub wełną mineralną i przykrycie tego nowym tynkiem. W budynkach trzeba też wymieniać stare instalacje grzewcze, które przyczyniały się do marnotrawienia ciepła. Takie prace są kosztowne. Przykład? Za termomodernizację gimnazjów przy Kunickiego i Lwowskiej oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy al. Spółdzielczości Pracy miasto zapłaciło łącznie blisko 16 milionów złotych. Miasto postanowiło zdobyć na ten cel pieniądze od prywatnych firm w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W Ratuszu powołany został właśnie specjalny zespół, który ma opracować zasady takiej współpracy. - Zadaniem zespołu jest też wytypowanie budynków, które mogłyby być modernizowane w ramach tego programu - mówi Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. Jaki interes miałaby prywatna firma w wykładaniu pieniędzy na przebudowę miejskiego budynku? - Wynagrodzenie byłoby płacone z oszczędności powstałych w wyniku zmniejszonego zużycia energii - wyjaśnia Bobowska. Jak duże mogą być te oszczędności? W trzech wspomnianych wcześniej budynkach przy Kunickiego, Lwowskiej i al. Spółdzielczości Pracy zużycie ciepła spadło o 60 proc. Wybrane przez miasto budynki mają być poddane tzw. audytowi energetycznemu. Takie badanie to w największym skrócie ocena tego, co można zrobić z budynkiem, by zużywał mniej ciepła. A także wskazanie najlepszej metody i najbardziej opłacalnej metody. Firma (lub firmy), która wyłoży pieniądze na docieplenie szkół ma być wybrana w rzadko stosowanym trybie dialogu konkurencyjnego. Po taką procedurę Ratusz sięgnął do tej pory tylko przy wyborze projektanta przebudowy pl. Litewskiego. Miasto liczy też na to, że w nowym rozdaniu funduszy z Unii Europejskiej będzie więcej pieniędzy na docieplenia publicznych budynków realizowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
technik / 27 marca 2014 o 08:16
Lublin rządzony przez Żuka mieszkającego w Świdniku jest bankrutem. Więc Żuk zaczął prywatyzować oświatę, następny krok to bedą opłaty od rodziców "na poprawe jakosci przebywania dzieci w szkole".
Juz nikt nie pożyczy mu pieniędzy więc szuka jeleni w biznesie. Pewnie dają firmom do zrozumienia 'jak docieplicie to dostaniecie jakies zlecenie". Ale bankrutowi nikt nie więrzy wiec firmy nie ocieplą tych szkół.
Rodzice zbierajcie na styropian lub watę szklaną !!!
Avatar
styropianowy / 27 marca 2014 o 08:10

pani z ratusza to pewny Nobel w dziedzinie bezmyślności

Avatar
nieuk / 27 marca 2014 o 08:08

żuk to geniusz a może nawet eugeniusz

Avatar
jurek / 27 marca 2014 o 07:11

widze ze pani z urzędu ma pelne dane

Avatar
Arek / 26 marca 2014 o 22:23

Już widać tą kolejkę chętnych do wyrzucenia pieniędzy w błoto. Ktoś to wogóle z urzędników policzył? Zajezdnia na Kraśnickich i teren obok Lublinianki też miały być łakomym kąskiem dla lubelskich firm a okazały się wielkim niewypałem. Może na początek trzeba by pomyśleć o wpieraniu lokalnych firm a potem prosić ich o pieniądze???? 

Avatar
Piotrek / 26 marca 2014 o 22:13

Ha, ha, ha. Poroniony pomysł i niemożliwy do zrealizowania. Miasto stworzyło możliwości rozwoju lokalnych firm wprowadzając do Lublina kilka galerii które rozwalą lokalny rynek!!

Kolejny aspekt to dlaczego prywatne firmy mają robić jako banki?? Rozumiem że miasto chce uciec od zadłużenia bo na termomodernizację trzeba wziąć kredyt a to już jest widoczne w budżecie no i PIS będzie krytykował a takie partnerstwo prywatno - publiczne nie zwiększa deficytu miasta.

Tylko ile lubelskich firm będzie chętnych zainwestować w taki niepewny i długoterminowy biznes? Policzmy. Średnia termomodernizacja szkoły kosztuje 2-3 ml złotych albo więcej. Do tej pory szkoła płaciła rocznie za ogrzewanie ok. 70 tyś złotych. Po ociepleniu oszczędzą 60% (w/g miasta) w/g mnie 50%. Rocznie mamy zysk 35 tyś złotych. Koszty termomodernizacji firmie zwrócą się po ..... 57 latach. Nawet jak miasto dołoży 50% tej kwoty to perspektywa zwrotu po 28 latach zainwestowanych pieniędzy (bez odsetek) nie jest dobrym interesem.

Nie wiem czy mamy w Lublinie taką firmę która tyle istnieje. 

Moim skromnym zdaniem urząd nie przemyślał chyba do końca tego pomysłu. Lubelskie firmy nie będą bankami dla Urzędu Miasta tym bardziej że UM Lublina do tej pory nie wspierał lokalnych przedsiębiorców a teraz prosi się o kasę od nich!!!!

Urząd chyba nawet nie pomyślał o zwolnieniach z podatków dla tych firm. 

Gratuluję pomysły, głupiego pomysłu. Burza mózgów czasami nie powinna ujrzeć światła dziennego!!!

Ha, ha, ha. Poroniony pomysł i niemożliwy do zrealizowania. Miasto stworzyło możliwości rozwoju lokalnych firm wprowadzając do Lublina kilka galerii które rozwalą lokalny rynek!!

Kolejny aspekt to dlaczego prywatne firmy mają robić jako banki?? Rozumiem że miasto chce uciec od zadłużenia bo na termomodernizację trzeba wziąć kredyt a to już jest widoczne w budżecie no i PIS będzie krytykował a takie partnerstwo prywatno - publiczne nie zwiększa deficytu miasta.

Tylko ile lubelskich firm będzie chętnych zainwestować w taki nie... rozwiń

Avatar
Przemek / 26 marca 2014 o 21:21

czyli zapłacą tak czy inaczej tylko w ratach a nie całą kase od razu. manipulacja słowna.

Avatar
Gość / 26 marca 2014 o 21:15

Niech w końcu ocieplą IV i V LO! :)

Avatar
technik / 27 marca 2014 o 08:16
Lublin rządzony przez Żuka mieszkającego w Świdniku jest bankrutem. Więc Żuk zaczął prywatyzować oświatę, następny krok to bedą opłaty od rodziców "na poprawe jakosci przebywania dzieci w szkole".
Juz nikt nie pożyczy mu pieniędzy więc szuka jeleni w biznesie. Pewnie dają firmom do zrozumienia 'jak docieplicie to dostaniecie jakies zlecenie". Ale bankrutowi nikt nie więrzy wiec firmy nie ocieplą tych szkół.
Rodzice zbierajcie na styropian lub watę szklaną !!!
Avatar
styropianowy / 27 marca 2014 o 08:10

pani z ratusza to pewny Nobel w dziedzinie bezmyślności

Avatar
nieuk / 27 marca 2014 o 08:08

żuk to geniusz a może nawet eugeniusz

Avatar
jurek / 27 marca 2014 o 07:11

widze ze pani z urzędu ma pelne dane

Avatar
Arek / 26 marca 2014 o 22:23

Już widać tą kolejkę chętnych do wyrzucenia pieniędzy w błoto. Ktoś to wogóle z urzędników policzył? Zajezdnia na Kraśnickich i teren obok Lublinianki też miały być łakomym kąskiem dla lubelskich firm a okazały się wielkim niewypałem. Może na początek trzeba by pomyśleć o wpieraniu lokalnych firm a potem prosić ich o pieniądze???? 

Avatar
Piotrek / 26 marca 2014 o 22:13

Ha, ha, ha. Poroniony pomysł i niemożliwy do zrealizowania. Miasto stworzyło możliwości rozwoju lokalnych firm wprowadzając do Lublina kilka galerii które rozwalą lokalny rynek!!

Kolejny aspekt to dlaczego prywatne firmy mają robić jako banki?? Rozumiem że miasto chce uciec od zadłużenia bo na termomodernizację trzeba wziąć kredyt a to już jest widoczne w budżecie no i PIS będzie krytykował a takie partnerstwo prywatno - publiczne nie zwiększa deficytu miasta.

Tylko ile lubelskich firm będzie chętnych zainwestować w taki niepewny i długoterminowy biznes? Policzmy. Średnia termomodernizacja szkoły kosztuje 2-3 ml złotych albo więcej. Do tej pory szkoła płaciła rocznie za ogrzewanie ok. 70 tyś złotych. Po ociepleniu oszczędzą 60% (w/g miasta) w/g mnie 50%. Rocznie mamy zysk 35 tyś złotych. Koszty termomodernizacji firmie zwrócą się po ..... 57 latach. Nawet jak miasto dołoży 50% tej kwoty to perspektywa zwrotu po 28 latach zainwestowanych pieniędzy (bez odsetek) nie jest dobrym interesem.

Nie wiem czy mamy w Lublinie taką firmę która tyle istnieje. 

Moim skromnym zdaniem urząd nie przemyślał chyba do końca tego pomysłu. Lubelskie firmy nie będą bankami dla Urzędu Miasta tym bardziej że UM Lublina do tej pory nie wspierał lokalnych przedsiębiorców a teraz prosi się o kasę od nich!!!!

Urząd chyba nawet nie pomyślał o zwolnieniach z podatków dla tych firm. 

Gratuluję pomysły, głupiego pomysłu. Burza mózgów czasami nie powinna ujrzeć światła dziennego!!!

Ha, ha, ha. Poroniony pomysł i niemożliwy do zrealizowania. Miasto stworzyło możliwości rozwoju lokalnych firm wprowadzając do Lublina kilka galerii które rozwalą lokalny rynek!!

Kolejny aspekt to dlaczego prywatne firmy mają robić jako banki?? Rozumiem że miasto chce uciec od zadłużenia bo na termomodernizację trzeba wziąć kredyt a to już jest widoczne w budżecie no i PIS będzie krytykował a takie partnerstwo prywatno - publiczne nie zwiększa deficytu miasta.

Tylko ile lubelskich firm będzie chętnych zainwestować w taki nie... rozwiń

Avatar
Przemek / 26 marca 2014 o 21:21

czyli zapłacą tak czy inaczej tylko w ratach a nie całą kase od razu. manipulacja słowna.

Avatar
Gość / 26 marca 2014 o 21:15

Niech w końcu ocieplą IV i V LO! :)

Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r. 0 0

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 9 10

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 3 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 21 1

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 28 2

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 59 10

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 30 2

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 47 13

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 45 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 398 13

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 8 12

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!