wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Radni chcą nadać nazwę, chociaż skwer nie należy do miasta. Musza mieć zgodę

Dodano: 1 września 2016, 17:44
Autor: Dominik Smaga

(fot. Maciej Kaczanowski)
(fot. Maciej Kaczanowski)

Powraca pomysł na patronkę dla skweru przy ul. Kunickiego. Już drugi raz radni PiS kierują pod obrady projekt uchwały w tej sprawie, choć nie mają zgody właściciela terenu, czyli PKP. – Czekamy na pismo – wyjaśnia szef klubu, zaraz potem projekt znika

Przepisy są w tej sprawie bardzo proste. Jeśli plac nie jest własnością miasta, to na jego nazwanie i na samą nazwę musi się zgodzić właściciel terenu. A sam właściciel, choćby bardzo chciał, to sam nie może nadać placowi nazwy, która trafi na mapy. Bo od tego są tylko radni. Sęk w tym, że każda z tych stron ma inny pomysł na niebieską tabliczkę na skwerze urządzonym między wiaduktem a wyjściem spod peronów.

Polskie Koleje Państwowe chciały, by skwer nazywał się „Oaza”, tak jak działające niegdyś w pobliżu kino. To dlatego tę nazwę prezydent wpisał do projektu uchwały, którą radni zajęli się w maju. Wtedy w głosowaniu był remis i skwer „Oazą” się nie stał. Nazwa nie podobała się radnym opozycyjnego klubu PiS, bo „z niczym się nie kojarzyła”. Stwierdzili, że mają lepszą.

Tak na czerwcowe posiedzenie trafił projekt, by skwerowi dać imię Grażyny Chrostowskiej. Tym, którzy patronki nie kojarzą wyjaśniamy, że mowa o dziewczynie zabitej w wieku 21 lat przez Niemców w obozie Ravensbrück, gdzie trafiła za pomoc przy tworzeniu konspiracyjnej gazetki. Mieszkała tuż obok, przy Pochyłej, a pojmana w maju 1941 pisała w niewoli wiersze.

Do głosowania nad patronką nie doszło, bo projekt wycofali sami autorzy. Na nazwę nie mieli zgody kolei, o którą nie prosili. – Pytaliśmy szkołę imienia Grażyny Chrostowskiej, mieli jakieś stanowisko zająć – mówił Tomasz Pitucha, przewodniczący klubu radnych PiS.

Kilka dni temu przewodniczący złożył oficjalne pismo, by projekt ze skwerem Chrostowskiej poddać pod głosowanie we wrześniu. Ale bez zgody kolei, co też wytknął Ratusz. – Taka zgoda nie została dołączona – przyznał Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta.

Pytany, czy ma aprobatę kolei, przewodniczący klubu PiS odpowiedział, że na taką zgodę liczy. – Pismo jeszcze do nas nie wpłynęło, czekamy, mam nadzieję, że przed sesją wpłynie – wyjaśniał we wtorek Pitucha. W środę w oficjalnym wykazie uchwał do rozpatrzenia na wrześniowej sesji, po propozycji PiS nie było już śladu.

Brak zgody właściciela prywatnej działki na nazwanie przechodzącej przez jego teren ulicy był dwa lata temu powodem unieważnienia przez sąd miejskiej uchwały o nadaniu jednej z uliczek imienia Chiary Lubich. Dziś to część ul. Sławinek.

Czytaj więcej o: Lublin ul. Kunickiego
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 września 2016 o 20:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ojej!!!!!! tam ktoś siedzi!!!! tyle razy tamtędy przjezdzam i dopiero na zdjeciu widze ze tam ktos usiadł....czasami ktos przechodził.. ale żeby usiadł...!
Rozwiń
Gość
Gość (2 września 2016 o 07:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
radzą radni z PIS o nazwie skweru już 2 tygodnie non-stop. Inne sprawy poszły na boczny tor.
Rozwiń
Gość
Gość (2 września 2016 o 06:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No tak, jak nadanie nazwy, to... radni PiS. ws tym się akurat specjalizują, w głupotach, zamiast zabrać się do porządnej roboty.
Rozwiń
KoziołkiLuzelskie
KoziołkiLuzelskie (2 września 2016 o 05:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech Ci radni coś sami wybudują i nazwą, a nie teraz chcą PKP spod nosa "Oazę" zabierać. OAZA ma być. Oaza to symbol kolonii katolickich. Oaza na pustyni to miejsce do którego pragniemy dotrzeć. Oaza to Oaza. Oaza PKP jest extra!
Rozwiń
Gość
Gość (2 września 2016 o 01:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No co jest z Wami???? Imieniem Lecha Kaczyńskiego ma być. I koniec dyskusji!!!! Prezes patrzy i Was podliczy za to.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!