niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Przebudowa Podzamcza: Ostatnie dni na pomysły mieszkańców

Dodano: 6 maja 2015, 06:45
Autor: Dominik Smaga

Obrońcy modernistycznej bryły dworca autobusowego chcą go zachować. (Fot. Maciej Kaczanowski)
Obrońcy modernistycznej bryły dworca autobusowego chcą go zachować. (Fot. Maciej Kaczanowski)

To już ostatnie chwile, gdy mieszkańcy mogą wpłynąć na dokument, który przesądzi o przyszłości Podzamcza. W piątek minie termin na zgłaszanie uwag do projektu planu zagospodarowania terenu. W ciągu kolejnych 21 dni Ratusz będzie musiał zdecydować, które z nich uwzględni

O tym, czy na jakimś terenie może powstać osiedle, fabryka, czy sklep decyduje właśnie plan zagospodarowania terenu. Zresztą nie tylko o tym. Jeśli w takim planie jest napisane, że w pewnym rejonie nie można stawiać budynków wyższych, niż 20-metrowe, to na budowę wyższego pozwolenia wydać nie można. Tak samo na działce przeznaczonej pod domy jednorodzinne nie może stanąć blok, a na tej pod szkołę nie stawia się sklepu. Taki właśnie dokument Ratusz przygotowuje dla Podzamcza.

Projekt planu już jest

Jego najnowsza wersja zakłada m.in. powstanie nowych budynków w miejscu targowiska Bazar, sklepu LSS Społem, hali Nova, targowiska przy Ruskiej, czy też budynku po inspektoracie PZU na rogu Nadstawnej. W projekcie planu nie ma też miejsca na dworzec autobusowy, który władze miasta chcą zbudować od podstaw obok kolejowego.

Do tego projektu można jeszcze zgłaszać swoje uwagi i może to zrobić każdy, niezależnie od tego, czy ma cokolwiek wspólnego z tym terenem. Czas na zgłaszanie takich uwag upływa 8 maja. To właśnie pod naporem krytyki miasto wycofało się z wcześniejszego pomysłu zagłębienia w ziemi fragmentu al. Tysiąclecia i przykrycia go betonową płytą. Planiści skorygowali projekt i ponownie oddali go pod ocenę.

Czechówka górą czy dołem

Tym razem najgłośniej o projekcie wypowiadają się zwolennicy odkrycia rzeki Czechówki schowanej w podziemnym kanale biegnącym pod Podzamczem. Popierają oni alternatywą koncepcję przygotowaną przez biuro architektoniczne Bolesława Stelmacha oraz Forum Kultury Przestrzeni, która właśnie takie odsłonięcie rzeki przewiduje. Czechówka przechodziłaby kanałem dopiero pod rondem obok Zamku, a mniej więcej w rejonie dawnego dworca Transpedu powstałyby stawy.

W przypadku rzeki niemal pewne jest to, że uwagi dotyczące jej odsłonięcia nie zostaną przez Ratusz zaakceptowane. – Doprowadziliśmy do debaty z hydrologiem, pokazując zagrożenia i będą jeszcze wykonywane takie analizy – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Kiedy Czechówka płynie spokojnie, to problemu nie ma. Ale ja pamiętam sprzed kilkunastu lat ulewne deszcze, kiedy rzeka wylewała, bo ona nie jest obwałowana. Jej schowanie w betonowy korytarz oczywiście zabezpiecza przed rozlewaniem się wody. Ale różnic między wersją miejską a tą alternatywną jest więcej, m.in. jeśli chodzi o ulokowanie targowiska.

Modernizm chroniony

Na finiszu zgłaszania uwag do projektu planu uaktywnili się też obrońcy dwóch modernistycznych budynków znajdujących się na tym terenie: gmachu PZU i budynku dworca autobusowego. Poprzez internet szukają sprzymierzeńców dla swojego pomysłu, by oba te budynki objąć ochroną planistyczną, czyli wpisać do planu, że nie można ich zburzyć.

Przyzwolenie na rozbiórkę budynku przy Nadstawnej miasto tłumaczy jego złym stanem technicznym. Z kolei w przypadku budynku dworca autobusowego nawet sami jego obrońcy przyznają, że jego zachowanie może okazać się trudne. – Elementem wartym i możliwym do zachowania jest mozaika we wnętrzu poczekalni – piszą na portalu Facebook autorzy inicjatywy. Mozaika z 1971 r,. wykonana z brył kolorowego szkła przedstawia postać patrzącą przez lunetę i jest ponoć w dość dobrym stanie. Jej obrońcy chcieliby ją przenieść do innego budynku. – Podobne przedsięwzięcie realizowane jest w Warszawie, gdzie mozaiki z budynku domu towarowego Sezam zostaną wkomponowane w nowy obiekt.

Masz uwagi?

Ci, którzy mają swoje własne uwagi i pomysły mogą je przekazywać Urzędowi Miasta jeszcze tylko do piątku. Potem miasto będzie mieć 21 dni na ewentualne uwzględnienie uwag.

Uwzględnienie którejkolwiek z nich skutkowałoby koniecznością ponownego poprawienia planu i wyłożenia jego nowej, trzeciej wersji do publicznego wglądu. Wydłużyłoby to tworzenie planu zagospodarowania terenu, które i tak trwa już dość długo. Czy w tej sytuacji prezydent będzie skłonny do sporządzenia trzeciej wersji planu, czy też uwagi zostaną odrzucone?

– Najpierw muszą wszystkie uwagi wpłynąć, żeby można było je ocenić – mówi Żuk. – I jeden i drugi wariant jest możliwy, ale o tym będziemy mogli coś więcej powiedzieć za tydzień. 

Dziękujemy Muzeum Historii Miasta Lublina z udostępnienie zbiorów

Czytaj więcej o: Lublin inwestycje podzamcze
Gość
Gość
Gość
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 maja 2015 o 16:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nawet już nie chodzi o tę rzekę. Tutaj nie zrobiono niczego, żeby choć trochę ogarnąć Tysiąclecia. Propozycja ratusza jest wręcz szkodliwa, bo nam ją pozostawi już na amen.
Rozwiń
Gość
Gość (6 maja 2015 o 14:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No i właśnie najrozsądniejsze będzie nie odkrywać rzeki
Rozwiń
Gość
Gość (6 maja 2015 o 14:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nowe zagospodarowanie ternu Podzamcza bez odsłonięcia Czechówki, spowoduje, że ta rzeczka na zawsze zostanie utracona dla miasta. To, że coś, co 30 lat temu nie szpeciło, nie oznacza, że nadal ma być utrzymywane, tylko dlatego, że zostały jako architektura "modernistyczna". Jakie funkcje miałby pełnić ten budynek. Na zdjęciu z lat 50-tych widać już targ i ma to być niby głos za jego dalszym utrzymaniem. Do lat 40-tych XX w. znajdowały się tu salmsy (zburzyli je Niemcy przy okazji likwidacji getta), czy to ma oznacza, że mamy je odtworzyć? Zdecydowanie projekt pana Stelmacha ma pewna wizję dla tego fragmentu miasta i jest korzystniejszy w dłuższej perspektywie. Dzisiaj w Europie powszechne są tendencje do rewitalizacji koryt rzek i przywracania ich pierwotnych koryt. Jeśli wydajemy pieniądz, zróbmy to rozsądnie z myślą o przyszłych pokoleńniach.
Rozwiń
Gość
Gość (6 maja 2015 o 13:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trwa promocja durnego pomysłu pt: odsłonięcie Czechówki. Ludzie co wy chcecie odsłaniać? rów do połowy wypełniony wodą? ani to atrakcyjne ani tanie w wykonaniu, Czechówka to ohydztwo i powinna być schowana
Rozwiń
Gość
Gość (6 maja 2015 o 12:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W przypadku rzeki niemal pewne jest to, że uwagi dotyczące jej odsłonięcia nie zostaną przez Ratusz zaakceptowane. – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. W przypadku nie zaakceptowania przez Ratusz uwag dotyczących odsłonięcia Czechówki, Krzysztof Żuk nie będzie dłużej akceptowany na stolcu prezydenta Lublina - mówi wyborca.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!