poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Rusza bezpłatna pomoc prawna. 87 punktów w woj. lubelskim

Dodano: 4 stycznia 2016, 06:32
Autor: toma

Od dziś rusza ogólnopolski system darmowej pomocy prawnej. W województwie lubelskim będzie działać 87 punktów, w których bezpłatne porady będą udzielane od poniedziałku do piątku, przez co najmniej cztery godziny dziennie.

Szczegóły programu określa ustawa z sierpnia ubiegłego roku. Nieodpłatna pomoc prawna będzie obejmować: sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu, poinformowanie o stanie prawnym, przysługujących uprawnieniach lub spoczywających obowiązkach, wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego oraz pomoc w sporządzeniu pisma (z wyłączeniem pisma procesowego). System bezpłatnych porad nie obejmie spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia.

– Uprawnionymi do korzystania z bezpłatnej pomocy prawnej są osoby, którym przyznano świadczenie z pomocy społecznej, posiadacze Karty Dużej Rodziny, kombatanci i ofiary represji, weterani, osoby które nie ukończyły 26 lat lub ukończyły 65 lat, a także osoby dotknięte skutkami klęsk żywiołowych, katastrof naturalnych lub awarii technicznych – wylicza Magdalena Przytuła z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Liczbę punktów, w których udzielana jest bezpłatna pomoc prawna dla każdego powiatu oblicza się dzieląc liczbę jego mieszkańców przez 25 tys., przy czym takich miejsc nie może być mniej niż 2 i więcej niż 35. W powiatach i miastach na prawach powiatu w naszym regionie będzie działać od 2 do 14 takich punktów. Ich lista ma być dostępna na stronie darmowapomocprawna.ms.gov.pl oraz w Biuletynie Informacji Publicznej poszczególnych powiatów.

prawnik
Gość
Gość
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

prawnik
prawnik (2 lutego 2016 o 09:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jakie brawo? Jestem emerytką z emeryturą 1800 zł. Utrzymujemy się z niej oboje z mężem, który jest bezrobotny bez prawa do zasiłku. Żadne z nas nie ma 65 lat. A więc bezpłatna pomoc prawnika nam nie przysługuje. Kiełbasa wyborcza okazała się kaszanką słabej jakości.

To proszę się zgłosić do dudapomocy. Opisana w artykule pomoc to przepchnięty kolanem pomysł PO, wymyślony w kampanii, miliony poszły na spoty reklamujące tę instytucji. Zabawne, że w spocie występowała młoda rodzina, która może niby z tego korzystać. Dudapomoc to coś zupełnie innego, proszę szukać informacji na stronie prezydenta. http://www.prezydent.pl/kancelaria/interwencyjna-pomoc-prawna/interwencja-prawna/

Rozwiń
Gość
Gość (5 stycznia 2016 o 13:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy ktoś mógł podać adresy bezpłatnej pomocy prawnej w Lublinie lub okolicy. Z góry dziękuję
Rozwiń
Gość
Gość (4 stycznia 2016 o 15:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Taką pomoc powinni świadczyć najbardziej kompetentni prawnicy. Osoby dla których będzie przeznaczona to często osoby starsze, słabo wykształcone. I nie mające bladego pojęcia o prawie...
Rozwiń
Gość
Gość (4 stycznia 2016 o 13:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No to sprawdziłem. Akurat w moim powiecie jest to 60 000 zł czyli 5000 na miesiąc a to da 166 zł na dzień. Będę żądał aby za rok starosta mnie się z tego rozliczył. To jest ile osób przyszło po tą pomoc prawną, ile wniosków oraz porad zostało udzielonych za te pieniądze oraz koszt jednostkowy wytworzonego pisma. Bo jak w jednym dniu nie będzie żadnego petenta to 166 zł idzie w błoto. 

Rozwiń
Anonim
Anonim (4 stycznia 2016 o 12:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

darmowe tak? No to proszę podać koszt jaki poniosą urzędy które płacą kancelariom aby ich ludzie tam siedzieli. Owszem jest darmowe dla petenta ale urząd i tak zapłaci grubą kasę kancelarii aby student napisał pismo za darmo w ramach praktyk. Dlatego moim zdaniem urzędy powinny znaleźć adwokatów miejscowych podpisać z nimi umowy i płacić za realną pomoc a nie za samą możliwość.

Po pierwsze, wystarczy wejść na strony bip Starostw Powiatowych i sprawdzić - w każdym ogłoszeniu o wynikach konkursu ofert jest wskazana kwota jaka jest przeznaczona rocznie na finansowanie punktów porad (uzależniona jest od liczby prowadzonych punktów). Po drugie to nie są pieniądze "urzędów" (jeśli już to Powiatów, urząd to jednostka pomocnicza) jak Pan/Pani napisał - w tej kwestii odsyłam do ustawy o nieodpłatnym poradnictwie (niech Pan/Pani poszuka samemu - dobrze to Panu/Pani zrobi). Po trzecie, studenci nie mogą udzielać porad - też odsyłam do ustawy.

Informacyjnie mogę Panu/Pani wskazać, że kwota wynagrodzenia dla adwokata/radcy prawnego udzielającego porad prawnych to 56 zł brutto/h.

Pozdrawiam i na drugi raz zanim zacznie Pan/Pani podnosić larum to proszę doczytać o co chodzi w danym temacie.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!