Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 stycznia 2020 r.
21:11

Robił zdjęcia w Centrum Spotkania Kultur. Najpierw został wyproszony przez ochronę, potem dostał cennik

124 82 A A

Robienie profesjonalnych zdjęć – nawet w celach niekomercyjnych – w jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w Lublinie, wymaga zgody dyrekcji i uiszczenia opłaty. Przekonał się o tym nasz czytelnik, który został wyproszony z budynku Centrum Spotkania Kultur.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że budynek Centrum Spotkania Kultur jest bardzo fotogenicznym miejscem, nie trzeba nikogo przekonywać. Świadczy o tym wiele zdjęć zamieszczanych w mediach społecznościowych, zwłaszcza przy okazji różnych wydarzeń czy wystaw.

Jedną ze stałych atrakcji są zielone tarasy z przeszklonymi korytarzami na dachu budynku (na zdjęciu), ogromnym zainteresowaniem cieszyła instalacja ze zwisających sufitu żywych kwiatów (z okazji 450. rocznicy Unii Lubelskiej), ekspozycja stalowych figur czy elementów scenografii z planu filmu „Kingsajz”. W ostatnich dniach uwagę największą uwagę przykuwa wystawa neonów. Właśnie ją w ubiegłym tygodniu fotografował pan Tomasz.

– Chciałem zrobić koledze kilka zdjęć na Facebooka. Miałem ze sobą aparat, bez lampy błyskowej, nie mówiąc już o innym profesjonalnym sprzęcie – opowiada.

W trakcie robienia zdjęć podeszła do niego pracownica ochrony, która zapytała, czy ma zgodę dyrekcji na fotografowanie. Nie miał, więc wyprosiła go z budynku.

Następnego dnia opisał sytuację w mailu do CSK. W odpowiedzi przeczytał, że za sesje zdjęciowe w budynku trzeba zapłacić. Także za te, wykonywane w celach niekomercyjnych (100 zł za godzinę). W przypadku zdjęć robionych w celach zarobkowym, stawka sięga 250 zł.

– Gdybym na tym zarabiał to zrozumiałbym, że CSK chce mieć w tym udział. Ale czemu mam płacić za robienie zdjęć na własny użytek? CSK jest przecież obiektem użyteczności publicznej – denerwuje się pan Tomasz.

Jak informuje rzecznik instytucji Andrzej Goliszek, tę kwestię reguluje zarządzenie z 2018 roku podpisane jeszcze przez byłego dyrektora Piotra Franaszka (obecnie instytucją kieruje Katarzyna Lewandowska-Sienkiewicz).

– Zawsze, kiedy ktoś robi u nas sesję z użyciem profesjonalnego sprzętu, prosimy o wypełnienie specjalnego formularza. Chociażby po to, by poinformować ochronę czy uniknąć sytuacji, w której ktoś z aparatem wchodzi na odbywające się wydarzenia – tłumaczy Goliszek. I podkreśla, że w przypadku profesjonalnych zdjęć w celu niekomercyjnym istnieje możliwość zwolnienia z opłaty. – Jeżeli ktoś robi sobie zwykłe zdjęcie na pamiątkę czy „selfie” telefonem komórkowym, nie jest to traktowane jako sesja. Przy wystawie neonów fotografuje się mnóstwo osób i nikt nikogo nie wyprasza – zapewnia.

Wyjaśnia też, ze w tym konkretnym przypadku interwencja ochrony miała związek z tym, że fotograf przestawiał ławki na korytarzu. Nasz czytelnik twierdzi jednak, że nic takiego nie miało miejsca, a po tym, jak w środę opisał sprawę w mediach społecznościowych otrzymuje od innych osób sygnały o podobnych przypadkach.

Sprawdziliśmy czy podobne regulaminy obowiązują w innych tego typu placówkach.

– Jesteśmy instytucją publiczną. Z założenia w takich miejscach można robić sobie zdjęcia bez ograniczeń. Jeśli chodzi o sesje fotograficzne to trzeba je zgłaszać, a każda sprawa i kwestia ewentualnej opłaty są rozpatrywane indywidualnie – mówi nam Agnieszka Frei, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Muzyki we Wrocławiu.

– U nas nie można wykonywać sesji komercyjnych. Ale jeśli na przykład przyjdzie para w strojach ślubnych, kupi bilety i zacznie robić zdjęcia, to nie ma problemu – słyszymy od Katarzyny Nowickiej, rzeczniczki Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Kierowca zasnął za kierownicą. W wypadku zginęła mała dziewczynka i dwie kobiety

Bus roztrzaskał się o drzewo. Na miejscu zginęły dwie kobiety i sześcioletnia dziewczynka. Prokuratura właśnie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko ukraińskiemu kierowcy.

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok
WIDEO
film

Zachowaj ostrość widzenia, zadbaj o swój wzrok

Optyk, okulista, optometrysta – wszystkie te zawody zaczynają się na literę O, ale łączy ich także coś innego. Wszyscy dbają o nasz wzrok. Jak zadbać o nasze oczy, kto i kiedy powinien się wybrać na badania, a także coś o soczewkach kontaktowych i okularach przeciwsłonecznych opowiedzą Katarzyna Piątkowska oraz Bożena Kliza-Puszka – optometrystka i optyczka.

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Lubelski Dworzec zostanie Cudem Polskim 2024?

Dworzec Lublin ma szanse na wygraną w konkursie organizowanym przez czasopismo National Geographic Polska.

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

Egzamin ósmoklasisty 2024. Arkusze i rozwiązania egzaminu z matematyki

W środę uczniowie musieli wykazać się wiedzą matematyczną i na przykład obliczyć zysk ze sprzedaży truskawek i czy różnicę w wysokości wież.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty