Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 stycznia 2019 r.
20:32

Referendum ws. górek czechowskich. TBV się cieszy, a przeciwnicy: "Pytanie sformułowane w sposób tendencyjny"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 108 A A

W czwartek ogłoszona została data pierwszego w historii Lublina miejskiego referendum, które ma rozstrzygnąć spór o przyszłość górek czechowskich. Ich właściciel, który chce tu zbudować bloki, z radością przyjął informację o referendum. Aktywiści przeciwni budowie zareagowali z rozgoryczeniem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Górki czechowskie to dawny poligon na północy miasta. Ma ponad 100 ha i należy do deweloperskiej firmy TBV. Spółka zabiega w Ratuszu o zmianę planu zagospodarowania terenu, która umożliwi budowę bloków mieszkalnych na 30 ha gruntu. Na pozostałej części TBV obiecuje park.

Pomysł budzi w Lublinie tak wiele emocji, że górki były jednym z głównych tematów kampanii wyborczej. Na jej finiszu prezydent Krzysztof Żuk obiecał referendum w tej sprawie.

– Konkretne pytanie wypracujemy wspólnie ze środowiskami, społecznikami, którzy są zaangażowani w debatę na temat przyszłości górek – ogłosił w przedostatnim dniu kampanii prezydent walczący o kolejną kadencję. Po wygranej podtrzymał obietnicę.

Jest data, jest pytanie

W czwartek prezydent ogłosił proponowany termin referendum: niedziela, 7 kwietnia. I pytanie, które zamierza zadać mieszkańcom. – Pytanie odpowiada istocie problemu. Sformułowane jest tak, by można było odpowiedzieć „tak” lub „nie” – podkreśla prezydent.

„Czy jest Pan/Pani za tym,aby Gmina Lublin zmieniła obecnie dopuszczony miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rodzaj zabudowy z usługowej, komercyjnej i sportowo-rekreacyjnej na zabudowę mieszkalno-usługową na ok. 30 ha terenu tzw. górek czechowskich, w zamian za przekazanie Gminie Lublin pozostałych ok. 75 ha tego terenu i współfinansowanie przez obecnego właściciela jego zagospodarowania, jako zieleni publicznej, przy zachowaniu cennych przyrodniczo walorów?”

Pytanie oraz termin musi jeszcze zatwierdzić Rada Miasta, która zajmie się sprawą 31 stycznia. Jej zgoda jest niemal pewna, bo Żuk ma poparcie 19 spośród 31 radnych.

Radość oraz gorycz

– To dobrze, że o tym, czy taki park powstanie, będą mogli współdecydować mieszkańcy Lublina – podkreśla Marta Hordyj w oświadczeniu TBV. Spółka nie narzeka ani na samo referendum, ani na brzmienie pytania. Zapowiada, że będzie namawiać do głosowania „tak”. – Będziemy tłumaczyć, że chcemy zachować zieleń i nie zamierzamy zająć ani jednego centymetra kwadratowego ponad to, na co pozwala obecne prawo – obiecuje spółka. W oświadczeniu nie pisze o blokach, za to kusi atrakcją „na miarę Central Parku w Nowym Jorku”.

– Pytanie sformułowane jest w sposób tendencyjny. Sugeruje, że chodzi jedynie o zmianę rodzaju dopuszczalnej zabudowy. Tymczasem w obecnym planie największa powierzchnia przeznaczona jest pod tereny rekreacyjne bez zabudowy – komentuje Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Przypomina, że Żuk obiecał wypracować pytanie w rozmowach ze stronami sporu o górki. – Prezydent nie spełnia danej wcześniej obietnicy – ocenia Gorczyca. – Nie wiadomo, z kim odbywały się konsultacje.

– Konsultowaliśmy to z prawnikami, z socjologiem – mówi prezydent Lublina. Wspomina też o osobach zajmujących się komunikacją społeczną.

Głosowanie i co dalej?

Na referendum będzie mógł pójść każdy, kto mieszka stale w Lublinie i ma prawo głosować w wyborach. – To około 260 tys. osób – mówi Łukasz Mazur z Urzędu Miasta. Referendum będzie ważne, gdy do urn pójdzie co najmniej 30 proc. uprawnionych. Jego wynik będzie wiążący dla Ratusza o ile za jedną z opcji (tak lub nie) oddanych będzie więcej niż połowa głosów.

Jeżeli wiążąco wygra opcja „tak” (po myśli TBV), Ratusz będzie mógł szybko dokończyć prace nad projektem nowego studium przestrzennego, które określa przeznaczenie poszczególnych terenów w mieście. Projekt dopuszcza budowę bloków na 30 ha górek i jest niemal gotowy. – Mógłby być uchwalony w tym roku – stwierdza Małgorzata Żurkowska, główny urbanista Lublina.

Jeżeli wiążąco wygra opcja „nie” (czyli TBV przegra), to deweloper nie będzie mógł liczyć na korzystne dla niego zmiany. Przychylny mu projekt studium nie trafi do zatwierdzenia przez Radę Miasta, tylko do poprawek. Planiści będą musieli przepisać do niego obowiązujące przeznaczenie gruntów.

Koszt referendum oceniany jest przez Urząd Miasta na kwotę „między 350 tys. a 500 tys. zł”.

Sonda: Jak zagłosujesz w referendum na temat górek czechowskich?

Liczba głosów: 4243
54.47%
Nie zgodzę się na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego
45.53%
Zgodzę się na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego

Pozostałe informacje

Marcin Miller, lider grupy Boys
Dożynki

Jesteś szalona, czyli Boys na powiatowym święcie plonów

Zgodnie z decyzją władz samorządowych, w tym roku dożynki powiatu puławskiego odbędą się w Wąwolnicy. Ich gwiazdą będzie wykonujący muzykę taneczną Marcin Miller z zespołem Boys.

Noc Kultury 2023
WYDARZENIE

Noc Kultury 2024: To będzie noc pełna niespodzianek

Najbardziej ekscytujący i magiczny festiwal w Polsce. Noc Kultury już w nocy z soboty na niedzielę (1-2 czerwca). Będą spektakle, spacery, film, warsztaty, instalacje artystyczne oraz koncerty. Podpowiadamy, na co warto się wybrać.

Padwa Zamość nie zagra w Orlen Superlidze w przyszłym sezonie

Padwa Zamość przegrała z Zagłębiem Lubin w drugim barażu o Orlen Superligę

W rewanżowym barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z Zagłębiem Lubin 28:38. Taki wynik przesądził o tym, że to gospodarze utrzymali się w lidze zawodowej.

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra
Zdjęcia
galeria

Dzień Samorządu Terytorialnego: wojewoda wręczył odznaczenia od ministra

Są samorządowcami z wieloletnim stażem. We wtorek za pracę na rzecz swoich „Małych Ojczyzn” z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego otrzymali od wojewody lubelskiego Krzysztofa Komorskiego odznaczenia i dyplomy nadane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Prowadziła mimo zakazu. I 2,5 promila alkoholu

Kara pozbawienia wolności do lat 5 oraz surowe konsekwencje finansowe. To finał kolizji zgłoszonej przez osobę, która widziała jak kierująca Peugeotem kobieta wjechała do rowu w Karmanowicach.

Kozłówka. Pałac Zamoyskich.
patronat
27 czerwca 2024, 10:00

Wystawa w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. „1944. Meandry historii”

Wystawa czasowa „1944. Meandry historii”, której wernisaż jest planowany na 26 lipca br., będzie stanowić główne wydarzenie obchodów jubileuszu 80-lecia utworzenia Muzeum w Kozłówce. Tytułowy rok „1944” ma akcentować datę powstania placówki w dawnej rezydencji arystokratycznej.

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków
MOTORYZACJA

Świdnik: Będzie sześć nowych stacji ładowania elektryków

Już niedługo mieszkańcy Świdnika będą mogli skorzystać z 6 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Obecnie trwają prace ziemne pod budowę ogólnodostępnej infrastruktury.

zdjęcie ilustracyjne
PROBLEMY

Tablet psuje wzrok radnemu. Kto jeszcze chce papierową wersję uchwał?

Bateria za słaba, rozmiar za mały, wzrok się psuje. Troje radnych powiatu bialskiego ma problem z tabletami. Wolą papierową wersję uchwał. Ale takiej możliwości nie będzie.

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu
Jakubowice Konińskie

Petycja i sprzeciw. Mieszkańcy mówią „nie” budowie sklepu

Jakubowice Konińskie: niewielka wieś położona kilka kilometrów na północ od Lublina. Spokojne i atrakcyjne miejsce położone na Obszarze Chronionego Krajobrazu doliny Ciemięgi. Teraz w samym centrum wsi pojawić ma się nowa Biedronka. Mieszkańcom ten pomysł się nie podoba.

Zespół Cyganeria z Góry Puławskiej w sobotę wystapi na Placu Chopina w Puławach
PUŁAWY

Piana party, akrobaci i tancerze na Dzień Dziecka

W sobotę, 1 czerwca, na Placu Chopina w Puławach najmłodsi nie powinni się nudzić. W programie zabawy w strażackiej pianie, występy akrobatyczne, mydlane bańki, mega-klocki i helowe balony.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych
ZDJĘCIA
galeria

Pasję i talent mają we krwi. I już szykują się do trzeciej edycji

Dwa dni warsztatów i występów oraz spacer po Lublinie – tak w skrócie można opisać Ogólnopolski Festiwal Sztuki Osób Niepełnosprawnych, który po raz drugi odbył się w naszym mieście.

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości
POLITYKA

Posłanka Wcisło uderza w Suwerenną Polskę i Fundusz Sprawiedliwości

Marta Wcisło na zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej odniosła się do wydawania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości przez działaczy Zjednoczonej Prawicy. Jej zdaniem doszło do znacznych naruszeń prawa.

Każda z drużyn miała grupę swoich kibiców
BEZ BARIER

Olimpiada bez barier. Te przedszkolaki mają moc

V Paraolimpiada Przedszkolaków zorganizowana przez Przedszkole Integracyjne nr 39 w Lublinie. Hasło przewodnie: Czy Ty, czy Ja - każdy w sporcie szansę ma.

Cleo
DECYZJA

Cleo nie zaśpiewa na jarmarku. Ośrodek kultury musi oszczędzać

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego nie usłyszą Cleo ani zespołu Afromental podczas jarmarku Kozirynek. Miasto zaoszczędzi 200 000 złotych. To kwota, której Radzyński Ośrodek Kultury potrzebuje na wypłatę pensji dla pracowników za ostatni kwartał.

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym
NA ROWERZE
galeria

Jest gdzie usiąść i odpocząć. Siedem nowych altan przy szlaku rowerowym

Kosztowało to ok. 400 tys. zł, ale połowę pieniędzy samorząd dostał z Unii Europejskiej za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemia Zamojska. Przy szlaku rowerowym w gminie Łabunie powstało siedem drewnianych altan.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty