poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Ratusz: Nie damy zgody na wjazd busami na Stare Miasto (SONDA)

Dodano: 8 lipca 2015, 16:00
Autor: Dominik Smaga

Wojciech Górski ponownie wystąpił do miasta o zgodę na wjazd tam, gdzie teraz nie wolno mu wjeżdżać (Fot. Wojciech Nieśpiałowski)<br />
Wojciech Górski ponownie wystąpił do miasta o zgodę na wjazd tam, gdzie teraz nie wolno mu wjeżdżać (Fot. Wojciech Nieśpiałowski)

O zgodę na jeżdżenie busami przez deptak i Stare Miasto znów prosi przedsiębiorca zarabiający na wożeniu turystów. Ratusz zapowiada, że mu odmówi, choć przedsiębiorcy broni dwóch radnych i to w nietypowym duecie: jeden z koalicji, drugi z opozycji.

Ta batalia trwa już dwa lata. Wtedy to miejski przewodnik Wojciech Górski i jego żona sprowadzili elektryczne busy, by wozić nimi turystów i pokazywać im lubelskie zabytki. Przedsiębiorca nie dostał jednak zgody na wszystko o co prosił. Dlatego zamiast przez deptak Krakowskiego Przedmieścia jego busy jeżdżą przez ul. Zieloną, a na Stare Miasto nie mogą wjeżdżać wcale. Sprawa stanęła na czerwcowej sesji Rady Miasta, bo przedsiębiorca poskarżył się na prezydenta radnym, a ci przyznali rację prezydentowi. Ten zaś zadeklarował, że w tej sprawie przeanalizuje reakcje mieszkańców.

Górski ponownie wystąpił do miasta o zgodę na wjazd tam, gdzie teraz nie wolno mu wjeżdżać. A do prezydenta trafiło pismo od dwóch miejskich radnych: Marcina Nowaka z koalicyjnego Wspólnego Lublina i Zbigniewa Ławniczaka z opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości. Wspólnie proszą, by Ratusz pozwolił na wjazd elektrycznych busów na Stare Miasto.

– Działania te umożliwiłyby bowiem popularyzowanie piękna zabytków znajdujących się w historycznym sercu Lublina, jak i dałyby asumpt do wybrania przez turystów staromiejskiego lokalu gastronomicznego, bazy noclegowej – czytamy w piśmie radnych do prezydenta.

– Nasze stanowisko pozostaje niezmienione – odpowiada tymczasem Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – To nie jest kwestia dopuszczenia wjazdu na Stare Miasto pojedynczych pojazdów jednego przedsiębiorcy, ale dopuszczenia całej kategorii pojazdów – dodaje.

W użyciu jest aktualnie 108 stałych zezwoleń na wjazd na Stare Miasto wydanych np. mieszkańcom tego obszaru, jak też 1340 pozwoleń czasowych przyznawanych np. na czas prac remontowych. Urzędnicy tłumaczą, że chcą ograniczać ich liczbę.

Także w sprawie wjazdu turystycznych busów na deptak Ratusz nie zmienia swojego stanowiska. – Deptak jest wyłączony z jakiegokolwiek ruchu poza pieszym – informuje Kieliszek i zastrzega, że nie będzie wyjątków. Tak, jak nie było ich m.in. wtedy, gdy przez zamknięty dla samochodów odcinek Krakowskiego Przedmieścia chciała przejechać jedna ze stacji radiowych planująca tu akcję promocyjną.

Zdaniem miejskich urzędników między ustawionymi po obu stronach deptaka kawiarnianymi ogródkami jest zbyt mało miejsca, by przy dużym natężeniu spacerowiczów możliwe było tu jeszcze wpuszczenie turystycznych busów. W najwęższym miejscu między ogródkami jest 4,6 metra odstępu.

SONDA
Liczba głosów: 620

Czy busy wożące turystów powinny mieć możliwość wjazdu na Stare Miasto?

54.03 %
Tak
42.74 %
Nie
3.23 %
Nie mam zdania
Wojciech
kriss
Gość
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Wojciech
Wojciech (12 lipca 2015 o 22:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie po to idę na Stare Miasto usiąść w ogródku, żeby słuchać odgłosów ruchu kołowego. Jeśli urząd uporządkuje to co się tam teraz dzieje (samochodów jest o wiele za dużo) to ewentualnie wtedy można rozmawiać o dodatkowych pojazdach turystycznych. BTW porównania do Krakowa są śmieszne - ileż ma to nasze Stare Miasto, 100 metrów długości? Serio nie da się tego zwiedzić na piechotę? SERIO - NIE DA SIĘ TEGO ZWIEDZIĆ NA PIECHOTĘ!  Zapewniamy audio-guidy w 5 językach. Jesteśmy do dyspozycji turystów i możemy ich obsłużyć również "na żywo" w 4 językach, ale ten turysta musi wiedziec, że szybko, wygodnie i dużą przestrzeń wraz ze Śródmieściem (około 4 km) może zwiedzić w ciągu godziny tylko z nami. NIKT INNY MU TAKIE USŁUGI NIE ZAPEWNI. Bierzmy przykład z innych miast.

Rozwiń
kriss
kriss (12 lipca 2015 o 22:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Nie po to idę na Stare Miasto usiąść w ogródku, żeby słuchać odgłosów ruchu kołowego. Jeśli urząd uporządkuje to co się tam teraz dzieje (samochodów jest o wiele za dużo) to ewentualnie wtedy można rozmawiać o dodatkowych pojazdach turystycznych. BTW porównania do Krakowa są śmieszne - ileż ma to nasze Stare Miasto, 100 metrów długości? Serio nie da się tego zwiedzić na piechotę?

Rozwiń
Gość
Gość (11 lipca 2015 o 07:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan Żuk przegrał w sondażu? No to jest już początek końca jego rządów w ratuszu. Brawo panie Górski!
Rozwiń
Gość
Gość (9 lipca 2015 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zabytki Starego Miasta nie dla turystów ?! Jestem za ograniczeniem ruchu kołowego po Starym Mieście. Urząd jednak przyjął złą strategię, skoro pozwala jeździć tylu samochodom, a nie ekologicznym pojazdom z turystami!
Rozwiń
Wojciech
Wojciech (9 lipca 2015 o 14:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tu nie chodzi o zagrożenia jakieś tam z tytułu wjazdu pojazdów elektrycznych, bo na całym świecie tylko takie mogą wjeżdżać na tereny chronione parków i zabytków. Tu chodzi o to że Pan Prezydent nie może stracić na honorze. Skoro najpierw odmówił, to jak może zmienić zdanie. I to jest najgorsze.

To nie jest honor, tylko zawziętość. Nic nie stało na przeszkodzie panu prezydentowi wykazać ostatecznie dobrą wolę i zmienić zdanie. Trudno mówić o honorze człowieka, który deklaruje, że jest przyjazny turystom i że promuje pojazdy elektryczne w mieście, skoro w tym przypadku działa zupełnie na odwrót. Od kiedy zakłamanie można nazywać honorem?

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!