wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Mieszkańcy nie chcą wycinki drzew na Błoniach obok Zamku

Dodano: 12 listopada 2015, 11:11
Autor: Dominik Smaga

Tak miałyby wyglądać Błonia według projektu architektonicznego. Już bez drzew…
Tak miałyby wyglądać Błonia według projektu architektonicznego. Już bez drzew…

To sugerowana przez architektów wycinka zieleni jest głównym tematem uwag od mieszkańców oceniających zwycięski pomysł na urządzenie Błoni obok Zamku. Uwag jest jednak tak mało, że Ratusz zbiera je nadal. A 23 listopada ma się odbyć debata w tej sprawie

Na wspomnianą debatę (Ratusz, godzina 17) będzie mógł przyjść każdy chętny. Również każdy może powiedzieć, co sądzi o pracach nagrodzonych w miejskim konkursie na koncepcję zagospodarowania Błoni. Takie konsultacje miały się zakończyć 6 listopada, ale do miasta wpłynęło zaledwie 11 opinii, więc urzędnicy czekają dalej.

– Czekamy i nie przewidujemy w najbliższym czasie wyłączania specjalnego adresu mailowego – mówi Joanna Bobowska z Urzędu Miasta. – Wszystkie maile będą analizowane i brane pod uwagę – zapewnia. Ten specjalny adres to: blonia@lublin.eu, zaś zwycięskie prace można odszukać na miejskim portalu lublin.eu.

Zgłoszone dotychczas opinie dotyczyły przede wszystkim wycinki drzew. Autorzy zwycięskiej pracy proponują usunąć ich tak dużo, że wypomniał im to nawet sąd konkursowy. Mieszkańcy stanęli w obronie zieleni.

– Ta kwestia była tematem przewodnim nadesłanych nam opinii. Mieszkańcy podpowiadają, żeby nie usuwać rosnących tu drzew. Chcą też, żeby Błonia były otwartym terenem rekreacyjnym – potwierdza Bobowska. – Pokrywa się to z naszym stanowiskiem, że nie jesteśmy zainteresowani wycinką w skali zaproponowanej przez autorów zwycięskiej pracy.

Zespół architektów, który zajął w konkursie pierwsze miejsce ma teraz opracować na zlecenie Ratusza projekt budowy parku na terenie zielonym obok Zamku.

– Zależy nam, żeby projekt był gotowy w połowie przyszłego roku – stwierdza Bobowska. Dokumentacja do budowy nowego parku ma uwzględniać sugestie Ratusza i może bazować nie tylko na zwycięskiej koncepcji, ale także wykorzystywać rozwiązania zaproponowane przez twórców innych prac nagrodzonych w miejskim konkursie architektonicznym.

– Jesteśmy właścicielem praw autorskich do wszystkich nagrodzonych koncepcji i możemy z nich korzystać – tłumaczą urzędnicy. Zwycięski zespół najprawdopodobniej będzie jeszcze musiał popracować nad kształtem zaproponowanego tu oczka wodnego, bo i do niego zastrzeżenia miał sąd konkursowy.

Termin rozpoczęcia prac przy budowie nowego parku nie jest na razie ustalony, podobnie jak nie są znane koszty nowego zagospodarowania tego terenu.

Gość
Gość
Gość
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (21 listopada 2015 o 21:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kurier z 06.07.2006 INTERWENCJE: Odsłonią panoramę Zgłaszam postulat odsłonięcia panoramy Starego Miasta jaką widzieli stojący pod bramą zamku jeszcze w latach 60 XX wieku. Dzisiaj zasłoniętą przez grupę klonów jesionolistnych, których w Lublinie mamy w bród. Ta bliska panorama, widok ze wzgórza, poprzez dolinę z kościołem św. Wojciecha na stare miasto można było zaliczyć do najładniejszych widoków Lublina, a może jednego z ładniejszych widoków polskich miast. Dariusza Kopciowskiego, zastępcy wojewódzkiego konserwatora zabytków nie trzeba o tym przekonywać. – Znamy ten problem – mówi. – Przed wojną nie było drzew w tym miejscu i wkrótce znowu nie będzie. Muzeum Lubelskie przystępuje do prac remontowych budynków na terenie wzgórza. Po ich zakończeniu zostanie uporządkowana zieleń na wzgórzu zamkowym. Może jeszcze w tym roku część drzew zostanie wycięta. EL Ponawiam apel o odsłonięcie panoramy starego miasta. K.Sawyer
Rozwiń
Gość
Gość (15 listopada 2015 o 13:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wiem czy jest coś lub ktoś powstrzymać pana Żuka przed dalszym niszczeniem zieleni w Lublinie. Naprawdę miarą rozwoju nie jest ilość zabetonowanej przestrzeni. I po tym przykładzie widać ewidentnie, że to nie tylko wycinanie drzew przy okazji inwestycji cym próbuje się tłumaczyć pan Żuk i jego urzędnicy ale przy każdej możliwej okazji w ramach tzw "rewitalizacji". Przecież w takim miejscu jak to nie powinno być w ogóle brane wycięcie żadnego drzewa, chyba że jest ewidentnie chore a wkomponowanie istniejących drzew w projekt. A szczycenie się miernymi drzewkami w donicach przez pana Żuka jest żenujące choć bardziej twierdzę, że to najwyższego stopnia cynizm.
Rozwiń
Gość
Gość (14 listopada 2015 o 21:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To już prawdziwa plaga i obsesja z tym wycinaniem drzew w Lublinie. Jakiś interes jednak pan Żuk w tym ma. Bo nawet w miejscu, które ma być miejscem wypoczynku dla mieszkańców a nie jest realizowana np inwestycja drogowa planuje się wycinkę na dużą skalę. A potem pewnie pan Żuk postawi drzewa w betonowych donicach. Kpina
Rozwiń
Gość
Gość (13 listopada 2015 o 20:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Projekt znajdujacy sie na III miejscu byl najwlasciwszym , bo zielen tam byla nie wycieta . Zatem duzo zieleni , przejrzysty obraz , napewno byl odpowiednim do wykorzystania go do realizacji .
Rozwiń
Gość
Gość (12 listopada 2015 o 21:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy gdy Żuk zakończy rządy w Lublinie, będzie tu rosło chociaż jedno drzewo???
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!