poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Przebudowa placu Litewskiego: Przetarg w przyszłym tygodniu. Co się zmieni?

Dodano: 11 września 2015, 06:45
Autor: Dominik Smaga

Nowy plac Litewski. Widok znad placu przed hotelem Europa<br />
Nowy plac Litewski. Widok znad placu przed hotelem Europa

Podświetlana fontanna, eleganckie kamienne nawierzchnie, nowe rośliny ozdobne i dużo miejsc do siedzenia. Tak ma wyglądać pl. Litewski po przebudowie. W przyszłym tygodniu ma być ogłoszony przetarg na wykonanie robót

Dokumentacja jest już gotowa od dawna, ale miasto musi z niej pousuwać nazwy konkretnych produktów i producentów tak, by nie narażać się na zarzut narzucania firmom budowlanym korzystania z towarów konkretnych firm. Wszystko musi być opisane wymiarami, kolorem i materiałami.

– Te prace są już na ukończeniu – mówi Marzena Szczepańska, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji i Remontów w Urzędzie Miasta. Dopiero tak przygotowany projekt może być dołączony do ogłoszenia o przetargu na przebudowę placu. – Ogłosimy go po niedzieli.

Zwycięzca przetargu dostanie na pracę niecałe półtora roku. – Termin wykonania zamówienia został ustalony na 30 kwietnia 2017 r. – informuje Szczepańska. Ratusz chce, żeby wszystko było gotowe na obchody 700-lecia ponownego nadania Lublinowi praw miejskich przez króla Władysława Łokietka. Wstępne założenia mówią, że jako ostatnia wykonana ma być fontanna, natomiast już pod koniec przyszłego roku powinny być gotowe nowe nawierzchnie placu.

Ratusz zapowiada też, że będzie żądać od wykonawcy robót takiego etapowania prac, by w czasie najważniejszych świąt dostępna była część placu będąca zwyczajowym miejscem uroczystości państwowych.

Na przebudowę, której towarzyszyć ma również przedłużenie deptaka do ul. 3 Maja miasto rezerwuje 62 miliony złotych. Kolejnym wydatkiem ma być odnowienie już istniejącej części deptaka (od Lubartowskiej do Kapucyńskiej), gdzie zamiast kostki brukowej pojawi się nowa nawierzchnia z kamienia, co ma nastąpić do 2018 r. Pula pieniędzy na prace we wszystkich tych miejscach to 70,8 miliona zł.

Tak ma wyglądać plac

Największą atrakcją będzie podświetlana, sterowana komputerowo fontanna. Możliwe ma być takie jej zaprogramowanie, by w określonych porach na placu odbywało się efektowne widowisko. Między dwiema nieckami będzie biegł chodnik stanowiący pieszy skrót od istniejącego dziś deptaka do przejścia dla pieszych przez ul. 3 Maja przy skrzyżowaniu z ul. I Armii Wojska Polskiego. Na swoich miejscach pozostaną wszystkie pomniki, a  części placu, na których się znajdują, zachowają swój reprezentacyjny charakter. Niższa część ma pełnić funkcję rekreacyjną. Szalet zostanie zbudowany od nowa.

Przeprowadzka nocnych

Przedłużenie deptaka będzie skutkować likwidacją przystanków przy Baobabie i Poczcie Głównej i skierowaniem komunikacji miejskiej na inne trasy. Zmieni się też miejsce przesiadek między liniami nocnymi. – Zakładamy, że punktem zbiorczym będzie pl. Wolności – informuje Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. – Zmiana punktu przesiadkowego wpłynie także na przebieg tras linii nocnych. Dlatego nie wykluczamy, że w tym zakresie przeprowadzimy konsultacje społeczne, w wyniku których będą modyfikowane obecnie funkcjonujące trasy komunikacji nocnej.

Czytaj więcej o: Lublin plac Litewski
Gość
Gość
Gość
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (15 września 2015 o 12:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czytelnik (11 września 2015 o godzinie 15:28) Mocno betonowy ten projekt! Mnie też żal tego eleganckiego, czarnego asfaltu i żółtej wyszczerbionej cegły. Zamiast tego posadzili wstrętne zielone drzewa, w dodatku nie owocowe i położyli duże, równe kamienne płyty a przecież kamień to tylko na nagrobki się nadaję. Do niczego ten projekt, oszpeci na wieki obecny piękny wygląd placu. Obecna fontanna też śliczna jak malowana i sika sobie dookoła po wszystkim jak popadnie bez głupiej elektroniki ! PS: Betonowy to jest twój łeb człowieku! Czytelniku, chyba uczęszczałeś na religię w szkole, tak jesteś złośliwy. Chodzi wyłącznie o zmniejszenie powierzchni zielonej w porównaniu do obecnej, patrz mini skwerek wokół pomnika Unii czy poszatkowany alejkami skwer, tam gdzie znajduje się obecnie stacja meteo.
Rozwiń
Gość
Gość (15 września 2015 o 11:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nawet nie chce mi się znowu czytać tych bredni. Już chyba 10 lat ten temat powraca jak bumerang, przypadkowo przed wyborami... Który to już przetarg??? Szkoda słów, już dawno wszytko powinno dojść do skutku, ale to tylko przedwyborcze mamienie, ja zawsze.
Rozwiń
Gość
Gość (13 września 2015 o 17:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I znowu ten temat.I znowu przebudowa,nowy przetarg.Kto tym razem zarobi??Prędzej się to wszystko zawali nim wreszcie ktoś to przebuduje.Takie cyrki to tylko w Lublinie,drugim tematem jest przebudowa wiaduktu przy Kunickiego.Ha,ha,ha.
Rozwiń
Kozioł
Kozioł (13 września 2015 o 07:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

JUŻ PODOBNO ZNANY JEST ZWYCIĘZCA PRZTARGU...

  jak to w mieście inspiracji...

Rozwiń
czytelnik
czytelnik (11 września 2015 o 15:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Mocno betonowy ten projekt!

Mnie też żal tego eleganckiego, czarnego asfaltu i żółtej wyszczerbionej cegły.

Zamiast tego posadzili wstrętne zielone drzewa, w dodatku nie owocowe

i  położyli duże, równe kamienne płyty a przecież kamień to tylko na nagrobki się nadaję.

Do niczego ten projekt, oszpeci na wieki obecny piękny wygląd placu.

Obecna fontanna też śliczna jak malowana i sika sobie dookoła po wszystkim jak popadnie bez głupiej elektroniki ! 

PS: Betonowy to jest twój łeb człowieku!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!