niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Radni zabronili stawiania billboardu. Wojewoda unieważnił zakaz. Co dalej?

Dodano: 12 marca 2018, 21:25
Autor: Dominik Smaga

Władze Lublina niezgodnie z prawem zabroniły stawiania billboardów koło ul. Nałęczowskiej – orzekł wojewoda i unieważnił zakaz wpisany do niedawnej uchwały miejskich radnych. Twierdzi, że takiego zakazu nie można wpisywać do planu zagospodarowania terenu

Plan zagospodarowania to zatwierdzana przez Radę Miasta uchwała określająca przeznaczenie danego terenu. Mówi nie tylko o tym jakie budynki można stawiać w danym miejscu (bloki, biurowce, sklepy), ale też określa ich wysokość, czy też rodzaj dachu, kolor elewacji. W uchwalanych w Lublinie planach pojawiały się też zakazy stawiania billboardów i świetlnych reklam.

Taki zakaz znalazł się też w zatwierdzonym pod koniec stycznia planie zagospodarowania terenów przy ul. Nałęczowskiej zajmowanych przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy i sąsiadującą z nim Ligę Obrony Kraju. Plan zabraniał „lokalizacji nośników reklamowych oraz reklam”, jak też „wznoszenia ogrodzeń pełnych oraz ogrodzeń z prefabrykowanych elementów betonowych”.

Oba zakazy właśnie zostały wykreślone z uchwały przez wojewodę. Może on w trybie nadzorczym unieważniać te decyzje radnych, które uzna za niezgodne z prawem. Jaką niezgodność dostrzegł w styczniowej uchwale? – Została podjęta z istotnym naruszeniem zasad sporządzania planu – pisze wojewoda Przemysław Czarnek w uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia.

Wojewoda tłumaczy, że już jakiś czas temu zmieniły się przepisy i nie można wpisywać do planów zagospodarowania ani zakazów umieszczania reklam, ani zakazów stawiania pełnych ogrodzeń.

– Mamy 30 dni na to, by zaskarżyć rozstrzygnięcie do sądu – komentuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta miasta. Skargę musiałaby złożyć Rada Miasta podejmując odpowiednią uchwałę. Jakie rozwiązanie zarekomenduje radnym Ratusz? – Analizujemy sprawę, nie ma decyzji.

Wojewoda stwierdza, że zakaz stawiania billboardów i pełnych ogrodzeń może być umieszczony przez radnych wyłącznie w tzw. uchwale krajobrazowej. O takiej uchwale w Lublinie słychać od dłuższego czasu, jej projekt powstaje w Ratuszu, ale do dziś nie został upubliczniony.

– Kończymy konsultacje z przedsiębiorcami, najprawdopodobniej w kwietniu będziemy kierować projekt uchwały do uzgodnień m.in. wojewódzkim konserwatorem zabytków czy Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska – spodziewa się Krzyżanowska. – Po uzgodnieniu z służbami projekt będzie wyłożony do wglądu publicznego na 21 dni, następnie będzie 14 dni na zbieranie uwag. Mamy nadzieję, że projekt udałoby się skierować na sesję Rady Miasta w czerwcu.

Użytkownik niezarejestrowany
Co wolno wojewodzie to nie tobie...
Użytkownik niezarejestrowany
(31) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 marca 2018 o 17:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PIS=PRL=PZPR
Rozwiń
Co wolno wojewodzie to nie tobie...
Co wolno wojewodzie to nie tobie... (15 marca 2018 o 12:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powiadaja ludzie,  Że w dawnej dawności Pan Bóg wszystkie gwiazdy Zapalił w równości... Ni chłopa, ni pana Nie było na Niebie Każdy człek swą własną Gwiazdę miał dla siebie... Ale jak się zaczął Kurczyc lud ubogi, Poszły gwiazdy z nieba na rozstajne drogi... A te pańskie świecą, jako talar biały, A te chłopskie w rolę, Jak łzy pospadały.
Wojewoda w mojej niezależnej ocenie nie jest związany z Lublinem. Emocjonalnie i życiowo jest częścią funkcyjną Partii. Nie wiem jaki układ go trzyma, ale obecnie jest to część układu rządu centralnego. Personalizowałbym go jako żuchwę rządu, ciągle nienapasioną, głodna tak jak jej partia, władzy i kompetencji samorządowych. Głodna skarbów regionów. Głodna złota ze skarbca Żuka. --  Ja osobiście tego człowieka nie widzę jako funkcjonującego w Lubelskiem, ani w ramach życia akademickego, ani w ramach samorządowych. Współpraca z lokalnymi NGO tez nie jest jego domeną.  Ten typ odsobowości, nie pasuje do klimatu akademickiego Lublina. Jedyna szansa, że Przemysław Czarnek odejdzie z Lubelskiego, jest ...wybrać go na nowego premiera, albo do Parlamentu Europejskiego, wtedy będzie albo w Warszawie, albo hen w Bruskeli,  i nie będzie w stanie fizycznie dalej szkodzić Misji rozwojowej mieszkańców LBN.  Ani podkładać kłód pod nogi Marszałka Sosnowskiego, lub Prezydenta Żuka. te bilbordy to jasna emanacja, stosowanie kruczków prawnych, i wchodzenie w konflikt z kompetencjami Samorządu. Ale Zły Szeryf, kiedyś dorobi się swojego Robin Hooda. Taki będzie efekt działalności Czarnka i jego Partii.
Rozwiń
Gość
Gość (15 marca 2018 o 11:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To ten wojewoda jest prawnikiem i sędzia żeby oceniać co jest zgodne z prawem a co nie ? Jak za PRL normalnie.
Rozwiń
Gość
Gość (14 marca 2018 o 02:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wojewoda z PiSu chce mieć więcej billboardów, żeby Polska Fundacja Narodowa mogła zrobić za nasze pieniądze kampanię udowadniającą, że 10000 sędziów jest złych i trzeba zmienić na pisowskich, bo jeden sędzia ukradł kiełbasę za 6 zł.
Rozwiń
Gość
Gość (13 marca 2018 o 11:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy to coś z zarośniętą mordą jest wojewodą ? Może trzeba zrobić zbiórkę na żyletki ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (31)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!