czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Przebudowa placu Litewskiego nie ruszy w tym roku. Opóźnienie przez pytania

Dodano: 24 listopada 2015, 09:55
Autor: Dominik Smaga

Projekt przewiduje też korektę lokalizacji pomnika Nieznanego Żołnierza – widoczny w centrum zdjęcia
Projekt przewiduje też korektę lokalizacji pomnika Nieznanego Żołnierza – widoczny w centrum zdjęcia

Przebudowa pl. Litewskiego nie zacznie się w tym roku. A firma, której te prace zostaną powierzone będzie wybrana przez miasto z opóźnieniem. Mimo to urzędnicy zapewniają, że termin zakończenia prac ustalony na kwiecień 2017 r. nadal jest aktualny

Prace planujemy rozpocząć już w grudniu – deklarowała na październikowej konferencji prasowej Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Teraz wiadomo już, że te deklaracje są nieaktualne, a przetarg wpadnie w kolejny poślizg. Termin wyznaczony wykonawcom na składanie ofert na 16 listopada został już przesunięty na 30 listopada, a to nie jest ostatnia zmiana.

– Na pewno będziemy przesuwać termin – potwierdza Szczepańska. Powodem jest spora liczba pytań, które po lekturze projektów zadały zainteresowane zleceniem firmy. – Nie mamy jeszcze kompletu odpowiedzi.

Zgodnie z prawem wszystkie odpowiedzi muszą być udzielone pisemne i ogłoszone tak, by każda zainteresowana firma miała do nich równy i swobodny dostęp. Co więcej, Ratusz przyznaje, że napływają jeszcze kolejne pytania.

– Termin na składanie ofert możemy wyznaczyć na 22 dni od opublikowania odpowiedzi na zgłoszone pytania. Jeśli będą wpływały kolejne, na pewno będziemy ponownie przesuwać termin – tłumaczy Szczepańska.

Miasto zmuszone jest też dokonać poprawek w dokumentacji, z której muszą zniknąć zapisy zmuszające wykonawcę do zastosowania w fontannie urządzeń konkretnego producenta.

Ratusz zapewnia, że sama przebudowa się nie opóźni, a 30 kwietnia 2017 r. jako termin, w którym prace się skończą, nadal jest aktualny. Roboty na placu mają się zacząć wkrótce po uprawomocnieniu się przetargu, mimo że będzie już (sroższa lub łagodniejsza) zima.

– Pogoda nie będzie przeszkodą – deklaruje nadzorująca inwestycję urzędniczka. – Można będzie prowadzić m.in. rozbiórki starych nawierzchni. Natomiast prace przy instalacjach podziemnych byłyby niemożliwe dopiero wtedy, gdyby grunt zamarzł do głębokości 120 cm, a to byłoby możliwe dopiero przy długotrwałych mrozach.

Przebudowa placu Litewskiego będzie obejmować m.in. wymianę wszystkich nawierzchni, nowe urządzenie zieleni, rozbiórkę starego szaletu i budowę nowego, ustawienie elementów tzw. małej architektury, przedłużenie deptaka do ul. 3 Maja, jak również budowę nowych wodotrysków, w tym podświetlanej multimedialnej fontanny. W miejscu obecnego placu zabaw powstanie wykładany drewnem plac do organizacji imprez.

Na nowo urządzony ma być przy okazji pl. Krąpca (u zbiegu Radziwiłłowskiej i Staszica) oraz pl. Czechowicza.

Czytaj więcej o: Lublin plac Litewski
Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 listopada 2015 o 00:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A gdzie ten Plac Litewski?
Rozwiń
Gość
Gość (24 listopada 2015 o 18:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
trzeba jeszcze olać spiżowy posąg zukai wszystko będzie w terminie
Rozwiń
Gość
Gość (24 listopada 2015 o 17:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wyrzucanie pieniędzy... Oszpecicie to, co ma jeszcze dobry wygląd i miejsce na masowe imprezy.
Rozwiń
Gość
Gość (24 listopada 2015 o 17:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za dwa lata ogłoszą kolejny konkurs na przebudowę placu. Ja już takich konkursów przeżyłem ze cztery. Będą kolejne fety i nagrody dla architektów. Ta farsa trwa nieprzerwanie od 25 lat. Lansują się tylko przy tym kolejne pasożyty z UM.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!