poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Rząd ma kolejny pomysł na metropolie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lipca 2008, 19:28
Autor: Dominik Smaga

Rząd rezygnuje z odgórnego tworzenia listy metropolii.

Według najnowszego pomysłu,‑ Lublin sam musiałby się dogadać z okolicznymi gminami tak, by zebrać 500 tys. mieszkańców. A wtedy automatycznie stałby się metropolią.

To już kolejny pomysł na metropolie. Niedawno jedyny był tzw. projekt śląski, zakładający powołanie 7 metropolii, ale w tym dokumencie nie było ani słowa o Lublinie. W maju ku uciesze Ratusza rząd ogłosił, że metropolii będzie 12 i że na listę trafi też Lublin.

Tymczasem wczoraj "Gazeta Wyborcza” podała, że rząd zrezygnował z tworzenia listy. Najnowsza koncepcja mówi, że status metropolii przysługiwałby każdemu miastu, które porozumie się z sąsiadami i uzbiera w ten sposób 500 tys. mieszkańców.

- Ale my już uzbieraliśmy ponad 700 tysięcy, dogadując się z sąsiednimi powiatami - mówi Iwona Blajerska, rzecznik prezydenta Lublina. - Jeśli będzie trzeba, będziemy rozmawiać z gminami.

Co na to gminy? - Trzeba by rozważyć wszystkie wady i zalety - mówi Jacek Świętoński, zastępca burmistrza Lubartowa. - W nowej wersji metropolie nie dostaną żadnych dodatkowych pieniędzy od państwa. A nas absolutnie nie stać na dokładanie pieniędzy do wspólnych problemów, bo mamy własne - dodaje. - Nie będzie dodatkowych pieniędzy dla metropolii? Trudno. Ale w większej grupie możemy osiągnąć więcej i łatwiej pewne rzeczy przeforsować - mówi Włodzimierz Hofa, wójt Wólki. Choć jednoznacznej deklaracji unika. - Są plusy i minusy.

Burmistrz Świdnika jest większym optymistą. - Jak znam życie, to ta koncepcja jeszcze się będzie zmieniać ze trzydzieści razy - mówi Waldemar Jakson. I zapewnia, że chętnie przystąpi do metropolii. - Już teraz jesteśmy silnie związani z aglomeracją lubelską. Mamy wspólne wysypisko, oczyszczalnię ścieków, projekt lotniska i sieć komunikacyjną. I korzystamy z zasobu kulturalno-uniwersytecko-handlowego Lublina.

- Może i trudno będzie się dogadać, ale trzeba próbować - mówi lublinianka Ewa Gnatiuk. - Mam nadzieję, że rozwinie się tu duże centrum handlowe i przemysłowe. Perspektywy mamy, bo jesteśmy blisko rynku wschodniego - dodaje Stanisław Gnatiuk.

Władze miasta zapewniają, że nie rezygnują z prac nad własnym projektem ustawy metropolitalnej, czym na prośbę prezydenta zajmuje się zespół lubelskich naukowców.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
geograf
Rewers
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

geograf
geograf (10 lipca 2008 o 11:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Górny Śląsk to konurbacja, a nie aglomeracja
Rozwiń
Rewers
Rewers (8 lipca 2008 o 10:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Totalna klęska zapowiadanej ustawy o metropoliach.
Górny Śląsk i Warszawa jako jedyne aglomeracje otrzymają status metropolii.
Taka jest prawda - sztandary wyprowadzic!!!
Rozwiń
Gość
Gość (8 lipca 2008 o 08:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czemu mowisz ONI? Przeciez to MY!! Tak tak kolego, to my - Polacy. Wszyscy! heh:P
Rozwiń
WA11111
WA11111 (8 lipca 2008 o 07:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
GDYBY PRYWATNI PRZEDSIĘBIORCY W TYM KRAJU DZIAŁALI JAK WŁADZE SAMORZĄDOWE, CENTRALNE, MARNOTRAWIŁY CZAS, KASĘ TO DAWNO NIE MIELIBYŚMY KAPITALIZMU,I MILIONY POLAKÓW WYJECHAŁOBY ZA CHLEBEM... MIMO,ŻE PAŃSTWO TEPI I NISZCZY SWYM DZIAŁANIEM PRYWATNY BIZNES DAJĄCY MU OLBRZYMIE PIENIĄDZE!!!NIE DOCZEKAMY SIE RACZEJ OSOBISTEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI POLITYKA, SAMORZĄDOWCA, KRAJ BĘDZIE TKWIŁ W SIDŁĄCH NIEUDOLNYCH SITW, CWANIAKÓW, KOTERII...JEST JEDEN CZYNNIK KTÓRY WZMAGA JEDNOMYŚLNOŚC I NIESAMOWITA ZGODĘ TYCH LUDZI ,TO PODWYŻKA I WYPŁĄCENIE SOBIE EKSTRA KASKI...WTEDY SĄ NAD WYRAZ AKTYWNI!!!!CZEMU TYLKO W TEJ MATERII????
Rozwiń
tofik1
tofik1 (8 lipca 2008 o 04:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech rząd zajmie się najbiedniejszym w tym emerytami i rencistami się zajmie, a nie tematami zastępczymi, bo to nie będzie ich pozycji gloryfikować. Palijkot tego nie wspomoże, a wręcz zaszkodzić może. Niech związki z Merkiel zacznie ukrywać, aby punkty popularności dogrywać.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!