czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Rekordowy rok dla Lublina? Trzykrotnie większe zainteresowanie turystów niż w 2016 r.

Dodano: 9 sierpnia 2017, 09:28
Autor: Dominik Smaga

Ten rok może być rekordowy pod względem liczby turystów odwiedzających Lublin. Już teraz – jak twierdzi Ratusz – zainteresowanie miastem jest niemal trzykrotnie większe niż w zeszłym roku. To zasługa między innymi mistrzostw EURO U 21 oraz imprez kulturalnych

Mistrzostwa nie tylko przyciągnęły do Lublina kibiców, ale też dały miastu rozgłos, który można przeliczyć na konkretne złotówki. Takie szacunki prowadził Instytut Monitorowania Mediów, który sprawdzał ile razy wzmiankowano o różnych miastach z okazji młodzieżowych mistrzostw Europy w piłce nożnej mężczyzn. Rozgrywki były transmitowane przez 32 nadawców telewizyjnych. Sygnał z mistrzostw trafił do 150 państw.

Stadion nad Bystrzycą był miejscem trzech spotkań fazy grupowej. Tutaj też odbył się mecz otwarcia poprzedzony 7-minutową ceremonią z Lublinem w roli głównej (na zdjęciu). Również ceremonia oglądana była na milionach telewizorów. – Gdybyśmy chcieli zorganizować taką promocję, musielibyśmy wydać 58 mln zł – mówi Michał Karapuda, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta.

Fachowcy nazywają to „ekwiwalentem reklamowym”. Kolejne tysiące par oczu patrzą na Lublin za sprawą nagrań z jazzrockowej kantaty „Zakochani w Lublinie”.

– Prawie 800 tys. ludzi oglądało do tej pory w internecie nagrania z koncertu – dodaje Karapuda.
Fizycznie na mistrzostwa zjechało do Lublina 4 tys. kibiców ze Szwecji i 1,5 tys. ze Słowacji. 4 tys. gości sprowadziła do miasta organizowana w lipcu i trwająca tydzień Europejska Konwencja Żonglerska, a kolejne tysiące turystów zjechało na Carnaval Sztukmistrzów. Następnych tłumów można się spodziewać już w najbliższy weekend za sprawą Jarmarku Jagiellońskiego, którego zeszłoroczna edycja zgromadziła 150 tys. gości.

Ratusz twierdzi, że zainteresowanie turystów Lublinem jest w tym roku niemal trzykrotnie większe niż w ubiegłym. Wtedy przyjezdnych było co najmniej milion, z czego co najmniej jedna trzecia to obcokrajowcy.

Przeciętny turysta z Polski wydawał u nas ok. 700 zł, zaś gość z zagranicy średnio 2148 zł. Wśród odwiedzających nasze miasto obcokrajowców najwięcej było w zeszłym roku gości z Wielkiej Brytanii.

Carnaval Sztukmistrzów 2017: Kolorowe kamienice i Urban Highline

Carnaval Sztukmistrzów 2017

Piękne kibicki i kibice na Euro 2017 U21

Inne Brzmienia 2017 - Nouvelle Vague

Czytaj więcej o: Lublin turystyka
TAKJEST
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(50) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

TAKJEST
TAKJEST (23 sierpnia 2017 o 16:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dynamika rozwoju jest jasna: 1.Wrocław, 2.Rzeszów, 3.Lublin. Turystayka u kazdego jest inna: Wrocław (Miasto Miłości - WrocLove - niepodlega sezonowości, mosty i zabytki sa przez cały rok, targetuje zakochanych pomiędzy Wenecją a Paryżem). Lublin (Miasto Inspiracji - turystów przyciągają imprezy uruchamiane/kreowane przez Miasto bardziej niż zabytki czy sezon, turystyka nie jest tu celem). Rzeszów (Turystyczna brama do Bieszczad, silnie podlega sezonowości, ruch turystyczny generowany przez osiadłe lotnisko) Co do Kosztów per turysta, to nie powiem która z "Metropolii" osiąga jakie wyniki. Jednak Lubelskie lotnisko jest najmłodsze, iwęc powinniśmy korzystac z efektu nowości.
Rozwiń
Gość
Gość (23 sierpnia 2017 o 15:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakby nie organizowali, to by dopiero hejt był w necie. Mnie się podobało i racja jest mojsza.
Rozwiń
Gość
Gość (23 sierpnia 2017 o 02:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Te wszystkie sytuacje, że kilka największych miast w kraju rozgrywa sobie poważnych inwestorów między sobą, to nie ma złamanego szekla z zasad sprawiedliwości, równości czy solidarności. To całe Wejście „C” w ARP to tez śmiech na sali. Kraków ma własna Specjalną Strefę, Kraków dostaje tez od wielu lat po 40 milionów złotych na odnowę zabytków z kasy państwowej, - Lublin mimo, że zrównany w prawach do Krakowa już przez Augusta II Mocnego Sas'a nie może liczyć na taki support. A mielibyśmy wtedy jak odnowić kamienice Starego Miasta. To jawny państwowy brak braterstwa. Przykładem jest też świadome i celowe pozbawianie Polski B instytucji Akademii Sztuk Pięknych. Pomimo takich systemowych przeszkód, przybywają do nas Australijczycy, Koreańczycy, Norwegowie, Włosi, Tajwańczycy czyli biznes spoza UE, zewnętrzny, nieuwikłany w lokalne rozgrywki utramwajowionych "Metropolii" polskich. Koziołek przywróci się niebawem. Koziołek transparentnością, najlepszych klientów zwycięży. A i powietrze mamy jeszcze takie... jakościowo lepsze niż reszta tego zramolałego kraju. Turyści to nie wszystko, mądrość biznesu, jasne informacje i petabajty danych też się liczą.
Rozwiń
Gość
Gość (23 sierpnia 2017 o 01:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ha! Nawet Poznaniak zauważył to co powtarzam często: LUBELSKA SPECJALNA STREFA EKONOMICZNA, z siedzibą w Lublinie. Konieczność! Wtedy pokażemy "III Rzeczpospolitej Polskiej" co to znaczy być TYGRYSEM. Boją się nas, i naszego performance. Taka rzeczywistość. Warszawa chce trzymać nas na wodzy. Chiny, Tajwan i Seul by się nas nie powstydziły.
Rozwiń
Gość
Gość (22 sierpnia 2017 o 22:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zawsze uczestniczę w miejskich imprezach i muszę powiedzieć, że nie odstają poziomem od europejskich, a trochę się tu i ówdzie bywało. Serce rośnie, patrząc....Zawsze uczestniczę w miejskich imprezach i muszę powiedzieć, że nie odstają poziomem od europejskich, a trochę się tu i ówdzie bywało. Serce rośnie, patrząc....
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (50)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!