czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Rok Marii Curie-Skłodowskiej: Graffiti z wielką uczoną

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 czerwca 2011, 21:34

Graffiti powstanie na tej ścianie budynku Wydziału Artystycznego. Będzie widoczne z ul. Głębokiej (B
Graffiti powstanie na tej ścianie budynku Wydziału Artystycznego. Będzie widoczne z ul. Głębokiej (B

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Dziennik Wschodni zapraszają artystów i "grafficiarzy” do udziału w namalowaniu wielkiego graffiti patronki lubelskiej uczelni.

Graffiti powstanie na ścianie jednego z budynków Wydziału Artystycznego – widocznej od ul. Głębokiej. Czekamy na projekty artystów z całego kraju. Do końca lipca należy je przesłać do naszej redakcji (adresy w ramce) – w wersji tradycyjnej (w formacie min. A3) lub elektronicznej (pozwalającej na wydruk w formacie min. A3).

Wszystkie propozycje umieścimy na naszej stronie internetowej. To nasi Czytelnicy wybiorą trzy najlepsze projekty, z których potem jury wybierze najlepszą pracę.

Projekty mają przedstawiać artystyczne ujęcie Marii Curie-Skłodowskiej, ale forma zależy od autorów. Może to być tradycyjny portret lub nowoczesne graffiti. Zwycięzca otrzyma komplet farb potrzebnych do wykonania pracy i nagrodę rektora. Graffiti ma być gotowe do końca wakacji, bo na wrzesień zaplanowane są w Lublinie obchody Roku Marii Curie-Skłodowskiej.

– Już rok temu wprowadziliśmy dla młodych badaczy specjalną Nagrodę Curie – mówi prof. Andrzej Dąbrowski, chemik i rektor UMCS. Ten rok UMCS zaczął drzwiami otwartymi, podczas których badania Skłodowskiej były motywem przewodnim.

– Potem będziemy mieli różne imprezy związane z patronką, zarówno dla studentów i absolwentów, jak i dla całej społeczności Lubelszczyzny. Aż do kulminacji jesienią, kiedy planujemy specjalne uroczystości – zapowiada rektor. Do Lublina przyjadą wtedy najwybitniejsi chemicy i fizycy z kraju i ze świata. Uczelnia wysłała na te uroczystości zaproszenie do wnuczki patronki.

Dlaczego Curie-Skłodowska jest tak ważna? – Promieniowanie rentgenowskie, aparaty do badań, późniejsze tomografy – trudno sobie wyobrazić współczesną diagnostykę bez tego – podkreśla rektor. – Generalnie można powiedzieć, że badania, które prowadzili: Curie-Skłodowska, Einstein, Planck i szereg innych uczonych, zrewolucjonizowały całkowicie wiek XX, który został słusznie nazwany wiekiem atomu.

To jest jej rok

Sejm ustanowił rok 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji zaplanowano setki wydarzeń, konferencji naukowych, wykładów i prezentacji – w Polsce i we Francji. Curie-Skłodowska była pierwszym profesorem kobietą na Sorbonie i pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla.

Po jej śmierci Albert Einstein napisał, że była "jedynym niezepsutym przez sławę człowiekiem, spośród tych, których przyszło mu poznać”. A w 2009 roku brytyjski magazyn "New Scientist” uznał polską uczoną za największą kobietę naukowca wszech czasów.

Czekamy na projekty

Należy je przysyłać tradycyjną pocztą lub w wersji elektronicznej: Dziennik Wschodni, ul. Staszica 20, 20-081 Lublin lub bednarczyk@dziennikwschodni.pl
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
nabuchodonozor
Bertie
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 czerwca 2011 o 14:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie Curie-Skłodowska, tylko Skłodowska-Curie ! Nauczcie się wreszcie szanowni pismacy podstawowych zależności.
Rozwiń
nabuchodonozor
nabuchodonozor (22 czerwca 2011 o 09:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[url] http://www.polskatimes.pl/warszawa/fakty24/347561,powstal-trojwymiarowy-mural-poswiecony-marii-sklodowskiej,id,t.html?cookie=1 [/url]
Rozwiń
Bertie
Bertie (22 czerwca 2011 o 08:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Fajny mural ze Skłodowską jest w Wawie:

[url="http://www.polskatimes.pl/warszawa/fakty24/347561,powstal-trojwymiarowy-mural-poswiecony-marii-sklodowskiej,id,t.html?cookie=1"]Mural Urodziłam się w Warszawie[/url]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!