niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Spór o odsetki. Szkielet na Czubach jednak bez ugody

Dodano: 25 stycznia 2016, 19:36
Autor: Dominik Smaga

Jest praktycznie przesądzone, że stalowy szkielet czeka rozbiórka, Fot. Maciej Kaczanowski<br />
Jest praktycznie przesądzone, że stalowy szkielet czeka rozbiórka, Fot. Maciej Kaczanowski

Nie powiodła się próba zawarcia ugody między miastem a spółką, której sądownie odebrano działkę ze stalowym szkieletem na Czubach. Firma chce od Ratusza pieniędzy, a miasto nie kwestionuje, że jej się należą. Obie strony spierają się za to o wysokość odsetek

Spór toczy się między miastem a polsko-włoską spółką Idea Italia, której pod koniec lat 90. samorząd Lublina powierzył misję dokończenia hali sportowej, której szkielet postawiono przy ul. Jutrzenki już dekadę wcześniej.

Po 10 latach czekania aż firma wywiąże się z umowy miasto wystąpiło do sądu o unieważnienie umowy o oddanie spółce gruntu w użytkowanie wieczyste. Na pierwszy, nieprawomocny wyrok trzeba było czekać sześć lat. Drugi, już ostateczny, zapadł jesienią 2014 r. Z dniem jego ogłoszenia umowa przestała obowiązywać i grunt wrócił do miasta.

To nie zakończyło sprawy, bo przy takim „rozwodzie” spółce przysługuje od miasta zwrot pierwszej opłaty z tytułu ustanowienia użytkowania wieczystego wraz z odsetkami. Idea Italia wystąpiła do sądu, by ten wezwał miasto do zawarcia ugody. Termin rozprawy wyznaczono na 21 stycznia.

– Do ugody nie doszło – informuje Zbigniew Dubiel, radca prawny Ratusza. Chociaż ugody chcą obie strony, to każda wyobraża ją sobie inaczej. – Różnica zdań dotyczy daty, od której mają być naliczane odsetki – wyjaśnia Dubiel. Każda ze stron wskazuje inny termin, oczywiście na swoją korzyść.

Miasto gotowe jest zapłacić nieco ponad 345 tys. złotych, z czego 7 tys. złotych to wspomniane odsetki, których spółka nalicza o wiele więcej, bo około 30 tys. złotych. Porozumienie nadal jest możliwe, a jeśli do niego nie dojdzie, wówczas rozpocznie się zwykły proces przed sądem cywilnym.

Jest praktycznie przesądzone, że stalowy szkielet czeka rozbiórka. Zajmą się nią najprawdopodobniej osoby, które starają się o odzyskanie tej ziemi w związku z niezrealizowaniem celu, na jaki została przed laty odebrana właścicielom.

Kalendarium

•Połowa lat 80. – wykarczowane zostają rosnące tu drzewa i powstaje stalowa konstrukcja.
•1998 – miasto oddaje teren w użytkowanie wieczyste spółce Idea Italia, która w ciągu dwóch lat ma rozpocząć budowę i skończyć ją w ciągu kolejnych trzech lat.
•2007 – miasto nalicza spółce karę finansową i żąda harmonogramu budowy. Spółka zapewnia, że chce dokończyć halę, ale nie podaje żadnych terminów.
•2008 – miasto występuje do sądu o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego.
•2014 – w maju zapada pierwszy wyrok, a w październiku drugi. Umowa zostaje rozwiązana.
•2015 – w październiku miasto dostaje wezwanie do próby ugodowej ze spółką Idea Italia
•2016 – na styczniowej rozprawie do ugody nie dochodzi

Czytaj więcej o: Lublin Czuby
egz
Gość
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

egz
egz (26 stycznia 2016 o 23:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ja bym zrobił alejki z ławeczkami koło pająka pomalował  i w nocy walnał iluminację. Wieczorem fajnie by się prezentowało jako taki  fajny pomniczek. Po co od razu rozbierać ?

Rozwiń
Gość
Gość (26 stycznia 2016 o 15:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ten szkielet to już coś na wzór świętego symbolu Czubów. Tyle rzeczy się zmieniło przez te lata, a szkielet jak stał tak stoi. Pamiętam jak za dzieciaka przychodziły durnoty do głowy i konkursy w stylu kto wejdzie wyżej.
Rozwiń
Gość
Gość (26 stycznia 2016 o 03:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Dajcie spokój tej stalowej konstrukcji.

Stoi dopiero od 30 lat. Niech sobie stoi dalej.

"Teatr w budowie" budowano ponad 40 lat (od 1974 roku) to i niech ten szkielet spokojnie doczeka swoich 40-tych urodzin.

Rozwiń
Gość
Gość (25 stycznia 2016 o 23:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I znowu ten Dubiel, osobisty doradca Żuka. Ciekawe kiedy oby zamkną za różne dziwne umowy. :):):)
Rozwiń
Gość
Gość (25 stycznia 2016 o 22:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niby za co płacić spółce tyle pieniędzy???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!