wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Ratusz anulował zgodę na spopielarnię przy ul. Głuskiej. Niezgodnie z przepisami

Dodano: 23 czerwca 2017, 19:05
Autor: Dominik Smaga

Piec kremacyjny miał stanąć przy ul. Głuskiej 254, gdzie teraz działa zakład kamieniarski
Piec kremacyjny miał stanąć przy ul. Głuskiej 254, gdzie teraz działa zakład kamieniarski

Ratusz niezgodnie z przepisami anulował swoją zgodę na spopielarnię zwłok przy ul. Głuskiej. Teraz musi to od nowa przemyśleć. Tak orzekło Samorządowe Kolegium Odwoławcze, które uchyliło decyzję miejskich urzędników unieważniającą wcześniej wydaną zgodę

Ani inwestor planujący spopielarnię nie może jeszcze świętować sukcesu, ani jego przeciwnicy nie mogą opłakiwać porażki. Samorządowe Kolegium Odwoławcze nie orzekło, czy urząd słusznie zablokował budowę. Stwierdziło tylko, że zrobił to nieprawidłowo. – SKO przekazało nam sprawę do ponownego rozpatrzenia – informuje Joanna Bobowska z Urzędu Miasta.

Sprawa budzi emocje. Protestujący mieszkańcy z okolicy twierdzą że ich działki stracą na wartości przez sąsiedztwo spopielarni ludzkich zwłok, a oni sami będą oddychać tym, co uleci z komina. Inwestor zapewnia, że nie ma się czego bać, bo jego piec będzie spełniać normy ostrzejsze od tych, które obowiązują w Polsce.

Przedsiębiorca miał już potrzebny mu dokument:. To „wuzetka”, czyli decyzja o warunkach zabudowy wydana przez Urząd Miasta w marcu 2014 r. Wtedy Ratusz uznał, że inwestycja nie będzie kolidować z otoczeniem. Po trzech latach zmienił zdanie i cofnął wcześniejszą zgodę. Dlaczego zrobił to wadliwie? Wróćmy do początku sprawy.

Jesienią 2013 r. przedsiębiorca poprosił miasto o „wuzetkę”. Przed jej wydaniem urzędnicy musieli zbadać, czy nowy obiekt wtopi się w otoczenie. Jak duży obszar trzeba uwzględniać przy takiej analizie? O tym przepisy nie mówią, wskazują tylko minimalne granice.

Właśnie na tym minimum poprzestali miejscy urzędnicy. Rozejrzeli się po najbliższej okolicy i uznali, że spopielarnia tu pasuje. Ale biorąc pod uwagę jedynie minimalny obszar zupełnie pominęli fakt, że nieco dalej jest zabudowa mieszkaniowa. Właściciele tych domów wszczęli protest, gdy dowiedzieli się, że inwestor stara się już o pozwolenie na budowę.

Protestujący zaczęli pytać dlaczego nie wzięto ich pod uwagę przy wydawaniu decyzji i dlaczego nie uznano ich wtedy za stronę postępowania. Pod ich naciskiem postępowanie zostało wznowione. Urząd sięgnął po przepis mówiący o wyjściu na jaw „istotnych dla sprawy nowych okoliczności” lub dowodów, które istniały już wcześniej, ale nie były znane osobom wydającym decyzję.

W ten sposób wniosek inwestora jeszcze raz trafił do analizy. Tym razem urzędnicy rozejrzeli się po większym obszarze, dostrzegli domy jednorodzinne i stwierdzili, że spopielarnia zwłok jednak tu nie pasuje. Cofnęli wcześniejszą zgodę i wydali inwestorowi nową decyzję, odmowną.

Niezadowolony przedsiębiorca odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które uchyliło odmowną decyzję władz miasta. – SKO wskazało nam pewną niekonsekwencję – przyznaje Zbigniew Dubiel, szef radców prawnych Ratusza.

Urząd Miasta nie wznowił procedury „z urzędu”, ale „na wniosek” osób wcześniej pominiętych, a mimo to nie uznał ich nadal za strony postępowania. – „Dopiero więc uznając za wadę [wcześniejszego] postępowania pominięcie tych osób i przyznając im prawo strony” Urząd Miasta mógł „podjąć czynności prowadzące do rozstrzygnięcia sprawy” – czytamy w decyzji Kolegium.

Urzędnicza machina musi ruszyć od nowa. Ratusz ma teraz określić, czy osoby wnioskujące o wznowienie procedury można uznać za niesłusznie pominięte wcześniej strony postępowania. Oraz to, czy wnioski o wznowienie postępowania były złożone w terminie wymaganym przepisami. Dopiero potem urzędnicy będą mogli ponownie oceniać, czy spopielarnia pasuje do okolicy, czy też nie.

A zegar tyka

Im dłużej trwa ten prawny spór tym bliżej jest do dnia, w którym zgody na piec nie da się już anulować. Prawo mówi, że postępowanie zakończone prawomocną decyzją administracyjną można wznowić nie później, niż po pięciu latach (lub dziesięciu, jeśli decyzja zapadła w wyniku przestępstwa lub w oparciu o sfałszowane dowody). Po tym czasie można tylko stwierdzić, że decyzję wydano z naruszeniem prawa, ale nie wpływa to na jej ważność.

Czytaj więcej o: spopielarnia Głuska
Użytkownik niezarejestrowany
Romek
Romek
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (25 czerwca 2017 o 09:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Postawa i działania urzędu i urzędników Panie Prezydencie Miasta Lublina jest w tej sytuacji niepoważna, nie każdy protest społeczny jest uzasadniony względami racjonalnymi,
Rozwiń
Romek
Romek (24 czerwca 2017 o 23:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
LUBELSKI URZĘDNIK TO IDIOTA MARNOTRAWIĄCY SPOŁECZNE PIENIĄDZE
Ktoś to postępowanie prowadził, ktoś podpisywał papiery - wiadomo kogo zwolnić albo dochodzić odszkodowania. Bo to nie jest kwestia fizycznej uciążliwości co do zanieczyszczenia powietrza (tu rzeczywiście technologie są bardzo dobre) ale o sferę psychologiczną - jakbyś chciał kupić działkę i dowiedział się, że za rogiem jest spopielarnia to pewnie marudziłbyś co do ceny albo odwrócił się na pięcie.
Rozwiń
Romek
Romek (24 czerwca 2017 o 23:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
w Czechach blisko 75 % zmarłych  poddaje się  kremacji
Bo tam dużej części umarlaków rodziny nie odbierają z kostnic,bo nie chcą płacic za ich pogrzeb i wtedy państwo musi tym się zająć, a spopielanie jest ekonomiczniejsze. Urny potem czekają jeszcze chyba z pół roku na odbiór (bo tam możesz pochować sobie zmarłego w ogródku) i potem gmina robi masowy pogrzeb urn w zbiorowych mogiłach. Pamiętam film dokumentalny o tej kwestii jak u nas mówiło się o zmianie prawa w tym zakresie. Oni nie są raczej dobrym przykładem w tym zakresie...
Rozwiń
Gość
Gość (24 czerwca 2017 o 18:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
LUBELSKI URZĘDNIK TO IDIOTA MARNOTRAWIĄCY SPOŁECZNE PIENIĄDZE
Rozwiń
PółNoc
PółNoc (24 czerwca 2017 o 11:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Typowy wschodnio-katolicki zascianek ,Lublin to jakies dziwne miasto ,lepiej dawac zarobic w warszawie czy tez stalowej woli zeby tam mieszkancow lublina spopielali niz wlasnym przedsiebiorcom.Nie rozumie tego ,piece sa tak nowoczesne ze zadnych toksycznych spalin nie ma (aha nie pisze to osoba ktora jest spokrewniona w jaki kolwiek sposob z tymi ludzmi ktorzy chca te spopielarnie postawic).
 Przekonaj swoich zachodnio-ateistycznych sąsiadów i zaproście inwestora od spalarni do siebie. Pokażcie, że jesteście inni niż typowo wschodnio-katolicki zaścianek.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!