czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Miasto musi zapłacić ponad 50 tys. zł za szkielet przy ul. Jutrzenki

Dodano: 6 stycznia 2016, 14:01
Autor: Dominik Smaga

Ratusz musi zapłacić za stalowy szkielet spółce, która miała dokończyć halę przy ul. Jutrzenki. Żelastwo wyceniono na ponad 50 tys. zł. Nie są to jedyne pieniądze, których żąda od miasta firma po tym, jak na mocy sądowego wyroku straciła nieruchomość. W tej sprawie może dojść do ugody

Stalowa konstrukcja pojawiła się na Czubach jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku i miała być szkieletem planowanej hali sportowej. Ale budowa stanęła. Jej wznowienie obiecywała polsko-włoska spółka Idea Italia, która wiosną 1998 r. nabyła od miasta prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności szkieletu. – Za opisaną budowlę użytkownik wieczysty zapłacił 166 607 zł – czytamy w przekazanej nam informacji sygnowanej przez Arkadiusza Nahuluka, dyrektora Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta.

Przejmując nieruchomość spółka zobowiązała się, że w dwa lata wznowi budowę i zakończy ją w ciągu trzech lat. Nie dotrzymała słowa.

W 2008 r. miasto straciło cierpliwość i wystąpiło do sądu o unieważnienie umowy. Proces toczył się przez sześć lat, a prawomocny wyrok zapadł dopiero w październiku 2014 r., kiedy to Sąd Apelacyjny orzekł o rozwiązaniu umowy.

Ale po takim wyroku obie strony muszą się jeszcze rozliczyć. Zgodnie z prawem spółce należy się wynagrodzenie za szkielet równe jego wartości w momencie „rozwodu”. Taka wycena już jest. – Wartość określona w operacie szacunkowym wynosi 54 362 – informuje w piśmie Nahuluk.

To nie koniec żądań polsko-włoskiej spółki, która wystąpiła do miasta o zwrot zwaloryzowanej pierwszej opłaty uiszczonej w związku z nabyciem prawa użytkowania wieczystego. Na to miasto nie chciało się zgodzić, więc spółka wystąpiła do sądu o wezwanie Ratusza do ugody. A kiedy samorządowcy uzyskali opinię prawną potwierdzającą, że żądanie spółki jest zasadne, są już skłonni do zawarcia ugody. Termin rozprawy wyznaczono na 21 stycznia.

Żądają zwrotu

Nie na długo miasto może pozostać właścicielem gruntów odzyskanych od spółki. Ich zwrotu żądają jeszcze wcześniejsi właściciele, którym odebrano ziemię przed rozpoczęciem budowy hali. Takie postępowania są cztery. W jednym z nich starosta nakazał już miastu zwrot ziemi, ale Ratusz odwołał się do wojewody. W pozostałych przypadkach decyzje jeszcze nie zapadły.

Czytaj więcej o: Lublin jutrzenki
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 kwietnia 2017 o 01:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A na chwilę obecną co się z tym szkieletorem dzieje? A no nic. Przydałyby się tam nowe bloki, ale cisza...
Rozwiń
Gość
Gość (6 stycznia 2016 o 19:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Złomiarze poradzili sobie z odlewnią to i tym sobie poradzą.
Rozwiń
Gość
Gość (6 stycznia 2016 o 17:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
głupie władze miejskie mieliśmy, mamy i pewnie mieć będziemy ...
Rozwiń
Gość
Gość (6 stycznia 2016 o 15:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Nie na długo miasto może pozostać właścicielem gruntów odzyskanych od spółki.

Ich zwrotu żądają jeszcze wcześniejsi właściciele, którym odebrano ziemię przed rozpoczęciem budowy hali. Takie postępowania są cztery. 

W jednym z nich starosta nakazał już miastu zwrot ziemi, ale Ratusz odwołał się do wojewody. W pozostałych przypadkach decyzje jeszcze nie zapadły."

... czyli jeszcze nie wiadomo kto jest prawowitym właścicielem gruntu na którym stoi (od 30 lat) ta stalowa konstrukcja.  :D 

Chyba kolejnych kilka lat będą trwały batalie sądowe o to. Jak to w Polsce.

Rozwiń
Gość
Gość (6 stycznia 2016 o 14:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tak to jest jak się zadają z "italiańcami" specami od interesów. Parking wielopoziomowy też miał być "PARKINGIEM WIELOPOZIOMOWYM" a jest.... każdy widzi.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!