niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Przez 500+ brakuje chętnych do pracy? "Sytuację ratują Ukraińcy"

Dodano: 20 czerwca 2016, 06:51

Program Rodzina 500 plus może przyczynić się do mniejszego zainteresowania pracami sezonowymi. Niektórzy rolnicy w Lubelskiem narzekają, że brakuje chętnych chociażby do zbioru truskawek. Sytuację ratują Ukraińcy

- Mamy jedną taką panią, która ma 5 albo 6 dzieci. W związku programem 500+ zastanawialiśmy się nawet z żoną, czy również w tym roku ta pani przyjdzie do pracy - mówi jeden z plantatorów
- Mamy jedną taką panią, która ma 5 albo 6 dzieci. W związku programem 500+ zastanawialiśmy się nawet z żoną, czy również w tym roku ta pani przyjdzie do pracy - mówi jeden z plantatorów

– Generalnie jest ciężko znaleźć pracownika – przyznaje rolnik z powiatu biłgorajskiego, który cały czas szuka osób do zbioru truskawek. Potrzebuje też – i już dał ogłoszenie – pracowników do zbioru malin od 1 sierpnia. – Bo ci, którzy się zgłaszają, bardzo wydziwiają. A to im stawka nie pasuje, a to to, że trzeba zrywać truskawki. Inni zaś obiecują, że przyjdą i nie przychodzą. Nie wiem, czy do zbioru malin nie wynajmę kombajnu. Nic co prawda nie zarobię, ale przynajmniej problemu z pracownikami mieć nie będę.

Inne spostrzeżenia ma zaś plantator z powiatu łukowskiego, który osoby do zbioru truskawek już znalazł. – Mamy stałych pracowników. Poza tym sytuację ratują Ukraińcy – przyznaje mężczyzna. I dodaje: – Mamy jedną taką panią, która ma 5 albo 6 dzieci. W związku programem 500+ zastanawialiśmy się nawet z żoną, czy również w tym roku ta pani przyjdzie do pracy. Przyszła. Chce pracować.

Polacy, którzy mają możliwość pracy poza krajem, wolą wyjechać do pracy na 3 miesiące np. do Niemiec. – W związku z tym, że za Odrą można zarobić ok. 6 000 zł, nie opłaca się Polakom pracować w kraju za 1150 czy 1200 zł na rękę. Przez co deficyt sezonowy może wynieść nawet do 30 procent – ocenia Krzysztof Inglot, rzecznik prasowy grupy Work Service. – Tę lukę pokrywa nam na szczęście emigracja ukraińska.

Większą liczbę pracowników z Ukrainy widać po danych Powiatowego Urzędu Pracy w Kraśniku. Obywatele Ukrainy są zatrudniani zarówno w rolnictwie – powiat kraśnicki uchodzi za polskie zagłębie malinowe – jak też w budownictwie.

Tylko w ubiegłym roku do PUP w Kraśniku pracodawcy złożyli 14,5 tysiąca oświadczeń o chęci zatrudnienia cudzoziemca do prac przede wszystkim sezonowych. Dwa lata temu liczba ta wyniosła 6,5 tysiąca. W większości chodzi o obywateli Ukrainy.

– W tym roku, a jest to dopiero początek sezonu – bo mamy czerwiec, jest już złożonych 5 tysięcy takich oświadczeń – wylicza Andrzej Tybulczuk, dyrektor PUP w Kraśniku, który podejrzewa, że i tym roku liczba złożonych oświadczeń będzie na zeszłorocznym poziomie.

Tymczasem specjaliści przyznają, że w związku z programem Rodzina 500+ możemy mieć do czynienia z obniżeniem aktywności zawodowej Polaków. Część osób objętych dofinansowaniem może zrezygnować nie tylko z dodatkowych zajęć, ale też pracy zawodowej i pozostać w domu.

– Program Rodzina 500 plus daje kobietom możliwości wyboru. Będą się zastanawiać, czy lepsze będzie to, czy będą pracować czy raczej to, jak zajmą się wychowaniem dzieci. Część z nich może wybrać tę drugą opcję. – To będzie na rynku zauważalne – dodaje Krzysztof Inglot.

Czytaj więcej o: praca 500 plus
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
gość
(64) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 lipca 2016 o 15:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Brakuje chetnych do pracy ale w monopolowych roboty nie brakuje i rekordowe obroty, jednak Polacy to narod, ktorym łatwo manipulowac, byle było za co chlac,jednak blisko nam do mentalnosc ruskich.
Rozwiń
Gość
Gość (23 czerwca 2016 o 21:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ukry za Bug!
Rozwiń
gość
gość (23 czerwca 2016 o 09:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Za zbiór truskawek płacili w tym roku po 1 zł za łubiankę, ale mi zarobek.
"Kupowałem truskawki na plantacji w okolicach Góry Puławskiej- cena 5zł za łubiankę 2kg. ( razem z łubianką). W Lublinie na targu przy Wileńskiej cena 7zł/ kg. Rzeczywiście potwierdzam ,na plantacji pracowali młodzi Ukraińcy." Nie ma przeszkód aby krytykaci, wzieli się za plantacje truskawek...... powodzenia
Rozwiń
Gość
Gość (21 czerwca 2016 o 18:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za zbiór truskawek płacili w tym roku po 1 zł za łubiankę, ale mi zarobek.
Rozwiń
Gość
Gość (21 czerwca 2016 o 16:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ciekawe czy ci PRACODAWCY pracowali by za takie stawki.. .....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (64)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!