niedziela, 25 lutego 2018 r.

Lublin

Strajk kobiet w poniedziałek. Co będzie działo się w Lublinie i regionie?

Dodano: 30 września 2016, 13:53

– Czujemy się poruszone demonizowaniem kobiet i uznawaniem ich za samo zło – mówi lubelska radna Beata Stepaniuk-Kuśmierzak (fot. Wojciech Nieśpiałowski)
– Czujemy się poruszone demonizowaniem kobiet i uznawaniem ich za samo zło – mówi lubelska radna Beata Stepaniuk-Kuśmierzak (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Mieszkanki Lublina spotkają się w poniedziałek, by w milczącym proteście wyrazić swój stosunek do planów zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji. Podobne akcje odbędą się także w innych miastach regionu.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Wczoraj do udziału w proteście zachęcały lubelskie działaczki Platformy Obywatelskiej. – Czujemy się poruszone demonizowaniem kobiet i uznawaniem ich za samo zło. Próbuje nam się wmówić, że trudna sytuacja, w której byśmy się znalazły, z automatu powoduje, że zgodziłybyśmy się na przerwanie ciąży – mówi lubelska radna Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.

– Kobiety, które znajdują się w tak dramatycznych sytuacjach przeżywają koszmary. Straszenie ich dodatkowymi karami prawnymi pogarsza ich trudną sytuację. Nie możemy na to pozwolić, dlatego popieramy czarny protest – dodaje kolejna radna, Anna Ryfka.

Działaczki Platformy zapytane o szefa lubelskich struktur partii Włodzimierza Karpińskiego, który w sejmowym głosowaniu poparł projekt zakazujący aborcji, odpowiadają, że to jego prywatna decyzja. – Naszym celem jest wpłynięcie na zmianę myślenia. Jeżeli przewodniczący da się przekonać naszym argumentom, może następnym razem zagłosuje inaczej – twierdzi Ryfka.

Udział w jednodniowym strajku zapowiedziało już blisko 100 tys. kobiet w całej Polsce. W jego ramach w najbliższy poniedziałek nie stawią się one w pracy – wezmą np. urlop na żądanie czy urlop wypoczynkowy.

– W Centrum Kultury pracuje wiele kobiet, w tym dużo na stanowiskach kierowniczych. W czwartek do południa wiedzieliśmy, że w poniedziałek nie przyjdzie do pracy kilkanaście pracownic. Nie wykluczamy jednak, że liczba ta będzie jednak większa – przyznaje Barbara Szymańska, rzecznik Centrum Kultury w Lublinie. – To indywidualna decyzja poszczególnych pracownic, którą dyrekcja w pełni respektuje, podobnie jak wszystkie wnioski urlopowe. Centrum będzie funkcjonować jednak normalnie. Strajk nie sparaliżuje jego pracy.

SONDA
Liczba głosów: 1602

Co sądzisz o strajku kobiet?

76.22 %
Popieram
23.78 %
Nie popieram

Organizatorki protestu w Lublinie zapraszają panie o godz. 15.30 na plac Lecha Kaczyńskiego (przed CK). Stamtąd o godz. 17 wyruszy milczący przemarsz gęsiego w stronę placu Łokietka.

– Chcemy, żeby było to apolityczne, pokojowe wydarzenie, które nie skupia się na aborcji, tylko na prawach człowieka i naszym prawie do decydowania o sobie. Bez obrażenia strony przeciwnej – podkreśla Ewelina Kamińska, organizatorka lubelskiego protestu.

Z kolei mieszkanki Białej Podlaskiej spotkają się o godz. 10 na placu Wolności. Aż do godz. 18 będą one organizować „czarny piknik”.

– Ubieramy się na czarno, bierzemy wolne od pracy i od wszystkiego. Bierzemy koszyki i przekąski, ciepłe picie i spotykamy się na placu z innymi kobietami i mężczyznami, żeby wyrazić protest przeciwko odbieraniu naszych praw podstawowych i próbom wprowadzenia niebezpiecznej ustawy, która godzi w nasze życie i godność – organizują się na Facebooku.

Plany ma też Chełm. W proteście rozpoczynającym się o godz. 11 udział zapowiedziało 41 kobiet, a 49 kolejnych jest nim zainteresowanych. Nie udało się natomiast zorganizowanie protestu w Biłgoraju, bo udział w nim potwierdziła tylko jedna osoba.

Wiele mieszkanek Lubelszczyzny zapowiada też wyjazd do Warszawy na ogólnopolski strajk. W jego ramach w sobotę o godz. 13 przed Sejmem odbędzie się pikieta „Żarty się skończyły”. W poniedziałek o godz. 8.30 rozpocznie się pikieta w Parku Świętokrzyskim (róg Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej), o godz. 10. pikieta „Ściana Furii” przed biurem PiS (Nowogrodzka 84/86 ), o godz. 12 – publiczne czytanie książki Kathy Pollitt „Pro: odzyskajmy prawo do aborcji” na placu Powstańców Warszawy, a o 15.30 – manifestacja na placu Zamkowym.

(eb)

ja
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(57) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ja
ja (3 października 2016 o 09:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
To nie kobiety to bestie bo nawet zwierzęta tak się nie zachowują. eśli ktoś morduje z premedytacją drugiego człowieka a tak mamy w przypadku aborcji winny jest najwyższej kary. Tak się składa że w przyrodzie wszystko dąży do "constans" wszystko musi się wyrównać, jeżeli ciału fizycznemu damy energię to te ciało musi je oddać, inaczej jeśli rzucimy kamień to on spadnie, podobnie jest w filozofii. WIĘC OSTRZEGAM TE BIEDNE KOBIETY PRZED SPRAWIEDLIWOŚCIĄ.
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
ostrzegam przed takimi jak ty zabójcami i bandytami ! Twoja pseudo-teoria to stek bzdur i bełkotu ! Kretynie to dlaczego tylko kilka krajów świta - ciemnych i tępych - ma takie ustawodawstwo jak ty chcesz ! To świadczy o ciemnocie i tępocie 
Rozwiń
Gość
Gość (2 października 2016 o 16:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Myślałem ,że to już koniec.Ale się mylilem.Wciąż CHODZĄCE TRUMNY z dumą wychodzą na ulice.Widocznie lekkie obyczaje mają zakodowane w genach
Rozwiń
Gość
Gość (1 października 2016 o 21:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Razem z żoną po pracy będę uczestniczył w tym proteście. A panom którzy uważają że kobiety nie powinny mieć praw powinni oddać się posłudze bogu, wyp... do zakonów. Ciule....
Rozwiń
Państwo Wyznaniowe
Państwo Wyznaniowe (1 października 2016 o 08:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trzeba przyjąć uchodźców, i islam wprowadzić wtedy BABOM nie będzie sie w głowach przewracało i du..., Baba powina robić to do czego ją stworzono a nie wiecznie głowa ją boli ale protestować to ją nie boli.....
Rozwiń
Gość
Gość (1 października 2016 o 00:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W dupach im się po przewracało.niemieckie zdradzieckie świnie.Policja i wojsko powinno wyjść i spałować.Polska to jedna nie wiadoma co my mamy w Polsce Kapitalizm? Każdy nam narzuca ceny za usługi i towary! Nie ma w Polsce Kapitalizmu Socjalizmu ani Komunizmu , co to jest niech wszyscy się zastanowią co my mamy w tej Polsce
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (57)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!