niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Smog. Lublin wśród miast z najgorszym powietrzem w Europie

Dodano: 29 stycznia 2017, 20:12

Zanieczyszczenie powietrza w Lublinie z piątku na sobotę wyniosło 1752 proic. normy. Fot. czytelniczka/Maciej Kaczanowski
Zanieczyszczenie powietrza w Lublinie z piątku na sobotę wyniosło 1752 proic. normy. Fot. czytelniczka/Maciej Kaczanowski

Kilkunastokrotnie przekroczone zostały w weekend w Lublinie normy zapylenia powietrza. Było tak źle, że władze apelowały do mieszkańców o pozostanie w domach

Najwyższe poziomy zanieczyszczenia powietrza zanotowano w Lublinie w nocy z piątku na sobotę. Stężenie cząsteczek PM 2,5 wynosiło wówczas aż 1752 proc. normy. Następnego dnia rano na portalach społecznościowych często udostępniana była mapa, z której wynikało, że spośród europejskich miast to właśnie Lublin miał tamtej nocy najbardziej zanieczyszczone powietrze.

O pozostanie w domach zaapelowały w sobotę rano władze samorządowe do mieszkańców miasta. Nigdy wcześniej Ratusz nie wydawał takich ostrzeżeń. – Stan powietrza w Lublinie jest bardzo zły. Lepiej nie wychodzić z domu bez konieczności – tej treści komunikat pojawił się na oficjalnym profilu miasta na portalu społecznościowym Facebook.

W czasie, gdy Ratusz wydał takie ostrzeżenie, stężenie PM 2,5 w lubelskim powietrzu wynosiło już „tylko” 620 proc. normy. Takie zanieczyszczenie odnotowała automatyczna stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska znajdująca się przy ul. Obywatelskiej. Wyjaśnijmy: cząsteczki PM 2,5 to pył tak drobny, że przedostaje się z płuc do krwioobiegu. Wywołuje choroby układu krążenia i oddechowego.

Władze Lublina liczyły na to, że sytuację poprawią opady lub wiatr. Opadów nie było, ale pod koniec dnia odczuwalne były podmuchy, które przewietrzyły miasto.

Mimo trudnej sytuacji Ratusz nie zdecydował się na wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej dla posiadaczy samochodów osobowych, którzy zostawią je na parkingu. Ratusz podaje, że to nie auta są w Lublinie głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza,. ale domowe paleniska, do których trafiają nierzadko opony, stare meble i śmieci. Używanie ich jako paliwa jest zabronione, a ściganiem takich występków zajmuje się Straż Miejska, która może nawet pobrać i przesłać do badania próbkę dymu wydobywającego się z komina. To ostateczność, bo większość kontroli odbywa się bezpośrednio przy piecu.

 

Czytaj więcej o: Lublin smog Lublin smog w Lublinie
Użytkownik niezarejestrowany
Renia
Użytkownik niezarejestrowany
(60) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 lutego 2017 o 07:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bogaccy palą w piecach bele:) czym! To główny problem! Straż miejska powinna wypatrywać śmierdzieli, nie tylko reagować po zgłoszeniach.
Rozwiń
Renia
Renia (31 stycznia 2017 o 15:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nie zgadzam się z tym, że są przyzwoite! W ubiegłym roku nie miałam takich reakcji jak teraz. Codziennie używam kropli do oczu starazolina na podrażnienia, bo od tego powietrza niesamowicie szczypią. Nie czujecie drapania w gardle i bólów głowy?
Rozwiń
Gość
Gość (31 stycznia 2017 o 13:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zarówno LUW nauczuciela Czarnka jaki i UM nauczyciela Żuka mają Centra Zarządzania Kryzysowego. Czy fejsbunio z 60 tys użytkowników fblublin z Komunikatem - wstrzymajmy się od spacerów to należyte działania? W sytuacji gdy Lublin był najbardziej zasyfionym miastem w Europie. No tak.. u nas normy zanieczyszczeń dwukrotnie łagodniejsze niż w Europie. Kto za tą ignorancję odpowiada? Nasi wyborcy - nauczyciele itp. - najemnicy o specyficznej mentalności.
Rozwiń
D.
D. (31 stycznia 2017 o 12:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jesteście śmieszni i żałośni, czepiając się prezydenta Żuka z powodu problemu ze smogiem. Ktoś spowodował wypdek - wina Żuka/Tuska/PO, spadł śnieg - to samo, zrobiło się zimno - to samo, żona przesoliła zupę - wiadomo, czyja to wina. Przykre, że takie tępaki jak Wy żyją w tym kraju ..
Rozwiń
Gość
Gość (30 stycznia 2017 o 22:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dalej tnijcie drzewa !! tnijcie!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (60)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!