piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Stary czeka na wsparcie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 maja 2009, 16:06
Autor: (jsz)

Lublin walczy o 20 mln zł na renowację Teatru Starego. Minister Kultury wsparł nasz projekt, ale przyznanie środków zależy również od mieszkańców miasta. Ratusz apeluje więc o wysyłanie głosów poparcia.

Remont Teatru przepadł w konkursie na unijną dotację. Trafił za to na listę projektów rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury. To oznacza, że wciąż mamy spore szanse na pieniądze. Władze miasta postanowiły więc lobbować w tej sprawie wśród ministerialnych urzędników. We wtorek zabytkowy gmach odwiedziła Monika Smoleń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Aby projekt mógł liczyć na dofinansowanie, musimy być pewni, że ma duże wsparcie społeczne - mówi Smoleń. - To nie decyduje, ale jest bardzo ważne. Zależy nam na restaurowaniu obiektów zabytkowych, by mogły pełnić funkcje kulturalne. Tak, jak w Lublinie. Moim zdaniem to najlepszy sposób na wykorzystanie tego typu dziedzictwa.
Wszystkie projekty, które trafiły na listę będą poddane otwartym konsultacjom społecznym. O tym, kto dostanie pieniądze przekonamy się z końcem lipca.

- Teraz jest czas na przesyłanie głosów poparcia - mówi Elżbieta Kołodziej -Wnuk, zastępca prezydenta Lublina. - Zachęcam do wysyłanie e-mail, do wspierania lubelskiego projektu.

W najbliższych dniach na stronie urzędu miasta pojawi się specjalny link, prowadzący do strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stamtąd każdy będzie mógł przesłać swoją opinię na temat renowacji Teatru. Można to robić również bezpośrednio, ze strony MKDiN.

Renowacja Teatru pochłonie 22,7 mln zł. Dofinansowanie w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ma sięgnąć 20 mln zł. Pierwsze prace zabezpieczające zabytek przeprowadzono w 2005 roku. Dwa lata później obiekt przejęło miasto. Specjaliści ocenili, że budynkowi grozi katastrofa.

- Myślę, że jeszcze tydzień, dwa i Teatr by się zawalił - mówi Andrzej Kasprzak, architekt z biura Investprojekt Partner 6, które pracuje nad renowacją zabytku. - To był ostatni moment na gruntowne zabezpieczenie gmachu. Teatr zbudowano w cztery miesiące. Teraz widzimy tego skutki.

Większość prac prowadzono ponad siedem metrów pod ziemią. Powstał dodatkowy poziom piwnic. Wzmocniono fundamenty i mury budynku. Teraz zabytek jest bezpieczny i czeka na generalny remont.

- To nie będzie muzeum - zapewnia Kasprzak. Wszystko będzie dokładnie odrestaurowane, ale dodamy szereg nowych elementów. Dzięki temu obiekt będzie spełniał wymagania współczesnych twórców teatralnych.

Z zabytkowym gmachu powstanie teatr impresaryjny i kino. Remont ma potrwać do końca 2009 roku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kolka
milioner
Hsp
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kolka
kolka (28 maja 2009 o 00:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oby się nie okazało że lublinianie odbudują ten przybytek kultury ,ale nie nasza kultura będzie w nim kultywowana ale np.no,hmmm,no jesteśmy tym miastem wielokulturowym.
Rozwiń
milioner
milioner (27 maja 2009 o 20:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
za 20 milonów to można trochę wybudować - to po co pchać w ruderę, skończyć z sentrymentami - to niech ktos prywatnie wyłoży kasę i robi z tego biznes, koniec w marnowaniem pieniędzy podatników
Rozwiń
Hsp
Hsp (27 maja 2009 o 20:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale czyj stary hehe pozdrawiam
Rozwiń
nesaru
nesaru (27 maja 2009 o 17:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tydzien,dwa?jaka dramaturgia..
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!