poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Skończyć szkołę i co dalej? Targi Edukacyjne w Lublinie (zdjęcia)

Dodano: 17 marca 2016, 21:41
Autor: Dominik Smaga

Kończących gimnazja i licea kuszą od wczoraj wystawcy Targów Edukacyjnych. Z ich ofertą można się zapoznać w hali Targów Lublin w parku Ludowym.

– To bardzo dobry zawód, zawsze będzie potrzebny – mówi Kamila Kubiak (na zdjęciu pierwszym), która trzeci rok uczy się fryzjerstwa w miejskiej szkole, a wczoraj na szkolnym stoisku pokazywała swoje umiejętności. W przyszłość patrzy ze spokojem, mimo że zakładów fryzjerskich jest mnóstwo. – Fryzjerów jest dużo, ale tych dobrych trudno znaleźć. Ja chcę być tą dobrą.

Stoisko na którym spotkaliśmy wczoraj Kamilę jest jednym z wielu, na którym młodzi ludzie mogą szukać odpowiedzi na pytanie, jak pokierować swoim życiem. Stoiska kuszą m.in. przyszłych kucharzy, ogrodników, techników hotelarstwa... W ofercie edukacyjnej dla opuszczających gimnazja są w tym roku nowości, choćby zawód technik optyk. Kształcenie w tym kierunku ma rozpocząć od 1 września mieszczący się przy Al. Racławickich Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego.

– Chociaż wiele osób nosi okulary, to na terenie Lublina nie ma żadnej szkoły, w której kształcilibyśmy optyków – podkreśla Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Urzędzie Miasta. – Myślę, że znajdą się do tego zawodu chętni. Jesteśmy w stanie przyjąć każdą liczbę zainteresowanych.

To nie jest jedyna nowość dla opuszczających gimnazja. Kolejną, również przy Al. Racławickich, jest zawód technika kryminalistyki. Gdzie można potem pracować? – W laboratorium kryminalistycznym policji – odpowiada Marek Szymański, dyrektor ZSChiPS. – Młodzi ludzie nauczą się u nas wszystkiego, co robi się w takim laboratorium. Pracujący w nim policjant jest jednym z naszych nauczycieli – dodaje. Inną nowinką, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym będzie nauka zawodu masażysty dla młodzieży niewidomej i słabo widzącej.

W stronę praktycznych umiejętności skręcają też ogólniaki, np. XVIII LO zapraszało wczoraj do klasy z edukacją ratowniczą i drugiej, ukierunkowanej na pracę w Straży Granicznej i Służbie Celnej. Z ofertą przyjechały także szkoły wyższe i to nie tylko te z Lublina, bo wypatrzyliśmy również dalszych przybyszów, jak choćby Wojskową Akademię Techniczną, czy założoną przez o. Tadeusza Rydzyka toruńską Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej.

A jeśli ktoś w ogóle nie ma ochoty na dalsze kształcenie, może po prostu pogapić się na działającą drukarkę 3 D.

Wstęp na targi jest wolny, stoiska będą otwarte jeszcze dzisiaj w godz. 8–16. Targi Lublin mieszczą się na skraju parku Ludowego, wejście od strony al. Piłsudskiego lub ul. Dworcowej.

Gość
Gość
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 marca 2016 o 19:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"A jeśli ktoś w ogóle nie ma ochoty na dalsze kształcenie, może po prostu pogapić się na działającą drukarkę 3 D" haha ;)
Rozwiń
Gość
Gość (18 marca 2016 o 09:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
słoik, stancja, papier :)
Rozwiń
Gość
Gość (17 marca 2016 o 23:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niektórzy twierdzą, że myślenie nie boli, przeto każą ludziom myśleć. Musisz zatem się zdecydować, o jakiego rodzaju myślenie Ci biega.
Rozwiń
Gość
Gość (17 marca 2016 o 22:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a kto włączy im myślenie ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!