Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 grudnia 2015 r.
19:46

Sprzedają używane rzeczy, a teraz otworzą pizzerię. Fenomen spółdzielni socjalnej Emaus

1 7 A A
Zbigniew Drążkowski (fot. Maciej Kaczanowski)
Zbigniew Drążkowski (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa ze Zbigniewem Drążkowskim, prezesem spółdzielni socjalnej Emaus, Człowiekiem Roku Dziennika Wschodniego 2015.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak duży jest Emaus?

- Razem z uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej to około stu osób. Ale na stałe, w trzech domach wspólnotowych w Krężnicy Jarej mieszka 31 osób. Plus pracownicy socjalni, którzy mają za zadanie pomagać w organizacji życia i pracy.

• Jak ci ludzie tutaj trafili?

- Najczęściej z ulicy albo z oddziałów odwykowych. Kuratorzy też często dzwonią i proszą, by kogoś przyjąć. Przydałoby się mieć więcej miejsca, bo niestety, czasem musimy zostawić człowieka na lodzie.

• Na długo zostają we wspólnocie?

- Cztery osoby, Ewa, Ania, Kasia i Mariusz są od początku, czyli od 20 lat. Rysiek od 14. Rotacja jest w około 30 proc. społeczności. Ale nikogo za złamanie zasad życia we wspólnocie z dnia na dzień nie wyrzucamy. Dostaje warunek: albo idziesz na terapię i wracasz, albo musimy się rozstać. Na niektórych to działa, nie innych nie. Bo trzeba powiedzieć sobie jasno: jeśli człowiek zda sobie sprawę, że wszystko zależy tylko od niego, to ma szansę. A jeśli przerzuca odpowiedzialność na innych to nie zadziała.

• Z czym są największe problemy?

- Zapewnienie wspólnocie bezpieczeństwa ekonomicznego. Od 2-3 lat mamy równowagę, koszty równoważą dochody. Dajemy sobie radę od pierwszego do pierwszego. Ale jeszcze niedawno pieniędzy wystarczało np. od 1 do 28.

• I co wtedy?

- Wyłączali nam telefony, musiałem negocjować spłatę zobowiązań z zakładem energetycznym i gazowym. To było piekielnie trudne. I ogromny stres. Od tego, czy to żonglowanie się uda, zależy w końcu egzystencja ponad 30 osób, w większości mało zdolnych do pracy. Dlatego przydałby nam się dobry marketingowiec. Mam nadzieję, że na wiosnę kogoś takiego znajdziemy. Wtedy jest sezon na to co produkujemy czyli na ławki, wiaty i kosze parkowe.

• W styczniu otwieracie pizzerię.

- Tak, przy głównej drodze w Zemborzycach. Nie planowaliśmy tego, to był impuls. Jadę kiedyś przez Zemborzyce i widzę, że lokal po sklepie Groszek jest do wynajęcia. Pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy, to że ktoś, kto otworzy tu pizzerię to zrobi niezły biznes. Chwilę później pojawiła się kolejna myśl: Czemu ktoś, a nie my? Przecież własną kuchnię mamy świetną. Mamy też własne owoce, warzywa, co jakiś czas świnię. Najpierw ten mój pomysł był dyskutowany w mniejszych i większych grupkach, potem zrobiliśmy zebranie całej wspólnoty. Jakże się zdziwiłem gdy okazało się, że decyzja jest jednomyślna. W tajnym głosowaniu 100 proc. głosów było na tak. Przyznam, że dodało mi to odwagi.

• Macie już nazwę?

- Jest kilka propozycji, ale ostatecznej decyzji jeszcze nie ma. Może Garfield? A może Ivo?

• Dlaczego Ivo?

- W czerwcu poszedłem do restauracji Ivo Violante na ul. Zielonej. Tak po prostu wszedłem z ulicy i zapytałem właściciela czy nauczy nas włoskiej kuchni. Zgodził się.

• Płacicie mu za to?

- Nie, nic. Dwie osoby poszły na praktyki do Ivo Italian, ale już po pierwszym dniu okazało się, że to nie ma sensu, bo w czasie pracy nikt nie ma czasu ich uczyć. Dlatego umówiliśmy się z Ivem, że przyjedzie nas przeszkolić do Zemborzyc jak już będziemy mieli piec.

• Zaczął pan pomagać ludziom z upośledzeniem umysłowym już na studiach. Skąd taki pomysł u młodego człowieka?

- Wynikło to z mojej wrażliwości, poczucia odpowiedzialności, myślenia o tym co tak naprawdę ma w życiu sens. Młodzi ludzi zawsze mają jakieś swoje marzenia, plany. Większość z nich je porzuca, bo okazuje się, że życie jest inne niż sobie wyobrażali. A ja nie chciałem rezygnować.

• A dlaczego akurat ruch Emaus?

- Na początku lat 90. Emaus zaprosił mnie na walne zebranie do Kolonii. Poznałem tam przedstawicieli ruchu, który jest ogromny - 300 grup w 40 krajach. Okazało się, że dobrze się wśród nich czuję. A przede wszystkim, że to, co sobie wymyśliłem nie jest żadną ideą fix, ale że to rzeczywiście działa! I tak wkrótce zostaliśmy pierwszą grupą członkowską w Ruchu z krajów Europy Środkowo-wschodniej. Zachowujemy jednak pełną autonomię organizacyjną i finansową.

• Zaczęliście od sklepu z używanymi rzeczami.

- Pierwszy sklep otworzyliśmy w 1994 r. na ul. Chmielnej. Towar był głownie z Niemiec, z Koloni. Kilka lat później postawiliśmy halę w Zemborzycach. Miał to być magazyn, ale gdy wykwaterowali nas z Chmielnej otworzyliśmy tu sklep. Baliśmy się przeniesienia z centrum miasta na peryferia, ale szybko okazało się, że obroty wzrosły.

• Macie też drugi sklep, na ul. Leonarda.

- Od trzech lat. Nie ma tam ani strat ani zysków. Ale to Emaus w Zemborzycach ma swoich stałych klientów. Niektórzy są u nas codziennie.

• Wiele osób oddaje wam swoje rzeczy?

- Mamy dwa samochody ciężarowe, które cały dzień są w terenie. Dziennie jeździmy do 10-15 adresów, choć zdarzają się dni, że trzeba pojechać w 20 miejsc. Dlatego jeśli ktoś ma do oddania ubrania i małe gabaryty to zachęcamy by sam je do nas przywiózł. Pozytywne jest to, że jakoś oddawanych rzeczy rośnie. Bywa nawet lepsza od tego co dostajemy z Zachodu. Ale zdarza się też, że ktoś chce pozbyć się śmieci. Wtedy nie bierzemy w ogóle albo proponujemy odpłatny transport. Pamiętam, jak kiedyś pojechaliśmy po wersalkę. Ewidentnie się do niczego już nie nadawała. Właściciel jednak nie odpuszczał. - Jest świetna - przekonywał. - Śpię na niej od 40 lat!

 

Człowiek Roku 2015

Nagroda kapituły Dziennika Wschodniego

W czasach, kiedy nikt w Polsce nie słyszał jeszcze o ekonomii i przedsiębiorczości społecznej, pod Lublinem prężnie działało właśnie takie przedsiębiorstwo. Stowarzyszenie, a od pięciu lat także spółdzielnia socjalna Emaus, to modelowy przykład tego, jak wartości takie jak solidarność i odpowiedzialność za drugiego człowieka można przekuć w prężnie działającą firmę.

Nie my pierwsi dostrzegliśmy trwające ponad 20 lat zaangażowanie w aktywizację osób, które z różnych powodów znalazły się na marginesie. Zbigniew Drążkowski został już uhonorowany Orderem Oficerskim Odrodzenia Polski, jest laureatem Nagrody Angelusa czy nagrody Złoty Parasol przyznawanej przez Zarząd Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych.

Jako największa gazeta w regionie postanowiliśmy również docenić człowieka, dzięki któremu tak wiele doświadczonych przez życie osób ma pracę i dom.

(z uzasadnienia werdyktu)

Fot. Spółdzielnia Emaus
Fot. Spółdzielnia Emaus

FUNDACJA, STOWARZYSZENIE, SPÓŁDZIELNIA

W 1989 r. powstaje Fundacja Między Nami. Udaje się też zdobyć fundusze na zakup ziemi w Krężnicy Jarej k. Lublina. W 1995 roku powstaje Stowarzyszenie Emaus i pierwszy dom wspólnotowy. Podobnie jak wiele grup zrzeszonych w Międzynarodowym Ruchu Emaus, grupa z Krężnicy Jarej zajmuje się zbiórką i sprzedażą rzeczy używanych. Robi to do dziś, choć na tym nie poprzestaje. 5 lat temu członkowie wspólnoty zakładają Spółdzielnię Socjalną Emaus, a w Krężnicy rusza profesjonalna stolarnia, malarnia i betoniarnia. Emaus prowadzi też dwa sklepy z używanymi rzeczami na ul. Leonarda 16 w Lublinie i na ul. Tęczowej 173 w Zemborzycach. Kontakt: tel. (081)750-00-50, emaus@emaus.lublin.pl

CZŁOWIEK ROKU 2015

W czwartek na gali finałowej plebiscytu przyznaliśmy nagrody w pięciu kategoriach. Człowiekiem Roku 2015 w kategorii biznes został Marian Rybak, prezes Grupy Azoty Puławy SA i wiceprezes Grupy Azoty (532 głosów). W kategorii działalność społeczna wygrała Anna Chwałek, prezes Stowarzyszenia Wspólny Świat (622 głosy). Człowiek Roku w kategorii kultura to Mateusz Nowak, aktor i animator kultury (690 głosów). W kategorii sport wygrał Grzegorz Bonin, piłkarz Górnika Łęczna (255 głosów). Statuetka w kategorii zwykły bohater powędrowała do Kamila Piwowarczyka, opiekuna bocianów z Kozubszczyzny (246 głosów). Nagrodę specjalną kapituła konkursu przyznała Zbigniewowi Drążkowskiemu.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Seba / 18 grudnia 2015 o 13:57

To wszystko dzięki Żukowi...

Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 13:41
Takie artykuły przywracają wiarę w ludzkość. Tak trzymać!
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 22:50
Zbychu. Szacun dla Ciebie i Twojej brygady. Piszę się na pizzę. Powodzenia - Twój stary znajomy - Zdzicho
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 21:13
Żeby sprzedawać meble nie potrzeba mieć badań sanepidowskich. W latach 90-tych sprzedawcy mebli tez ich nie potrzebowali. Obserwuję Emaus od pewnego czasu - tak trzymać!
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 19:28
Esteta się znalazł :-D
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 16:18
ZE WZGLĘDÓW ESTETYCZNYCH NA PEWNO NIE BĘDĘ ICH KLIENTEM. W LATACH 90 KUPIŁEM OD NICH WYPOSAŻENIE BIUROWE. CHYBA, ŻE ZOBACZĘ AKTUALNE BADANIA Z SANEPIDU KAŻDEGO ZE SPRZEDAWCÓW.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 12:12
Pozytywna wiadomość w zalewie depresyjnego chłamu. Powodzenia z pizzerią - na pewno tam wpadnę!
Avatar
Seba / 18 grudnia 2015 o 13:57

To wszystko dzięki Żukowi...

Avatar
Gość / 18 grudnia 2015 o 13:41
Takie artykuły przywracają wiarę w ludzkość. Tak trzymać!
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 22:50
Zbychu. Szacun dla Ciebie i Twojej brygady. Piszę się na pizzę. Powodzenia - Twój stary znajomy - Zdzicho
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 21:13
Żeby sprzedawać meble nie potrzeba mieć badań sanepidowskich. W latach 90-tych sprzedawcy mebli tez ich nie potrzebowali. Obserwuję Emaus od pewnego czasu - tak trzymać!
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 19:28
Esteta się znalazł :-D
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 16:18
ZE WZGLĘDÓW ESTETYCZNYCH NA PEWNO NIE BĘDĘ ICH KLIENTEM. W LATACH 90 KUPIŁEM OD NICH WYPOSAŻENIE BIUROWE. CHYBA, ŻE ZOBACZĘ AKTUALNE BADANIA Z SANEPIDU KAŻDEGO ZE SPRZEDAWCÓW.
Avatar
Gość / 6 grudnia 2015 o 12:12
Pozytywna wiadomość w zalewie depresyjnego chłamu. Powodzenia z pizzerią - na pewno tam wpadnę!

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gala Polskiego Radia Lublin. Studio otrzymało imię Budki Suflera [zdjęcia]
galeria

Gala Polskiego Radia Lublin. Studio otrzymało imię Budki Suflera [zdjęcia] 0 2

W czwartek podczas uroczystej Gali Polskiego Radia Lublin Studiu Muzycznemu nadano imię Budki Suflera

Zakup nowych pociągów dla woj. lubelskiego pod znakiem zapytania

Zakup nowych pociągów dla woj. lubelskiego pod znakiem zapytania 2 4

Pod znakiem zapytania stanął w czwartek zakup 11 nowych, klimatyzowanych pociągów dla województwa lubelskiego. Jedyna oferta ich dostawy o 18 mln zł przekracza kwotę zarezerwowaną przez władze regionu

Złoty medal w Genewie dla młodych naukowców z Politechniki Lubelskiej

Złoty medal w Genewie dla młodych naukowców z Politechniki Lubelskiej 0 0

Ze złotym medalem wrócili z Wystawy Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions” młodzi naukowcy z Politechniki Lubelskiej. W konkursie wyróżniono trzy rozwiązania, które zwiększają niezawodność urządzeń elektrycznych i znacząco poprawiają efektywność zarządzania energią

MKS Perła w finale Pucharu Polski!

MKS Perła w finale Pucharu Polski! 8 3

Zespół trenera Roberta Lisa pokonał we własnej hali Zagłębie Lubin 25:17 odrabiając dwa gole straty z pierwszego meczu półfinałowego i zameldował się w finale rozgrywek

S19. Do Rzeszowa ekspresówką. Niedługo ruszą prace przy budowie nowej drogi

S19. Do Rzeszowa ekspresówką. Niedługo ruszą prace przy budowie nowej drogi 48 10

Już niedługo rozpoczną się prace na podkarpackim odcinku DK19 od granicy z województwem lubelskim do Sokołowa Małopolskiego. Przetargi rozstrzygnięto, trwają ostatnie kontrole dokumentów przed podpisaniem umów z wykonawcami

Maciej Kołodziejczyk (LPKS Politechnika): Będzie pięć spotkań

Maciej Kołodziejczyk (LPKS Politechnika): Będzie pięć spotkań 1 0

ROZMOWA z Maciejem Kołodziejczykiem, trenerem II-ligowych siatkarzy LKPS Politechnika Lublin

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 kwietnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 kwietnia 5 0

W weekend ostatni mecz rundy zasadniczej rozegra TBV Start Lublin, który w niedzielę zmierzy się w hali Globus z Miastem Szkła Krosno. Ciekawie powinno być też na stadionach piłkarskich, zwłaszcza w: Puławach, Zamościu i Chełmie

LUBELSKIE na chwilę lub... na dłużej

LUBELSKIE na chwilę lub... na dłużej 1

Nasz region to idealne miejsce do realizowania pasji z zakresu kultury, sztuki, ale też do kontaktu z przyrodą. Tu tradycja inspiruje młodych duchem Europejczyków do życia nowoczesnego i nastawionego na rozwój

Po egzaminie arkusze muszą bardzo szybko zniknąć ze szkół. Co się z nimi dzieje?
film

Po egzaminie arkusze muszą bardzo szybko zniknąć ze szkół. Co się z nimi dzieje? 0 0

We wtorek o godz. 12.30 gimnazjaliści zakończyli pisanie egzaminu gimnazjalnego z matematyki. 45 minut później z sal wyszli gimnazjaliści z dysfunkcjami, takimi jak np. dysleksja. Potem nauczyciele zebrali wypełnione już arkusze egzaminacyjne. Chwilę potem nie było ich już jednak w szkołach

Afryka w centrum Roztocza
galeria

Afryka w centrum Roztocza 0

Śpią na stojąco, drapieżnika potrafią wypatrzeć nawet z 5 km, a plamy na ich ciele są jak linie papilarne, unikatowe dla każdego osobnika

Walka z ASF

Walka z ASF 0

Afrykański pomór świń powoli dobija hodowców trzody chlewnej w północno-wschodniej Polsce. To w naszym regionie wykryto aż 60% ognisk ASF i potwierdzono prawie połowę wszystkich przypadków tej choroby u dzików

Sportowiec na medal

Sportowiec na medal 0

Piotr Tomala to lublinianin, którego bohaterską postawę poznał cały świat. Poza tym, że znalazł się w składzie Narodowej Zimowej Wyprawy na K2, brał udział w akcji ratunkowej na rzecz Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol na Nanga Parbat. Zarząd Województwa Lubelskiego przyznał mu Odznakę Honorową Zasłużony dla Województwa Lubelskiego

Prawie 100 mln zł dla szpitali w województwie lubelskim

Prawie 100 mln zł dla szpitali w województwie lubelskim 2

Modernizacja bloku operacyjnego w Białej Podlaskiej, zakup nowoczesnej aparatury medycznej dla szpitala w Chełmie czy remonty wielu oddziałów w szpitalu w Lublinie. To tylko kilka zadań z imponującego projektu realizowanego przez sześć szpitali podległych Samorządowi Województwa Lubelskiego

145 tysięcy złotych dla artystycznych stypendystów

145 tysięcy złotych dla artystycznych stypendystów 0

 Już po raz piętnasty Zarząd Województwa Lubelskiego przyznał stypendia za twórczość artystyczną, upowszechnianie kultury i opiekę nad zabytkami. W tym roku nagrodami o łącznej wartości 145 tys. zł wyróżniono 142 osoby

Zostań Robertem Korzeniowskim biznesu

Zostań Robertem Korzeniowskim biznesu 0

Zespół Biznes Lubelskie startuje z cyklem spotkań dla biznesu. Przedsiębiorco! Koniecznie musisz tu być!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium
Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.