piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Lublin

Rolnicy chcieli wyłudzić 1,47 mln zł dotacji? 11 osób zamieszanych w sprawę

Dodano: 20 marca 2015, 20:30

Rodzina rolników próbowała wyłudzać unijne dotacje. W nielegalnym procederze uczestniczyło aż jedenaście osób - twierdzi prokuratura

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił właśnie do Sądu Okręgowego w Lublinie. Dotyczy rodziny z gminy Wilków oraz ich krewnych z okolic Łazisk, Opola Lubelskiego czy Lublina. Śledczy zarzucili całej grupie próbę wyłudzenia 1,47 mln zł z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pieniądze pochodziły z "Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013” i miały być przeznaczone na zakup materiału szkółkarskiego pod mateczniki drzew ozdobnych. Chodziło przede wszystkim o dęby, klony i graby.

Rodzina K. z gminy Wilków zawarła z ARMiR pięć umów, dotyczących dofinansowania zakupu sadzonek. - "Beneficjentami” byli oskarżeni, członkowie rodziny K.: Andrzej, jego kuzyn Mirosław, szwagierki Anna W. oraz Bożena T., jak również jej córka - Magdalena Ł - wylicza Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. - W kwietniu 2012 roku w Biurze Wsparcia Inwestycyjnego ARiMR w Elizówce koło Lublina wszyscy wyżej wymienieni beneficjenci złożyli jednocześnie pięć wniosków o płatności.

Dołączyli do nich faktury VAT, dokumentujące rzekomy zakup sadzonek oraz bankowe potwierdzenia zapłaty. - Tymi samymi, wielokrotnie obracanymi - przekazywanymi i oddawanymi pieniędzmi - płacili za wszystkie wystawione na ich rzecz faktury - wyjaśnia Syk-Jankowska.

Śledczy sprawdzili powiązania między wystawcami faktur. Okazało się, że mimo różnych adresów i nazw sprzedawców, w praktyce wszystkie dokumenty zostały wystawione przez te same osoby.

Prokuratura badała również sprawę usiłowania wyłudzenia 590 tys. zł dotacji unijnych. Chodziło o zakup oprogramowania do obsługi serwisu. W tym zakresie zarzuty usłyszeli m.in. informatycy: Michał K., Paweł J. i Rafał P. Pomysł na wyłudzenie był prosty. Matka jednego z mężczyzn zawarła z ARMiR umowna zakup oprogramowania. Miało to zwiększyć konkurencyjność rodzinnej firmy i stworzyć nowe miejsca pracy. Kobieta miała otrzymać blisko 300 tys. zł.

- Druga z umów "informatycznych”, jaką zawarł Michał K. dotyczyła zakupu oprogramowania umożliwiającego analizę, projekt, i wdrożenia systemu, umożliwiającego zapisywanie notatek na tzw. żółtych karteczkach - wyjaśnia Syk-Jankowska. - Beneficjent otrzymać miał środki w kwocie do 290 tys. zł. Przedłożone faktury VAT były nierzetelne, wskazywano w nich zawyżone wartości zakupionych programów.

Większość oskarżonych przyznała się do winy. Michał K przyznał się częściowo. Paweł J. i Rafał P. wszystkiemu zaprzeczyli. Ośmioro oskarżonych poprosiło o skazanie bez procesu. Proponują dla siebie od roku do 2 lat więzienia w zawieszeniu na okres od trzech do pięciu lat. Chcą również zapłacić grzywny.
Czytaj więcej o: sąd rolnicy dotacje
Gość
Agnieszka
Gość
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 grudnia 2015 o 19:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rodzina Kuflów to pseudo wiejska burżuazja ze słomą w butach jak z Lublina do Zarudek. Michał niech pakuje manatki z umces u i nabierze troche pokory. Stare dobre przyslowie ,, cham ze wsi wyjdzie wies z chama nigdy,,
Rozwiń
Agnieszka
Agnieszka (23 marca 2015 o 17:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ja też składałam wniosek o dotację w lubelskeim ARMiR i został odrzucony z powodu rzekomo zawyżonej kwoty ale nie zaproponowali mi podpisania z mniejszą! Powinien się ktoś nimi zająć w końcu bo dziwne, ze w tej sprawie najwyraźniej doszło do podpisania umowy a w mojej nie... z resztą straszono mnie prokuraturą jakbym upierałą się przy moim wniosku!

Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2015 o 13:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dlatego sylwku trzeba głosowac na tych co robią kampanie za swoje pieniądze. Zostaje 2 kandydatów Kukiz i Korwin. Jesli w sejmie spotkają się Korwin z Macierewiczem to wtedy dopiero będzie cyrk z WSI i SKOKami. Dlatego sądze że najlepszym rozwizanem byłoby wścibienie Korwina do poselskich ławek.

Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2015 o 12:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

no i dobrze, i tak nasz kraj istnieje tylko na mapie, góra rozpieprzyła go równo

Rozwiń
Gość
Gość (21 marca 2015 o 08:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Adas poczekaj jeszcze moment. Kopaczowa ze  SKOKów się wypisała. Balcerowicz komuś szpilę wsadził tym wystapieniem.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!