środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Skwer obok wiaduktu nadal bez nazwy. Radni nie głosowali

Dodano: 28 czerwca 2016, 16:40
Autor: Dominik Smaga

Nie doszło wczoraj w Radzie Miasta do głosowania nad nazwą dla nowego skweru urządzonego przez kolej obok wiaduktu nad ul. Kunickiego

Pod głosowanie poddany miał być projekt uchwały przygotowany przez radnych Prawa i Sprawiedliwości, ale autorzy ten projekt wycofali. Zakładał on, że skwer otrzyma imię Grażyny Chrostowskiej.

Na taką nazwę radni nie uzyskali jednak zgody Polskich Kolei Państwowych, które są właścicielem tego terenu. Zgodnie z prawem place, które nie są miejskie, mogą być przez radę nazywane wyłącznie za zgodą właściciela. Brak takiej zgody był już kilka lat temu powodem unieważnienia przez sąd uchwały Rady Miasta o nadaniu imienia Chiary Lubich uliczki, która obecnie nosi nazwę „ul. Sławinek”.

Kolej była już proszona o zgodę na nazwanie skweru – takie pytanie wysłał pod koniec zeszłego roku Urząd Miasta, gdy jeden z mieszkańców zwrócił się do władz Lublina o nadanie temu placowi imienia Diagnostów Kolejowych. Propozycję tę Ratusz przekazał dalej Polskim Kolejom Państwowym. Ich odpowiedź była jednoznaczna: PKP zgadzają się na nazwę „skwer Oaza”, co miało być nawiązaniem do działającego niegdyś w okolicy kina Oaza. Taka też propozycja została przez prezydenta skierowana do Rady Miasta na majowe posiedzenie, ale głosowanie zakończyło się remisem i skwer nie został „Oazą”.

Po tamtym głosowaniu radni PiS zaproponowali, by patronką tego miejsca została Grażyna Chrostowska, mieszkająca przy nieodległej ul. Pochyłej poetka, która w wieku 21 lat została rozstrzelana przez Niemców w obozie koncentracyjnym, gdzie trafiła po aresztowaniu za pomoc w redakcji i kolportażu podziemnej gazetki. W rozmowie z nami szef klubu PiS przyznał, że kolej nie była pytana o zdanie, a wczoraj projekt uchwały wycofał „z uwagi na sprawy formalne, które jeszcze nie zostały do końca zamknięte”.

Czytaj więcej o: Lublin skwer ul. Kunickiego
Kot w butach
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kot w butach
Kot w butach (28 czerwca 2016 o 20:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skwer imieniem '' Psa, który jeździł koleją '' nikogo nie urazi a pasuje do miejsca jak ulał! 
Rozwiń
Gość
Gość (28 czerwca 2016 o 20:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zadzwoncie do Jarka on wam pomoze
Rozwiń
Gość
Gość (28 czerwca 2016 o 18:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skwer Janusza Palikota
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!