wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Rolnicy chcieli wyłudzić 1,47 mln zł dotacji? 11 osób zamieszanych w sprawę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 marca 2015, 20:30

Rodzina rolników próbowała wyłudzać unijne dotacje. W nielegalnym procederze uczestniczyło aż jedenaście osób - twierdzi prokuratura

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił właśnie do Sądu Okręgowego w Lublinie. Dotyczy rodziny z gminy Wilków oraz ich krewnych z okolic Łazisk, Opola Lubelskiego czy Lublina. Śledczy zarzucili całej grupie próbę wyłudzenia 1,47 mln zł z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pieniądze pochodziły z "Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013” i miały być przeznaczone na zakup materiału szkółkarskiego pod mateczniki drzew ozdobnych. Chodziło przede wszystkim o dęby, klony i graby.

Rodzina K. z gminy Wilków zawarła z ARMiR pięć umów, dotyczących dofinansowania zakupu sadzonek. - "Beneficjentami” byli oskarżeni, członkowie rodziny K.: Andrzej, jego kuzyn Mirosław, szwagierki Anna W. oraz Bożena T., jak również jej córka - Magdalena Ł - wylicza Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. - W kwietniu 2012 roku w Biurze Wsparcia Inwestycyjnego ARiMR w Elizówce koło Lublina wszyscy wyżej wymienieni beneficjenci złożyli jednocześnie pięć wniosków o płatności.

Dołączyli do nich faktury VAT, dokumentujące rzekomy zakup sadzonek oraz bankowe potwierdzenia zapłaty. - Tymi samymi, wielokrotnie obracanymi - przekazywanymi i oddawanymi pieniędzmi - płacili za wszystkie wystawione na ich rzecz faktury - wyjaśnia Syk-Jankowska.

Śledczy sprawdzili powiązania między wystawcami faktur. Okazało się, że mimo różnych adresów i nazw sprzedawców, w praktyce wszystkie dokumenty zostały wystawione przez te same osoby.

Prokuratura badała również sprawę usiłowania wyłudzenia 590 tys. zł dotacji unijnych. Chodziło o zakup oprogramowania do obsługi serwisu. W tym zakresie zarzuty usłyszeli m.in. informatycy: Michał K., Paweł J. i Rafał P. Pomysł na wyłudzenie był prosty. Matka jednego z mężczyzn zawarła z ARMiR umowna zakup oprogramowania. Miało to zwiększyć konkurencyjność rodzinnej firmy i stworzyć nowe miejsca pracy. Kobieta miała otrzymać blisko 300 tys. zł.

- Druga z umów "informatycznych”, jaką zawarł Michał K. dotyczyła zakupu oprogramowania umożliwiającego analizę, projekt, i wdrożenia systemu, umożliwiającego zapisywanie notatek na tzw. żółtych karteczkach - wyjaśnia Syk-Jankowska. - Beneficjent otrzymać miał środki w kwocie do 290 tys. zł. Przedłożone faktury VAT były nierzetelne, wskazywano w nich zawyżone wartości zakupionych programów.

Większość oskarżonych przyznała się do winy. Michał K przyznał się częściowo. Paweł J. i Rafał P. wszystkiemu zaprzeczyli. Ośmioro oskarżonych poprosiło o skazanie bez procesu. Proponują dla siebie od roku do 2 lat więzienia w zawieszeniu na okres od trzech do pięciu lat. Chcą również zapłacić grzywny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: sąd rolnicy dotacje
Gość
Agnieszka
Gość
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 grudnia 2015 o 19:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rodzina Kuflów to pseudo wiejska burżuazja ze słomą w butach jak z Lublina do Zarudek. Michał niech pakuje manatki z umces u i nabierze troche pokory. Stare dobre przyslowie ,, cham ze wsi wyjdzie wies z chama nigdy,,
Rozwiń
Agnieszka
Agnieszka (23 marca 2015 o 17:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ja też składałam wniosek o dotację w lubelskeim ARMiR i został odrzucony z powodu rzekomo zawyżonej kwoty ale nie zaproponowali mi podpisania z mniejszą! Powinien się ktoś nimi zająć w końcu bo dziwne, ze w tej sprawie najwyraźniej doszło do podpisania umowy a w mojej nie... z resztą straszono mnie prokuraturą jakbym upierałą się przy moim wniosku!

Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2015 o 13:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dlatego sylwku trzeba głosowac na tych co robią kampanie za swoje pieniądze. Zostaje 2 kandydatów Kukiz i Korwin. Jesli w sejmie spotkają się Korwin z Macierewiczem to wtedy dopiero będzie cyrk z WSI i SKOKami. Dlatego sądze że najlepszym rozwizanem byłoby wścibienie Korwina do poselskich ławek.

Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2015 o 12:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

no i dobrze, i tak nasz kraj istnieje tylko na mapie, góra rozpieprzyła go równo

Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2015 o 08:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Adas poczekaj jeszcze moment. Kopaczowa ze  SKOKów się wypisała. Balcerowicz komuś szpilę wsadził tym wystapieniem.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!