wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Rodzice chcą mniejszych klas w SP nr 45. Napisali do prezydenta

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 lipca 2011, 17:22

Najmłodszym uczniom nauczyciel musi poświęcić więcej uwagi, ale czy jest to możliwe w tak dużej grup
Najmłodszym uczniom nauczyciel musi poświęcić więcej uwagi, ale czy jest to możliwe w tak dużej grup

Prosimy o pomoc i nie łączenie dzieci w ponad 30-osobowe klasy – napisali do prezydenta Lublina rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 45. – Jak odnajdą się te jeszcze niepewne społecznie, emocjonalnie i dydaktycznie dzieci w tak wielkim gronie? – pytają.

List do prezydenta podpisało ponad 30 osób. – Nasze dzieci we wrześniu zostaną uczniami klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 45 (przy ul. Radzyńskiej – red.) w Lublinie. Z informacji, które uzyskaliśmy w szkole wynika, że w klasach będzie ponad trzydzieścioro dzieci – piszą rodzice.

– W nowym roku, w nowej i niezwykle ważnej sytuacji życiowej znajdą się zarówno dzieci siedmioletnie, jak i sześcioletnie. Tym najmłodszym nauczyciel musi poświęcić więcej uwagi, ale czy jest to możliwe w tak dużej grupie? – pytają zaniepokojeni autorzy listu.
I dodają: – Jak odnajdą się te jeszcze niepewne społecznie, emocjonalnie i dydaktycznie dzieci w tak wielkim gronie? A co z siedmiolatkami, które po edukacji przedszkolnej według nowej podstawy programowej nie umieją czytać ani pisać? Czy ich potrzeby zostaną zauważone i zrealizowane?

Rodzice powołują się na opinie socjologów, według których maksymalna ilość osób w grupie nie powinna przekraczać 24. – Chcemy także zaznaczyć, że pod koniec ubiegłego roku resort edukacji ustalił, że liczba uczniów w klasie 1–3 nie powinna przekraczać 26 osób – zauważają. – Praca z tak dużą grupą, przekraczającą 30 uczniów stawiających swe pierwsze ważne kroki, jest nieefektywna.

– W wakacje w szkołach zapadają decyzje o ilości klas, ilości etatów, a tym samym o ilości dzieci w klasach. Bardzo prosimy o pomoc i nie łączenie dzieci w tak duże grupy. Naszym celem powinno być przede wszystkim dobro dzieci – podkreślają autorzy listu.

– My planowaliśmy mniejsze klasy. Ale Urząd Miasta, zatwierdzając arkusz organizacji szkoły na nowy rok, wyznaczył nam dwie. Jeśli uczniów będzie więcej, klasy będą liczniejsze – usłyszeliśmy w SP nr 45.

Magistrat uspokaja, że decyzja o liczebności klas jeszcze nie zapadła. – Jeżeli po zatwierdzeniu arkusza organizacji szkoły (31 maja – red.) dalej trwają zapisy uczniów, a do danej szkoły zostanie zapisana większa liczba dzieci niż podano w arkuszu, pod koniec wakacji zostaje sporządzony aneks do arkusza – wyjaśnia Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w lubelskim Urzędzie Miasta. – Pamiętajmy, że część rodziców zapisuje dzieci dopiero latem, część uczniów migruje.

Wszystko rozstrzygnie się tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. – Jeżeli w trakcie wakacji liczba przyjętych dzieci przekroczy 60 i będą wśród nich dzieci sześcioletnie i siedmioletnie, nic nie stoi na przeszkodzie, że zamiast dwóch klas utworzyć trzy – zapowiada Dumkiewicz-Sprawka.
Do sprawy wrócimy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Kate
Malinka
Glejt
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Kate
Kate (4 lipca 2011 o 21:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co z zalecanymi warunkami realizacji podstawy programowej? - "Wskazane jest, aby edukacja w klasach I–III szkoły podstawowej odbywała się w zespołach rówieśniczych liczących nie więcej niż 26 osób." - Podstawa programowa z komentarzami - informacja ze strony www.men.gov.pl. Pozdrawiam.
Rozwiń
Malinka
Malinka (4 lipca 2011 o 20:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja w tamtym roku szkolnym uczyłam w klasie 33 osobowej.Była to I klasa.Tak jak w artykule-oszczędności.Dzieci wspaniałe ale praca"koszmar".Nikt w "mieście ani w kuratorium tym się nie przejmuje. W konsekwencji do kl.II dopisało się jeszcze dwoje dzieci i DOPIERO podzielono klasę.
Rozwiń
Glejt
Glejt (4 lipca 2011 o 18:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja się uczyłem w 32osobowej klasie i było zarąbiście - byliśmy niezłą, zgraną brygadą.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!