Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 listopada 2015 r.
10:57

Stare Wierzchowiska: Chcą zbudować chlewnię koło domów. Protest mieszkańców

9 26 A A
W planach są dwa budynki: rozrodu i odchowalnia, które mają stanąć w odległości 440 m od najbliższych zabudowań
W planach są dwa budynki: rozrodu i odchowalnia, które mają stanąć w odległości 440 m od najbliższych zabudowań

Około 200 mieszkańców podpisało się pod protestem w sprawie budowy chlewni w Starych Wierzchowiskach w gminie Bełżyce. Obawiają się smrodu i zanieczyszczenia wód gruntowych. Tymczasem gmina planuje zmienić przeznaczenie tych terenów na rekreacyjne

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Wierzchowiskach Starych, tuż obok kościoła, powstanie chlewnia z odchowalnią prosiąt na ok. 8000 tysięcy. Trzy rzuty hodowlane, to około 20 000 sztuk! – alarmują mieszkańcy.

W planach są dwa budynki: rozrodu i odchowalnia, które mają stanąć w odległości 440 m od najbliższych zabudowań. W raporcie o oddziaływaniu planowanej chlewni na środowisko jest mowa o tym, że tygodniowo do sprzedaży ma trafiać ok. pół tysiąca zwierząt.

Ludzie nie chcą takiego sąsiedztwa. Do Urzędu Miejskiego w Bełżycach wpłynęło kilka protestów mieszkańców m.in. z miejscowości Stare Wierzchowiska, Wierzchowiska Górne, Skrzyniec, Skrzyniec Kolonia i Zalesie. Podpisało się pod nimi ok. 200 osób.

– Teren planowanej inwestycji praktycznie graniczy z Chodelskim Obszarem Chronionego Krajobrazu. Oddziela go tylko droga – tłumaczy jeden z protestujących mieszkańców. – Zatrucie wód gruntowych oraz wzmożone opary gazów z gnojowicy mogą przyczynić się do wyginięcia chronionych roślin i degradacji terenu. Chlewnia i towarzyszące jej zanieczyszczenia będą miały destrukcyjny, nieodwracalny wpływ na system ekologii wodnej – alarmuje.

Burmistrz odpowiada

– Postępowanie w sprawie tej inwestycji jest na etapie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych – mówi Ryszard Góra, burmistrz Bełżyc. – Opinia sanepidu jak też Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska są pozytywne. Gdyby nie protesty, to moja decyzja też byłaby pozytywna – przyznaje.

Na wtorek (godz. 17) w szkole w Starych Wierzchowiskach zaplanowano mediacje z mieszkańcami. Weźmie w nich udział m.in. inwestor. – W zaplanowanej rozprawie administracyjnej będzie uczestniczyć też mediator, którego wynajmiemy – zapowiada burmistrz Bełżyc. – Ponieważ ja mam wydać decyzję, to nie chcę być stroną. Dla mnie sytuacja jest niezręczna, bo inwestor też jest z naszej gminy.

Jeśli strony nie dojdą do porozumienia podczas spotkania mediacyjnego i protestujący podtrzymają swoje uwagi, to burmistrz ponownie zwróci się do sanepidu i RDOŚ o opinie.

Rekreacja

Tymczasem gmina planuje zmienić przeznaczenie tych terenów na rekreacyjne. – Mamy projekt studium miejscowego planu. Obecnie jest w uzgodnieniu w różnych instytucjach – przyznaje burmistrz Bełżyc. – Jeśli by to weszło w życie, to wyklucza to lokalizację takiego obiektu na tym terenie.

Z Barbarą Rozińską, która chce budować chlewnię w Wierzchowiskach Starych, nie udało nam się wczoraj porozmawiać.

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
1mieszkaniec / 8 grudnia 2015 o 15:42

Proszę komitet o kontakt podajcie telefon lub mail

 Proszę wejść na FB jest utworzona strona Nie dla chlewni....

Avatar
1mieszkaniec / 8 grudnia 2015 o 15:40

Bawi mnie to niemiłosiernie.
Inwestor chce zainwestować, zbudowac chlewnię, co oznacza miejsca pracy oraz wpływy do budżetu gminy. Gdzie planuje  zbudować ? Odpowiedź: na wsi! nie w mieście, nie na terenie parku narodowego, rezerwatu przyrody, nie buduje na cudzym gruncie tylko na swoim własnym, uzyskał stosowne pozwolenia. To jakim prawem Ci durni mieszkańcy mogą mu tego zabronić. Gdyby tak było nikt nie mógłby postawić chlewni, bo zawsze komuś by to przeszkadzało, właśnie po to są plany zagospodarowania przestrzennego, żeby można było takie obiekty lokalizować, a jak się nie to, że na wsi hoduje się zwierzęta to proszę się przeprowadzić do miasta albo miejscowości uzdrowiskowej gdzie na pewno chlewni nie będzie.

Nie pozdrawiam zacofanej Lubelszczyzny i jej mieszkańców
 

Niby czego mam się przeprowadzać jakim prawem ??? Bo co ma trochę złoty i rzuca się... Ja tu mieszkam kilkadziesiąt lat i jakim prawem on mi włazi w moje życie.... Skoro to by był taki rarytas chlewnia ludzie w całej Polsce by nie protestowali przeciw a domagali by się by u nich stawiać... Ci co maja już postawione wiedzą czym to śmierdzi i zamknąć tego nie mogą. Jak jesteś taki dobrodziej weź do siebie..... Plan zagospodarowania był taki a nie inny, i mam nadzieję że uda się go zmienić i ta świniarnia na ponad 7 tyś. sztuk nie powstanie nie 300m od wsi.... Wynocha z tym na odludzie.... kilometry od budynków mieszkalnych.....

Zapraszam inwestora na teren Gminy Rusinów powiat Przysucha Mazowieckie. Jako Wójt Gminy Rusinów odstąpię swoją działkę na inwestycję w miejscowości Zychorzyn

Proszę jest chętny więc jest lokalizacja i nie będzie problemów z umiejscowieniem inwestycji....

ętny więc jest lokalizacja i nie będzie problemów z umiejscowieniem inwestycji....

rozwiń
Avatar
Gość / 7 grudnia 2015 o 18:08
Proszę komitet o kontakt podajcie telefon lub mail
Avatar
Gość / 7 grudnia 2015 o 17:52
Zapraszam inwestora na teren Gminy Rusinów powiat Przysucha Mazowieckie. Jako Wójt Gminy Rusinów odstąpię swoją działkę na inwestycję w miejscowości Zychorzyn
Avatar
Janko / 7 grudnia 2015 o 17:45

Bawi mnie to niemiłosiernie.
Inwestor chce zainwestować, zbudowac chlewnię, co oznacza miejsca pracy oraz wpływy do budżetu gminy. Gdzie planuje  zbudować ? Odpowiedź: na wsi! nie w mieście, nie na terenie parku narodowego, rezerwatu przyrody, nie buduje na cudzym gruncie tylko na swoim własnym, uzyskał stosowne pozwolenia. To jakim prawem Ci durni mieszkańcy mogą mu tego zabronić. Gdyby tak było nikt nie mógłby postawić chlewni, bo zawsze komuś by to przeszkadzało, właśnie po to są plany zagospodarowania przestrzennego, żeby można było takie obiekty lokalizować, a jak się nie to, że na wsi hoduje się zwierzęta to proszę się przeprowadzić do miasta albo miejscowości uzdrowiskowej gdzie na pewno chlewni nie będzie.

Nie pozdrawiam zacofanej Lubelszczyzny i jej mieszkańców
 

Bawi mnie to niemiłosiernie.
Inwestor chce zainwestować, zbudowac chlewnię, co oznacza miejsca pracy oraz wpływy do budżetu gminy. Gdzie planuje  zbudować ? Odpowiedź: na wsi! nie w mieście, nie na terenie parku narodowego, rezerwatu przyrody, nie buduje na cudzym gruncie tylko na swoim własnym, uzyskał stosowne pozwolenia. To jakim prawem Ci durni mieszkańcy mogą mu tego zabronić. Gdyby tak było nikt nie mógłby postawić chlewni, bo zawsze komuś by to przeszkadzało, właśnie po to są plany zagospodarowania przestrzennego, żeby moż... rozwiń

Avatar
zoolog nie spółka zoo / 26 listopada 2015 o 20:29

"Redaktorzy", zlitujcie się. Ile tych prosiąt, 8000 tysięcy? Toż to największa chlewnia na świecie i nie ma się co dziwić, że mieszkańcy protestują. Przecież ten smród już doleciał do redakcji dziennika wschodniego, nieprawdaż?

A prosiaczki takie ładniutkie rożowiutkie 8000 to licząc 1 miot 8 szt 2.5 miotu od 1 lochy rocznie daje 400 loch w chlewniach bezściółkowych w warunkach laboratoryjnych jak izbie porodowej.Patrz google chlewnia macior piękne zdjęcia.

A prosiaczki takie ładniutkie rożowiutkie 8000 to licząc 1 miot 8 szt 2.5 miotu od 1 lochy rocznie daje 400 loch w chlewniach bezściółkowych w warunkach laboratoryjnych jak izbie porodowej.Patrz google chlewnia macior piękne zdjęcia.

rozwiń
Avatar
Gość / 26 listopada 2015 o 20:20
Mieszczuchy uciekaja teraz na wies tylko nie kazdego stac na ta wies :) bo teraz WIES to rarytas .
Avatar
sąsiad / 25 listopada 2015 o 22:05
Debole jak zechcą to i w Bełżycach w parku wybuduja ten syf....prostactwo chamstwo i łapówkarstwo....tyle. O nich można powiedzieć
Avatar
wioletta / 25 listopada 2015 o 17:09

Widze ze  co niektorzy  wypowiadaja sie nie orientujac sie w terenie  gdzie  ma byc ta budowa   . Wlasnie ze blisko zabudowan !! ciekawe kto z nas byl by zadowolony  gdyby mu sracz  drewniany w przedpokoju postawic . mieszkam 70 km. od Wierzchowisk  jezdzimy tam odpoczywac i pooddychac swiezym powietrzem a nie smrodem jaki bedzie  .jedzcie do Turki pod Lublin to zobaczycie  jaki smrod a tu sie zanosi na duzo wiekszy . 

Avatar
Gość / 20 listopada 2015 o 09:46
400m.to spory kawałek,niech się ludzie cieszą że coś się dzieje we wsi,bo Polskie wsie wymierają.I jak ktoś wyżej napisał o gnoju kolo swoich domostw.Właśnie ludzie swoje wam nie przeszkadza tylko cudze!!??
Avatar
1mieszkaniec / 8 grudnia 2015 o 15:42

Proszę komitet o kontakt podajcie telefon lub mail

 Proszę wejść na FB jest utworzona strona Nie dla chlewni....

Avatar
1mieszkaniec / 8 grudnia 2015 o 15:40

Bawi mnie to niemiłosiernie.
Inwestor chce zainwestować, zbudowac chlewnię, co oznacza miejsca pracy oraz wpływy do budżetu gminy. Gdzie planuje  zbudować ? Odpowiedź: na wsi! nie w mieście, nie na terenie parku narodowego, rezerwatu przyrody, nie buduje na cudzym gruncie tylko na swoim własnym, uzyskał stosowne pozwolenia. To jakim prawem Ci durni mieszkańcy mogą mu tego zabronić. Gdyby tak było nikt nie mógłby postawić chlewni, bo zawsze komuś by to przeszkadzało, właśnie po to są plany zagospodarowania przestrzennego, żeby można było takie obiekty lokalizować, a jak się nie to, że na wsi hoduje się zwierzęta to proszę się przeprowadzić do miasta albo miejscowości uzdrowiskowej gdzie na pewno chlewni nie będzie.

Nie pozdrawiam zacofanej Lubelszczyzny i jej mieszkańców
 

Niby czego mam się przeprowadzać jakim prawem ??? Bo co ma trochę złoty i rzuca się... Ja tu mieszkam kilkadziesiąt lat i jakim prawem on mi włazi w moje życie.... Skoro to by był taki rarytas chlewnia ludzie w całej Polsce by nie protestowali przeciw a domagali by się by u nich stawiać... Ci co maja już postawione wiedzą czym to śmierdzi i zamknąć tego nie mogą. Jak jesteś taki dobrodziej weź do siebie..... Plan zagospodarowania był taki a nie inny, i mam nadzieję że uda się go zmienić i ta świniarnia na ponad 7 tyś. sztuk nie powstanie nie 300m od wsi.... Wynocha z tym na odludzie.... kilometry od budynków mieszkalnych.....

Zapraszam inwestora na teren Gminy Rusinów powiat Przysucha Mazowieckie. Jako Wójt Gminy Rusinów odstąpię swoją działkę na inwestycję w miejscowości Zychorzyn

Proszę jest chętny więc jest lokalizacja i nie będzie problemów z umiejscowieniem inwestycji....

ętny więc jest lokalizacja i nie będzie problemów z umiejscowieniem inwestycji....

rozwiń
Avatar
Gość / 7 grudnia 2015 o 18:08
Proszę komitet o kontakt podajcie telefon lub mail
Avatar
Gość / 7 grudnia 2015 o 17:52
Zapraszam inwestora na teren Gminy Rusinów powiat Przysucha Mazowieckie. Jako Wójt Gminy Rusinów odstąpię swoją działkę na inwestycję w miejscowości Zychorzyn
Avatar
Janko / 7 grudnia 2015 o 17:45

Bawi mnie to niemiłosiernie.
Inwestor chce zainwestować, zbudowac chlewnię, co oznacza miejsca pracy oraz wpływy do budżetu gminy. Gdzie planuje  zbudować ? Odpowiedź: na wsi! nie w mieście, nie na terenie parku narodowego, rezerwatu przyrody, nie buduje na cudzym gruncie tylko na swoim własnym, uzyskał stosowne pozwolenia. To jakim prawem Ci durni mieszkańcy mogą mu tego zabronić. Gdyby tak było nikt nie mógłby postawić chlewni, bo zawsze komuś by to przeszkadzało, właśnie po to są plany zagospodarowania przestrzennego, żeby można było takie obiekty lokalizować, a jak się nie to, że na wsi hoduje się zwierzęta to proszę się przeprowadzić do miasta albo miejscowości uzdrowiskowej gdzie na pewno chlewni nie będzie.

Nie pozdrawiam zacofanej Lubelszczyzny i jej mieszkańców
 

Bawi mnie to niemiłosiernie.
Inwestor chce zainwestować, zbudowac chlewnię, co oznacza miejsca pracy oraz wpływy do budżetu gminy. Gdzie planuje  zbudować ? Odpowiedź: na wsi! nie w mieście, nie na terenie parku narodowego, rezerwatu przyrody, nie buduje na cudzym gruncie tylko na swoim własnym, uzyskał stosowne pozwolenia. To jakim prawem Ci durni mieszkańcy mogą mu tego zabronić. Gdyby tak było nikt nie mógłby postawić chlewni, bo zawsze komuś by to przeszkadzało, właśnie po to są plany zagospodarowania przestrzennego, żeby moż... rozwiń

Avatar
zoolog nie spółka zoo / 26 listopada 2015 o 20:29

"Redaktorzy", zlitujcie się. Ile tych prosiąt, 8000 tysięcy? Toż to największa chlewnia na świecie i nie ma się co dziwić, że mieszkańcy protestują. Przecież ten smród już doleciał do redakcji dziennika wschodniego, nieprawdaż?

A prosiaczki takie ładniutkie rożowiutkie 8000 to licząc 1 miot 8 szt 2.5 miotu od 1 lochy rocznie daje 400 loch w chlewniach bezściółkowych w warunkach laboratoryjnych jak izbie porodowej.Patrz google chlewnia macior piękne zdjęcia.

A prosiaczki takie ładniutkie rożowiutkie 8000 to licząc 1 miot 8 szt 2.5 miotu od 1 lochy rocznie daje 400 loch w chlewniach bezściółkowych w warunkach laboratoryjnych jak izbie porodowej.Patrz google chlewnia macior piękne zdjęcia.

rozwiń
Avatar
Gość / 26 listopada 2015 o 20:20
Mieszczuchy uciekaja teraz na wies tylko nie kazdego stac na ta wies :) bo teraz WIES to rarytas .
Avatar
sąsiad / 25 listopada 2015 o 22:05
Debole jak zechcą to i w Bełżycach w parku wybuduja ten syf....prostactwo chamstwo i łapówkarstwo....tyle. O nich można powiedzieć
Avatar
wioletta / 25 listopada 2015 o 17:09

Widze ze  co niektorzy  wypowiadaja sie nie orientujac sie w terenie  gdzie  ma byc ta budowa   . Wlasnie ze blisko zabudowan !! ciekawe kto z nas byl by zadowolony  gdyby mu sracz  drewniany w przedpokoju postawic . mieszkam 70 km. od Wierzchowisk  jezdzimy tam odpoczywac i pooddychac swiezym powietrzem a nie smrodem jaki bedzie  .jedzcie do Turki pod Lublin to zobaczycie  jaki smrod a tu sie zanosi na duzo wiekszy . 

Avatar
Gość / 20 listopada 2015 o 09:46
400m.to spory kawałek,niech się ludzie cieszą że coś się dzieje we wsi,bo Polskie wsie wymierają.I jak ktoś wyżej napisał o gnoju kolo swoich domostw.Właśnie ludzie swoje wam nie przeszkadza tylko cudze!!??
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 13 2

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Wojewoda chce więcej kontroli owoców wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy

Wojewoda chce więcej kontroli owoców wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy 0 5

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 1

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 7 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub 1 1

U dominikanów rozpoczął się kolejny remont – tym razem w zachodnim skrzydle klasztoru. W wyremontowanych salach ma działać od przyszłego roku klub samopomocy.

Lublin: Dwie firmy chętne do remontu ul. Wielkopolskiej

Lublin: Dwie firmy chętne do remontu ul. Wielkopolskiej 0 0

Jest dwóch chętnych do remontu ul. Wielkopolskiej między Roztoczem a Małopolską. Ich oferty zostały wczoraj otwarte w Zarządzie Dróg i Mostów, który zakładał, że na odnowę jezdni wystarczy 470 tys. zł.