piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Skwer obok wiaduktu nadal bez nazwy. Radni nie głosowali

Dodano: 28 czerwca 2016, 16:40
Autor: Dominik Smaga

Nie doszło wczoraj w Radzie Miasta do głosowania nad nazwą dla nowego skweru urządzonego przez kolej obok wiaduktu nad ul. Kunickiego

Pod głosowanie poddany miał być projekt uchwały przygotowany przez radnych Prawa i Sprawiedliwości, ale autorzy ten projekt wycofali. Zakładał on, że skwer otrzyma imię Grażyny Chrostowskiej.

Na taką nazwę radni nie uzyskali jednak zgody Polskich Kolei Państwowych, które są właścicielem tego terenu. Zgodnie z prawem place, które nie są miejskie, mogą być przez radę nazywane wyłącznie za zgodą właściciela. Brak takiej zgody był już kilka lat temu powodem unieważnienia przez sąd uchwały Rady Miasta o nadaniu imienia Chiary Lubich uliczki, która obecnie nosi nazwę „ul. Sławinek”.

Kolej była już proszona o zgodę na nazwanie skweru – takie pytanie wysłał pod koniec zeszłego roku Urząd Miasta, gdy jeden z mieszkańców zwrócił się do władz Lublina o nadanie temu placowi imienia Diagnostów Kolejowych. Propozycję tę Ratusz przekazał dalej Polskim Kolejom Państwowym. Ich odpowiedź była jednoznaczna: PKP zgadzają się na nazwę „skwer Oaza”, co miało być nawiązaniem do działającego niegdyś w okolicy kina Oaza. Taka też propozycja została przez prezydenta skierowana do Rady Miasta na majowe posiedzenie, ale głosowanie zakończyło się remisem i skwer nie został „Oazą”.

Po tamtym głosowaniu radni PiS zaproponowali, by patronką tego miejsca została Grażyna Chrostowska, mieszkająca przy nieodległej ul. Pochyłej poetka, która w wieku 21 lat została rozstrzelana przez Niemców w obozie koncentracyjnym, gdzie trafiła po aresztowaniu za pomoc w redakcji i kolportażu podziemnej gazetki. W rozmowie z nami szef klubu PiS przyznał, że kolej nie była pytana o zdanie, a wczoraj projekt uchwały wycofał „z uwagi na sprawy formalne, które jeszcze nie zostały do końca zamknięte”.

Czytaj więcej o: Lublin kunickiego skwer
Kot w butach
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kot w butach
Kot w butach (28 czerwca 2016 o 20:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skwer imieniem '' Psa, który jeździł koleją '' nikogo nie urazi a pasuje do miejsca jak ulał! 
Rozwiń
Gość
Gość (28 czerwca 2016 o 20:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zadzwoncie do Jarka on wam pomoze
Rozwiń
Gość
Gość (28 czerwca 2016 o 18:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skwer Janusza Palikota
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!