piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Przeniosą stacje? Z niektórych rowery są wypożyczane rzadziej niż 10 razy na dobę

Dodano: 25 lipca 2016, 16:49
Autor: Dominik Smaga

W nowe miejsca mogą być przeniesione najrzadziej wykorzystywane stacje Lubelskiego Roweru Miejskiego. Z tej najmniej popularnej rowery pobierane są przeciętnie rzadziej, niż 10 razy na dobę, tymczasem z najpopularniejszej średnio co 8 minut

Przeniesienie stacji umożliwia miastu umowa zawarta z operatorem systemu, spółką Nextbike. Z możliwości tej Ratusz korzystał ostatnio w przypadku wypożyczalni, która stała u zbiegu ul. Muzycznej i Szczerbowskiego. W miejscu tym jest teraz plac budowy nowej drogi, więc rowery przestawiono na Głęboką przed skrzyżowanie z Nadbystrzycką.

Przeprowadzek może być więcej, bo pewne stacje są znacznie słabiej wykorzystywane od innych. Szczególnie mocno od reszty odstają cztery z nich.

Najrzadziej używana jest stacja zainstalowana przy ul. Zbożowej niedaleko pętli autobusowej. Od 21 marca do końca czerwca zanotowano tu zaledwie 973 wypożyczenia, co daje mniej niż 10 na dobę. Tymczasem najpopularniejsza stacja przy Politechnice Lubelskiej miała w tym samym czasie 18 860 wypożyczeń, co daje prawie 180 na dobę, czyli średnio jeden rower co osiem minut, a przecież w nocy jednoślady nie są tak wykorzystywane jak za dnia.

Druga na liście najsłabiej wykorzystywanych stacji jest ta obok ul. Nałęczowskiej w pobliżu kościoła przy Gnieźnieńskiej, gdzie od 21 marca do końca czerwca rowery pobierano 1144 razy. Z wypożyczalni obok Muzeum Wsi Lubelskiej rowery brano 1201 razy a 1266 wypożyczeń zanotowała stacja zamontowana obok dawnej pętli trolejbusowej u zbiegu ul. Abramowickiej i Sierpińskiego.

– Zmiana lokalizacji tych czterech stacji wydaje się zasadna – przyznaje Aleksander Wiącek, asystent prezydenta miasta ds. polityki rowerowej. Przeprowadzka nie wiązałaby się dla miasta z żadnymi kosztami, bo umowa ze spółką Nextbike gwarantuje bezpłatne przestawienie pięciu stacji rocznie.

Gdzie mogą być przeniesione wypożyczalnie? Decyzji jeszcze nie ma, ale pomysły już się pojawiają. Wśród nich jest m.in. ustawienie stacji w pobliżu skrzyżowania Willowej i Poligonowej, by do Lubelskiego Roweru Miejskiego bliżej mieli mieszkańcy dolnej części os. Botanik. Kolejna propozycja to okolice ul. Skrzetuskiego, Bohaterów Monte Cassino i Armii Krajowej. Najbliżej tego miejsca jest stacja zamontowana ostatnio przy ul. Dziewanny niedaleko wąwozu, która na liście najmniej popularnych wypożyczalni znajduje się na 10. miejscu.

Najpopularniejsze stacje

Nadbystrzycka/Politechnika: 18 860 wypożyczeń w 101 dni):
Zamojska/Most Kultury: 15 153
Radziszewskiego/UMCS: 14 901
Lipowa/Plaza: 14 456
Krakowskie Przedmieście/sąd: 12 957

Czytaj więcej o: Lublin Lubelski Rower Miejski
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 lipca 2016 o 17:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kolega wyżej pisał coś o Indianie i w sumie bym przemyślał tę markę na twoim miejscu, albo klasycznie jakiegoś krossa może.
Rozwiń
Gość
Gość (30 lipca 2016 o 17:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jak mi usuną stację z osiedla, to nic tylko się przesiąść na jakiś fajny, własny... coś polecacie? muszę się chyba już szykować
Rozwiń
Gość
Gość (30 lipca 2016 o 12:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zostawcie stacje na Zbożowej. Często z niej korzystać, ale sam nie wyrobie statystyki. Zreszta jaki sens ma likwidacja stacji skoro można zostawiać w tych mniej popularnych mniej rowerów i
Rozwiń
Gość
Gość (26 lipca 2016 o 13:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeszcze pół roku temu bym się cieszył, ale postanowiłem kupić sobie swoją indianę i w zasadzie teraz jazda po mieście jest jeszcze szybsza, bo nie muszę szukać stacji, ani walczyć jeśli rower jest niesprawny (co się zdarzało)
Rozwiń
Gość
Gość (26 lipca 2016 o 10:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szkoda że dla właściciela rowerów ważniejsze jest zarabiać niż czynić to dla wygody tych nielicznych ale potrzebujących.Gdyby autobusy MPK miały wozić ludzi tylko tymi liniami na których kasowniki pokazują największą ilość skasowanych biletów to byłoby pewnie 3 linie w Lublinie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!