Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 października 2015 r.
8:37

Sąd konkursowy o koncepcji na Błonia: Pomysł to nie idealny, ale zdecydowanie najlepszy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 9 A A

Sporo drzew do wycięcia, mniej parkingów, targ czynny tylko w weekendy. To pomysły z koncepcji, która zwyciężyła w konkursie architektonicznym na nowe urządzenie Błoni pod Zamkiem. Ratusz już zapowiada, że nie wszystkie propozycje zaakceptuje.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Propozycją budzącą największe kontrowersje jest ta dotycząca targowiska. – Byłoby czynne tylko w weekendy – mówi Tomasz Marciniewicz, współautor zwycięskiej koncepcji i dodaje, że w inne dni działałby w tym miejscu skatepark. Ale o tym nawet nie chcą słyszeć kupcy handlujący tu na ponad 200 stoiskach.

– Te miejsca pracy byłyby do likwidacji – stwierdza Krzysztof Kurys, prezes Targu pod Zamkiem. – Naszym zdaniem można dyskutować nad sposobem zadaszenia i modernizacji targu, ale targowisko weekendowe to tylko giełda, a giełda to nie w tym miejscu i nie te czasy.

Ratusz zapewnia, że kupcy mogą być spokojni o swoją przyszłość. – To nie ma mojej akceptacji – deklaruje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Kupcy będą tam, gdzie są i nie tylko w weekend. Nie tylko ten pomysł trafi do szuflady. – Nie planujemy wycinać drzew w takiej skali jaka tu jest podana – zapowiada Hubert Mącik, miejski konserwator zabytków. – Tak radykalne działania, które są tu proponowane nie są akceptowalne, także z punktu widzenia konserwatorskiego – dodaje. Zwycięska koncepcja zakłada m.in. ogołocenie z drzew zbocza przy Zamku.

Nie tylko Mącik zwraca uwagę, że architekci zanadto rozpędzili się z wycinaniem drzew, choć wiele z nich posadzono tu dopiero po wojnie. Wytyka to także sąd konkursowy w swej opinii do zwycięskiej pracy. Uwag krytycznych jest tu sporo. Czego dotyczą?

Zdaniem sądu przypadkowy jest układ proponowanych nowych nasadzeń, nieprawidłowe jest umiejscowienie przestrzeni dla psów na terenach prywatnych. Za zbędne uznane zostały też proponowane pagórki. Czemu miałyby służyć? – Żeby nie było płasko, żeby było można zjeżdżać na sankach, biegać – tłumaczy nam Marciniewicz. Kolejne propozycje jego zespołu skrytykowane przez sąd konkursowy to likwidacja ogólnodostępnego parkingu oraz okrągła forma oczka wodnego obok Zamku oceniona jako „zbyt geometryczna”.

Dlaczego wygrała praca, do której jest tyle uwag? – Nie było ani jednej pracy, która spełniłaby wszystkie założenia w stu procentach i nie miała żadnego błędu – przyznaje Wojciech Gęsiak, przewodniczący sądu konkursowego. Ale podkreśla, że ta koncepcja była zdecydowanie najlepsza. – Miała najbardziej spójny program.

Zdobywcy pierwszego miejsca zaproponowali otwarty zielony teren, z fontanną w oczku wodnym (1), kawiarnią, letnim kinem, wypożyczalnią leżaków, siłownią i drewnianym tarasem (2). Do koncepcji włączony jest budynek dawnej słodowni (3 i 4), w którym miasto chce urządzić tzw. Poznawalnię, czyli coś na kształt warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

Zwycięska koncepcja ma być wykorzystana przez samorząd Lublina podczas prac nad planem zagospodarowania terenu. – Zobaczymy, jak uda się wpasować jej zapisy – mówi Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta. I zapowiada, że projekt planu powinien być przedstawiony mieszkańcom za rok.

Ratusz zapowiada, że zasiądzie do rozmów ze zwycięskim zespołem, by ustalić, co ma się znaleźć w parku planowanym obok Zamku. Główną nagrodą w rozstrzygniętym właśnie konkursie jest nie tylko 50 tys. zł, ale też miejskie zlecenie na projekt pozwalający wybudować taki park.

Prezydent przyznaje, że prace przy budowie parku mogą się rozpocząć nie w przyszłym, ale dopiero w 2017 r. i podkreśla, że miasto musiałoby też odkupić część gruntów od prywatnych właścicieli.

Nagrodzeni, wyróżnieni

Pierwsze miejsce: Zuzanna Szpocińska (Warszawa), Aleksandra Boniecka (Radzymin), Tomasz Marciniewicz (Warszawa), Michał Poziemski (Ząbki). Drugie miejsce: Garden Concept Architekci Krajobrazu, Wojciech Januszczyk, Piotr Szkołut sp. j. (Lublin). Trzecie miejsce: Fundacja Rozwoju Lucreate (Lublin).

Równorzędne wyróżnienia. 1: Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o. o. (Wrocław). 2: ArchiQuest Michał Jędrzejewski (Kraków). 3: Atelier Loeger Architekci sp. z o. o. (Krakow). 4: UK Korona Studio Architektoniczne Krzysztof Korona (Lublin) i Landmark Pracownia Architekci Krajobrazu Magdalena Słowik-Junko (Poniatowa).

Zobacz, oceń

• Wszystkie plansze wystawione są na II piętrze Trybunału Koronnego na Starym Mieście

• Wszelkie sugestie można słać na adres blonia@lublin.eu.

Pozostałe informacje

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były sędzia uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Lubelskiem

Były polski sędzia Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś przez przejście graniczne w Terespolu. Poprosił tam o azyl polityczny.

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt
17 maja 2024, 20:00

Kali w Fabryce Kultury Zgrzyt

25-lecie działalności, to wyśmienita sposobność do podsumowań. Z tej okazji Kali wydał tzw. projekt życia – dwupłytowy album „Zapiski z Landary”, który jest ukoronowaniem jego dotychczasowej drogi artystycznej. W piątek w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt będzie można usłyszeć ten niezwykły album na żywo.

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła
Wideo

Czy mieszkańcy Lubelszczyzny mogą czuć się bezpiecznie? Posłanka Wcisło to sprawdziła

Nie będzie oszczędności jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polek i Polaków. Nie ma tutaj limitów – zapowiada posłanka Marta Wcisło, liderka listy Koalicji Obywatelskiej w województwie lubelskim w wyborach do Parlamentu Europejskiego i dodaje: Bezpieczna Lubelszczyzna to bezpieczna Polska w Unii Europejskiej. We wtorek parlamentarzystka KO przedstawiła raport dotyczący bezpieczeństwa w naszym regionie.

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar w kamienicy na Starym Mieście w Zamościu. Mieszkaniec zdążył się ewakuować. Ale na poddaszu strażacy znaleźli nieprzytomnego mężczyznę.

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Białorusin tuż przekroczeniu granicy w Kukurykach zasnął za kierownicą swojej ciężarówki. Był kompletnie pijany. Noc spędził na komendzie.

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Trwają zapisy na Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W programie m.in. koncert, występ grupy teatralnej, rozgrywki sportowe i zabawa do białego rana.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty