wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Ratusz broni przewodniczącego Rady Miasta. PiS zarzuca mu łamanie prawa

Dodano: 13 kwietnia 2017, 17:17
Autor: Dominik Smaga

Autorzy skargi twierdzą, że przewodniczący Piotr Kowalczyk w ogóle nie powinien poddawać pod głosowanie wniosku o skreślenie z porządku obrad serii pytań do prezydenta.
Autorzy skargi twierdzą, że przewodniczący Piotr Kowalczyk w ogóle nie powinien poddawać pod głosowanie wniosku o skreślenie z porządku obrad serii pytań do prezydenta.

Gotowa jest opinia prawna zamówiona przez przewodniczącego Rady Miasta po tym, jak grupa radnych PiS zarzuciła mu łamanie prawa i poskarżyła się na niego wojewodzie.

Autorzy skargi zarzucają przewodniczącemu, że stale łamie Statut Miasta Lublin będący czymś w rodzaju miejskiej konstytucji. Statut ten mówi, że w porządku każdego posiedzenia Rady Miasta musi się znaleźć punkt, w którym radni mogą zadawać dowolne pytania prezydentowi.

Taki punkt jest wpisywany przez przewodniczącego do porządku obrad, a mimo to rzadko kiedy dochodzi do serii pytań do prezydenta. Dlaczego? Jeden z radnych zgłasza wniosek o skreślenie tego punktu z porządku obrad, następnie wniosek jest poddawany pod głosowanie, w którym popiera go większościowa koalicja Platformy Obywatelskiej i Wspólnego Lublina.

Autorzy skargi twierdzą, że przewodniczący Piotr Kowalczyk w ogóle nie powinien poddawać pod głosowanie wniosku o skreślenie z porządku obrad serii pytań do prezydenta. Twierdzą, że w ten sposób nie mogą uzyskać szybkich odpowiedzi na ważne pytania.

W reakcji na tę skargę Kowalczyk zamówił opinię w Biurze Obsługi Prawnej działającym w strukturach Urzędu Miasta. W opinii są te same argumenty, które wielokrotnie padały na sesji, gdy radni PiS pytali, czy punkt „interpelacje i zapytania” może być zdjęty z posiedzenia.

– Jeżeli taki wniosek zostanie zgłoszony przewodniczący rady ma obowiązek poddać go pod głosowanie – stwierdza w opinii Zbigniew Dubiel, radca prawny Ratusza. – Jeżeli za takim wnioskiem w głosowaniu jawnym opowie się bezwzględna większość ustawowego składu rady, oznacza to, iż Rada Miasta Lublin dokonała zmiany porządku obrad.

Skarga złożona przez radnych PiS jest jeszcze rozpatrywana przez wojewodę, który ma na to czas do końca miesiąca.

Czytaj więcej o: Lublin rada miasta Piotr Kowalczyk
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
łowca jeleni
(61) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 kwietnia 2017 o 14:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ok. Tylko po co obok stał Prezydent Żuk? wg mnie to kolejna dziwna rzecz jaka dzieje się w Lublinie. Czego boi się Prezydent Żuk? Lublin miasto inspiracji
Rozwiń
Gość
Gość (15 kwietnia 2017 o 19:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakie piękne komentarze zwolenników PO i WL. Nagle okazuje się, że jak się ma większość w RM, to nie ma problemu z ciągłym uniemożliwianiem opozycji zadawania pytań prezydentowi. I wg komentujących tu osób jest ok, demokratycznie. Idąc na poziom krajowy- rządzi PiS, robi co robi, i nagle jest krzyk co niemiara, bo opozycja g.no może. Zdecydujecie się w końcu, bo na razie prezentujecie postawę "jak Kali ukraść krowa to dobrze, jak Kalemu ukraść krowa, to źle" ...
Rozwiń
łowca jeleni
łowca jeleni (14 kwietnia 2017 o 13:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nędzni politycy z PO i PiS, czym szybciej przyswoicie sobie, że są tu jeszcze inni - normalni ludzie, tym lepiej dla was. Kowalczyk był tak samo beznadziejny w PiSie, jak jest teraz w PO, PSL czy WP (cwaniaczek). Już niedługo przyjdzie ten dzień a wtedy sami zdziwicie się jak naiwni jesteście licząc na amnezję ludzi tu i tam...
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2017 o 11:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Obrażanie radnych PIS wycieranie sobie nimi gęby to norma zachowań...ot miłość bliźniego....gdy same.......A ile ..Misiewiczów...wyprodukowała PO ?
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2017 o 11:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W innych miastach nie zdejmują pytań i nie boją się pytań.....Lublin to precedens na skalę kraju.....gdyby PiS tak się zachowywał zaraz wezwano by pewnie KOD i zablokowano mównicę ....a potem może i okupacja Ratusza....wyluzujcie i trochę rozsądku w myśleniu racjonalnym i obiektywnym bo sami nie wierzycie w to co piszecie.....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (61)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!