środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Przy ul. Walecznych budować jednak nie wolno

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 kwietnia 2015, 07:45
Autor: drs

Teren zlikwidowanego w 1971 r. cmentarza unickiego przy ul. Walecznych nie może zostać zabudowany.

Zabraniający tego plan zagospodarowania terenu utrzymał w środę w mocy Naczelny Sąd Administracyjny. Jego uchylenia chciał właściciel działki, czyli parafia prawosławna.

W pierwszej instancji wygrała parafia: Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że plan z 2001 r. nadmiernie ingeruje w prawo własności. W środę NSA w Warszawie uchylił ten wyrok i oddalił skargę parafii, co oznacza, że plan będzie obowiązywać.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: sąd nieruchomości
Gość
Gość
Gość
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 listopada 2015 o 11:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W 1993 r.szef Urzędu Rady Ministrów,przekazał niezgodnie z prawem mienie publiczne Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie,w wyniku terroru psychicznego jaki zastosował biskup A.Popławski w postaci argumentu że,cytuję:"jak Parafia nie otrzyma nieruchomości,to będzie to przeciwko prawosławiu" . (!!!)

Rozwiń
Gość
Gość (11 listopada 2015 o 10:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"STARY CMENTARZ UNICKI" w Lublinie (nazwa tradycyjna powstała w latach 20 - tych XX wieku),cały czas jest cmentarzem,pomimo że nie istnieją nagrobki na powierzchni,bo zostały bezprawnie zniszczone w 1976 r.(niezgodną z Ustawą o Cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959r.,decyzją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie w 1970 r.).Istnieją groby pod warstwą gruntu (Lucjan Gazda z Politechniki Lubelskiej robił badania georadarowe cmentarza w 2011 r.) i szczątki ludzi (stwierdził to Woj.Konserwator Zabytków w 2011r.) chowanych tu od 1611 r.,tj momentu założenia cmentarza dla unitów lubelskich,następnie od 1797 r.kiedy to założono oficjalnie cmentarz pozamiejski dla Parafii rzymskokatolickiej św.Mikołaja na Czwartku (od 1846 r.kościół na Czwartku powrócił do tradycji pomocy unitom lubelskim i pozwolił na pochówki ich zmarłych na tym cmentarzu),poprzez okres chowania wyznawców prawosławia po likwidacji Kościoła unickiego w Królestwie Polskim w 1875 r.przez zaborcę rosyjskiego.Do 1866r. cmentarz należał do kościoła rzymskokatolickiego św.Mikołaja na Czwartku w Lublinie,a od tego roku do Skarbu Państwa.

Rozwiń
Gość
Gość (11 listopada 2015 o 06:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie było zmiany przeznaczenia terenu,w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego,więc nie ma mowy o jakimkolwiek odszkodowaniu lub proponowaniu innej nieruchomości.To Parafia (proboszcz jako tzw.kościelna osoba prawna),musi być pociągnięta do odpowiedzialności karnej za zniszczenie cennego zabytku - 400 letniej wielowyznaniowej nekropolii lubelskiej!!!
Rozwiń
Lam
Lam (11 listopada 2015 o 05:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Parafia prawosławna (proboszcz Andrzej Ł.) przy ul.Ruskiej w Lublinie,wycinając 4 lutego 2012 r.71 drzew z terenu zabytkowego "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych w Lublinie złamała,zakaz niszczenia drzew w miastach zawarty w Ustawie o Ochronie Przyrody.Andrzej Ł.złamał również zakaz wycinania drzew,wydany przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków,w dniu 8 kwietnia 2011 r.zawarty w Postanowieniu o nieuzgodnieniu warunków zabudowy,który jest oparte o Ustawę o Ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Rozwiń
Robert
Robert (11 listopada 2015 o 04:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Stary cmentarz unicki" Unicka/Walecznych w Lublinie,jest to tradycyjna nazwa tego wielowyznaniowego (unickiego,rzymskokatolickiego i prawosławnego) cmentarza,która powstała w okresie dwudziestolecia międzywojennego.Wtedy władze lubelskie (Urzędu Wojewódzkiego) odnalazły datę założenia cmentarza w 1611 r.dla unitów lubelskich.Cmentarz założono dla nich,na terenie należącym do kościoła rzymskokatolickiego św.Mikołaja na Czwartku za tzw.rogatkami lubartowskimi (obecnie róg ul.Unickiej i Walecznych).W 1993r.Skarb Państwa (szef Urzędu Rady Ministrów),przekazał niezgodnie z prawem nieruchomość publiczną (działkę nr 40.tj."Stary cmentarz unicki") Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie,jako tzw.mienie zastępcze za działkę nr.39/2,której odmówiono parafii,ponieważ nie była ona kiedykolwiek jej właścicielem.Tak więc nie należało się Parafii prawosławnej przy ul.Ruskiej w Lublinie,żadne mienie zastępcze za działkę nr.39/2 ! Parafia unicka w Lublinie,która istniała przy ul.Ruskiej od 1695 r.do 1875 r.,również nie była kiedykolwiek właścicielem tego cmentarza.Od 1866 r.właścicielem "Starego cmentarza unickiego" w Lublinie był Skarb Państwa - zupełny zarząd skarbowy Królestwa Polskiego; od 1918 r.- Urząd Wojewódzki w Lublinie; od 1944 r.- Urząd Miejski w Lublinie).
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!