czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Rusza przebudowa sieci wodno-kanalizacyjnej Lublina

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 stycznia 2009, 20:00

Ponad 95 kilometrów rurociągów do wymiany i prawie 80 kilometrów do położenia tam, gdzie ich jeszcze nie ma. Do tego modernizacja stacji wodociągowej Zembrzycka i oczyszczalni ścieków Hajdów.

Rusza jedna z największych w historii Lublina przebudowa sieci wodno-kanalizacyjnej.

Pod miastem biegnie 1,5 tysiąca kilometrów rur kanalizacyjnych i wodociagowych. Problem w tym, że znaczne odcinki kanalizacji nie były modernizowane od ponad 40 lat, a wodociagów - od ponad 60 lat. Nic dziwnego, że coraz częściej ulegają awariom.

- Stanęliśmy przed dwoma problemami - mówi Tadeusz Fijałka, prezes lubelskiego MPWiK. - Po pierwsze, jak wymienić stare sieci. A po drugie, w jaki sposób uzbroić w sieć teren nowo powstających osiedli.

Tak powstał, przygotowywany od kilku lat, projekt gruntownej przebudowy lubelskiej sieci. Wczoraj MPWiK przedstawił jego szczegóły.

Łącznie prace mają pochłonąć ponad 488 milionów zł. Dużą część tej kwoty (290 mln) pokryje Unia Europejska. MPWiK dołoży blisko 110 mln (z czego ok. 52 mln to dotacja z budżetu miasta). Pozostała część - prawie 88 mln zł - ma pochodzić z innych źródeł, m.in. pożyczek i kredytów.

- Część prac obejmuje rozbudowę sieci w kierunku granic miasta. Tam, gdzie ich jeszcze nie ma - mówi Małgorzata Malec z MPWiK, koordynator projektu. * Chodzi o ponad 78 kilometrów rur w stronę Głuska, Abramowic, Wyzwolenia, Zadębia, Rudnika, Sławina, Wrotkowa i Zemborzyc.

- Druga część to remont najstarszych sieci w mieście - tłumaczy Malec. Ponad 95 kilometrów nowych instalacji pojawi się w Śródmieściu, na Bronowicach, Tatarach, Kośminku, Wieniawie i os. Nałkowskich. Niektóre prace, głównie w Śródmieściu, zaczęto dwa lata temu i już zakończono. Ale i tak zdecydowana większość remontów dopiero przed nami.

- Wiadomo, że będą pewne utrudnienia - zaznacza Elżbieta Kołodziej-Wnuk, wiceprezydent Lublina. - Ale inwestycje zostały tak zaplanowane, żeby jak najwięcej prac wykonywać jak najmniej inwazyjnie, np. stosując metody bezwykopowe - dodaje.

Oprócz tego w planach jest ciąg dalszy modernizacji oczyszczalni ścieków Hajdów i stacji wodociągowej Zemborzycka. Prace w tej drugiej rozpoczną się już w lutym.
Na ten rok w planach jest jeszcze budowa kanalizacji sanitarnej w osiedlu Lipnik oraz w rejonie ul. Głuskiej i Abramowickiej, a także ciąg dalszy modernizacji sieci w Śródmieściu.

Wszystko ma być gotowe w 2015 r.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
henryk20071@poczta.onet.pl
34
Janek z działek
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

henryk20071@poczta.onet.pl
henryk20071@poczta.onet.pl (29 stycznia 2009 o 09:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Za darmo to nawet pies szczekać nie będzie.Wszyscy mieszkańcy muszą ponosić koszty rozbudowy i konserwacji sieci.Twoje 2 złote więcej za metr sześcienny wody i ścieków twojego budżetu nie zawali ( paczka papierosów kosztuje więcej)a zgromadzone środki pozwolą MPWiK( nie dyr.Fijałce) na rozbudowę i modernizację sieci.Nie wszyscy wiedzą lub nie chcą wiedzieć że MPWIK jest własnością gminy Lublin - od ponoszenia kosztów nie uciekniesz.Pozdrawiam - również korzystający z wody kanalizacji Lubelskiej.
Rozwiń
34
34 (29 stycznia 2009 o 09:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pani Prezydent jest w Radzie Nadzorczej a nie w Zarządzie! A swoją drogą po tych inwestycjach to pewnie woda będzie po 10 zł panie Fijałka, prawda? Tylko kogo będzie na to stać ! Ostanie się nam ino deszczówka!!!! Smacznegoooooo
Rozwiń
Janek z działek
Janek z działek (29 stycznia 2009 o 08:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wszyscy wieszali psy na Fijałce że jest prezesem firmy i członkiem zarządu fundacji KUL czy coś tajiego , a p.Elżbieta Kołodziej-Wnuk jest zastepcą prezydenta od nie wiadomo czego a jednoczesnie jest w zarządzie MPWiK-u , może warto by sie jej dobrać do d... ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!