czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Sąd odprawił ateistów z kwitkiem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 czerwca 2014, 12:30
Autor: Dominik Smaga

Lubelska ateistyczna fundacja Wolność od Religii dostała odmowę uznania za organizację pożytku publicznego. Tym samym nie będzie mogła np. otrzymywać 1 procenta podatku.

- Fundacja Wolność od Religii nie jest według sądu użyteczna społecznie, ale status OPP nadano w Polsce m.in. klubom szachowym i orkiestrze jazzowej - obruszają się działacze. Wniosek do sądu złożyli pod koniec kwietnia. Tłumaczyli, że zwalczają dyskryminację "w kontekście wyznawanej wiary bądź jej braku”. Podkreślali, że interweniują w sprawie dyskryminacji niewierzących w szkołach i upowszechniają "wiedzę na temat konstytucyjnej zasady rozdziału Kościoła i państwa”.

Wczoraj fundacja dostała odmowę. Sąd uznał, że nie spełnia warunku działania na rzecz osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji względem reszty społeczeństwa. Zdaniem sądu osoby niewierzące wcale nie mają gorzej, bo Konstytucja opiera się na "demokracji, sprawiedliwości społecznej, tolerancji, wolności sumienia, poszanowaniu odrębności narodowych, etnicznych, językowych, kulturowych, wyznaniowych i religijnych”. Sąd podkreślał, że "grupy wyznaniowe, religijne, czy środowiska ateistyczne korzystają z takiej samej ochrony prawnej (…) żadna z tych grup nie jest postawiona w sytuacji gorszej względem pozostałych”.

- Jeżeli sąd uważa, że skoro mamy Konstytucję to prawa wszystkich są przestrzegane, to idąc tym tropem nie byłyby potrzebne np. organizacje na rzecz kobiet. Bo przecież prawa kobiet też są gwarantowane - mówi Dorota Wójcik, szefowa fundacji. Nie zgadza się ze zdaniem sądu, że ateiści "poczytują się za mniejszość”. - My jesteśmy mniejszością - dodaje. Podkreśla, że ateiści wymagają obrony i przytacza przykłady niezgodnego z prawem żądania od rodziców oświadczeń o nieuczęszczaniu dziecka na lekcje religii.

Fundacja zapowiada, że odwoła się od decyzji sądu. - Bo odbiera nam ona wiarę, że państwu rzeczywiście zależy na społecznym angażowaniu się obywateli. Na odwołanie mamy czas do poniedziałku - mówi Wójcik.

W oficjalnym wykazie organizacji pożytku publicznego można znaleźć m.in. Klub Inteligencji Katolickiej, Stowarzyszenie Walki ze Spamem, czy też Związek Polskich Spadochroniarzy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: sąd ateizm
Madzia
Igno Rant
dark wilidż
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Madzia
Madzia (26 lipca 2014 o 09:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Akurat ateista nie może WIERZYĆ W SPRAWIEDLIWOŚĆ :) ponieważ, proszę sobie poczytać definicję słowa WIARA i jego kontekstów, jasno z nich wynika że ateiści nie mogą używać takich słów. W przytoczonym przykładzie ateiści powinni powiedzieć: PRAGNIEMY SPRAWIEDLIWOŚCI (a nie wierzymy)

Trollujesz, prawda? Powiedz, że tak. Bo jeśli nie, to mogę się tylko śmiać. Z CIEBIE. Ciebie, który uważa, że Kościół oprócz zagarniania wolności i publicznych pieniędzy ma również prawo do przywłaszczenia sobie takich słów jak "wiara". Otóż nie ma. Wiara jest słowem o szerokim znaczeniu. To, o czym mówisz, to tylko i wyłącznie religijna definicja, która NIE JEST jedyna. Proszę, za Słownikiem Języka Polskiego PWN: "przekonanie, że coś jest słuszne, prawdziwe, wartościowe lub że coś się spełni". Dziękuję. DOUCZ SIĘ!

Rozwiń
Igno Rant
Igno Rant (5 czerwca 2014 o 09:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Warto pamiętać, że w tym samym dziele można znależć pytanie, zadane, zgodnie z wolą Aleksandra Fredry, przez Wacława:

"Czy nie byłoby sposobu,

Ustąpiwszy ze stron obu,

Zapomniawszy przeszłe szkody,

Do sąsiedzkiej wrócić zgody?"

i mimo tego, że Cześnik odpowiada:

"Ja - z nim w zgodzie? - Mocium panie,

Wprzódy słońce w miejscu stanie,

Wprzódy w morzu wyschnie woda,

Nim tu u nas będzie zgoda."

... to warto mieć nadzieję :)

no to sam sobie odpowiedziałeś słowami Cześnika :D

Rozwiń
dark wilidż
dark wilidż (5 czerwca 2014 o 09:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Trzeba było rejestrować się w bardziej postępowym regionie - np we Wrocławiu.

Wiadomo że Lublin i cała ściana wschodnia to zadupie, zaścianek i ostoja zabobonu w postaci religii. Widać to choćby po wynikach ostatnich wyborów oraz widać po wynikach gospodarczych - na wschodzie mieszka dużo ciemnych, zabobonnych ludzi...

i dobrze - przynajmniej dziewczyny mają ładne piersi, a nie brody.. że sobie na małą dygresję pozwolę :) wolę mieszkać w ciemnogrodzie niż drapać dziouchy po brodzie!

Rozwiń
polak mały
polak mały (4 czerwca 2014 o 23:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Fundacji katolickich jest bez liku, a fundacji ateistów zarejestrować nie chcą !

Rozwiń
polak mały
polak mały (4 czerwca 2014 o 23:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Tak dzisiaj piali na Placu Zamkowym w Warszawie jaką to wolność wywalczyliśmy 25 lat temu, a tu:

- kościoła spagetti nie zarejestrowali

- fundacji ateistów nie zarejestrowali

Gdzie ta wolność ? Gdzie ten pluralizm ?

Wolność polega na tym, że można pójść do dowolnego kościoła, ale wszystkie są katolickie.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!