Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 maja 2015 r.
20:06

Strefa Płatnego Parkowania w Lublinie. Droższe postoje i dwa warianty do wyboru

0 56 A A
Strefa czerwona: Strefa aktualnie obowiązująca. Wariant I i II przewidują, że zapłacimy tu drożej<br />
<br />
Strefa różowa: Teraz parkujemy tu gratis. Oba warianty wprowadza opłaty. Wariant I przewiduje, że zapłacimy drożej, a wariant II, że taniej niż w ścisłym centrum<br />
<br />
Strefa niebieska: Teraz parkujemy tu gratis. Wariant II zakłada, że będziemy tu płacić, ale mniej niż w ścisłym centrum
Strefa czerwona: Strefa aktualnie obowiązująca. Wariant I i II przewidują, że zapłacimy tu drożej

Strefa różowa: Teraz parkujemy tu gratis. Oba warianty wprowadza opłaty. Wariant I przewiduje, że zapłacimy drożej, a wariant II, że taniej niż w ścisłym centrum

Strefa niebieska: Teraz parkujemy tu gratis. Wariant II zakłada, że będziemy tu płacić, ale mniej niż w ścisłym centrum

Dwa pomysły na powiększenie Strefy Płatnego Parkowania przedstawiło we wtorek miasto. Opinie mieszkańców ma zbierać do 10 czerwca. Ostateczna decyzja o nowym kształcie strefy musi zapaść jesienią. Nowe reguły obowiązywałyby od lipca przyszłego roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wariant pierwszy

Zakłada tylko nieznaczne powiększenie strefy o ulice przyległe do ul. Narutowicza: Wschodnią, Środkową Gminną, Graniczną i Górną. – O to zwracali się do nas ich mieszkańcy – wyjaśnia Adam Borowy, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Mostów. Ulice te stale zastawiają auta kierowców chcących uniknąć opłat. Tym samym strefa urosłaby z 1700 do 1850 miejsc parkingowych.

W górę pójść miałyby opłaty za postój. Stawka za pierwszą godzinę wzrosłaby z obecnych 2 do 3 zł, czyli o złotówkę. Za drugą godzinę płaciłoby się 3,60 zł (obecnie 2,40 zł), za trzecią godzinę 4,30 zł (teraz jest to 2,80 zł), a za każdą następną z 2 na 3 zł. Bilet 24-godzinny zdrożałby z 15 na 20 zł.

Łatwo zauważyć, że im dłuższy czas parkowania, tym większa podwyżka. Miasto tłumaczy, że chce wymusić rotację aut w centrum miasta i skłonić mieszkańców do przesiadki w autobusy. A urzędnicy twierdzą, że teraz i tak płacimy mało za postój.

– Lublin ma najniższe stawki – mówi Borowy pokazując tabele z innych miast. – Stawki, które proponujemy są zbliżone do tych w Toruniu, Bydgoszczy lub Gdańsku – dodaje. W drugiej tabeli pokazuje ceny na prywatnych parkingach w Lublinie, np. 4 zł przy budynku dawnej DOKP przy Okopowej, 3 zł przy I Armii Wojska Polskiego, albo 3,50 zł obok SPSK4.

Podniesione miałyby być także ceny abonamentów. Za miesięczny trzeba by płacić 200 zł (teraz 150), za półroczny 900 zł (obecnie 750 zł), a za roczny 1300 zł (czyli o 300 zł drożej, niż obecnie).

Sonda: Co sądzisz o powiększeniu Strefy Płatnego Parkowania?

Liczba głosów: 823
39.98%
Strefa powinna być całkowicie zlikwidowana
35.24%
Strefa nie powinna być powiększana
16.65%
Podoba mi się wariant drugi
8.14%
Podoba mi się wariant pierwszy

Wariant drugi

– Ten wariant przewiduje utworzenie dwóch stref: centralnej i zewnętrznej – informuje Borowy. Liczba płatnych miejsc wzrosłaby z obecnych 1700 do 2700, a parkomatów z 90 do 160.
W centralnej byłyby dokładnie te same ulice, co w obecnej, bez powiększania obszaru o przecznice ul. Narutowicza. Stawki za postój (w tym ceny abonamentów) w tej strefie wynosiłyby tyle samo, co w opisanym powyżej wariancie pierwszym.

Granice tańszej strefy zewnętrznej wyznaczałyby al. Solidarności, ul. Lubomelska, Czechowska, Leszczyńskiego, al. Długosza, Łopacińskiego, Radziszewskiego, ul. Akademicka, Raabego, Obrońców Pokoju, Lipowa, al. Piłsudskiego, Bystrzyca, al. Unii Lubelskiej. W tej strefie miałyby się znaleźć wszystkie miejsca parkingowe wzdłuż ul. Radziszewskiego aż do ul. Sowińskiego.

Ile płacilibyśmy w rejonie zewnętrznym? Miasto proponuje dokładnie takie stawki, jakie obowiązują w obecnej strefie, co dotyczy również abonamentów.

Dobre pomysły?

Do 10 czerwca miasto czeka na opinie mieszkańców w sprawie proponowanych zmian, można je przesyłać na adres parkowanie@lublin.eu. Do jesieni Ratusz ma wypracować ostateczny kształt zmian, który będzie musiała zatwierdzić jeszcze Rada Miasta. Potem miasto ma ogłosić przetarg na nowego operatora strefy. Umowa z obecnym operatorem wygaśnie z końcem czerwca przyszłego roku i właśnie ten moment urzędnicy chcą wykorzystać do zmiany granic i stawek. Według wtorkowych zapowiedzi, z opłat całkowicie zwolnione byłyby auta elektryczne.

Ile zarabia strefa

Po raz pierwszy opłaty za parkowanie wprowadzono w 2004 r., co dotyczyło 600 miejsc. Urząd Miasta obsługiwał ją sam. W ostatnim roku tego rozwiązania strefa przyniosła 750 tys. zł dochodu.

Obecna strefa obowiązuje od października 2012 r., obejmuje 1700 miejsc, czyli 3 razy więcej, niż ta poprzednia. Jej obsługą zajmuje się wynajęta firma, która zatrzymuje dla siebie 43,66 proc. dochodu. Po odliczeniu prowizji miasto zyskało w zeszłym roku 2,4 mln zł.

Komentarze 56

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jabannnia / 24 czerwca 2015 o 02:39

Tak jak jest napisane powyżej, bardzo fajna stronka to iParkomat, ktoś wpadł na naprawdę dobry pomysł. Warto tam zajrzeć i  zniknie problem z  parkingiem

Avatar
Gość / 23 czerwca 2015 o 13:18
Rotacja samochodów? Oszaleliscie? Czy ja mam między zajęciami wskakiwać w samochód i go co rusz przeparkowywać? Czy to jest normalne? Poza tym z obrzeży Lublina nie ma wystarczająco dogodnej komunikacji, żebym mogła poruszać się bez samochodu. Zapewnijcie MPK z obrzeży więcej niż 6 razy na dzień to może to będzie miało sens!!!!
Avatar
anassa / 11 czerwca 2015 o 05:53

Na prawde warto zarejestrować się na iParkomat, jest to super sprawa, zniknie problem ze znalezieniem parkingu, sama korzystam i nie wyobrażam sobie teraz znowu szukać bez końca miejsca parkingowego przy pracy.

Avatar
Gość / 9 czerwca 2015 o 19:10
Wyłudzacze ,nienapasieni urzędnicy ratusza dajcie żyć ludziom.Podwyżki za parkowanie nic nie zmienią w ilości dostępnych miejsc parkingowych. Ten kto musi szybko załatwiać sprawy urzędowe to zapłaci każdą cenę za miejsce . Ludzie w początkowej fazie tego zbójeckiego projektu będą przeklinać władze miasta ale po pewnym czasie sprawa ucichnie -na co liczą urzędnicy ratusza. MIEJMY NADZIEJE ,że podczas nowych wyborów władz przypomnimy sobie te przykre dla wykłych ludzi momenty
Avatar
Gość / 21 maja 2015 o 09:26
Rozumiem, że w centrum miasta ulice są zapchane i że misto stara się je udrożnić - ok. Jeżeli jednak mam płacić za miejsce parkingowe, to chcę gwarancji, że na opłaconym miejscu nic się z moim autem nie stanie. Parkingi płatne, ale strzeżone! A za każde zarysowanie, usterkę, czy kradzież niech ktoś mi zapłaci 100% kosztów u mechanika, bym nie musiał się martwić o jakiekolwiek naprawy!
Avatar
Zdsewr / 20 maja 2015 o 20:34
Dobrze jest następne wybory wszystko zweryfikują. Widzę, że wybór Żuka na drugą kadencję był wielkim błędem. Kredyty trzeba w końcu za coś spłacać.
Avatar
Kas / 20 maja 2015 o 19:42

Takie działania mają sens tylko jeśli zapewni się kierowcom alternatywe w postaci sprawnej, szybkiej i wygodnej komunikacji miejskiej, lub parkingom na obrzeżach strefy. Czy to nie czysty bandytyzm, że bez skrupułów obiecuje się kilkanaście parkingów BEZPŁATNYCH a w trakcie kadencji realizuje się tylko ten na Rusałce, czyniac go za chwile płatnym? Jestem kierowcą, omijam strefe szerokim łukiem, ale niestety czasem musze coś załatwić w centrum, za rok okaże się że ścisłym centrum jest ul. Kraśnicka lub Kunickiego. Ciekawi mnie gdzie swój samochód parkuje p. Żuk w godzinach "pracy".

Takie działania mają sens tylko jeśli zapewni się kierowcom alternatywe w postaci sprawnej, szybkiej i wygodnej komunikacji miejskiej, lub parkingom na obrzeżach strefy. Czy to nie czysty bandytyzm, że bez skrupułów obiecuje się kilkanaście parkingów BEZPŁATNYCH a w trakcie kadencji realizuje się tylko ten na Rusałce, czyniac go za chwile płatnym? Jestem kierowcą, omijam strefe szerokim łukiem, ale niestety czasem musze coś załatwić w centrum, za rok okaże się że ścisłym centrum jest ul. Kraśnicka lub Kunickiego. Ciekawi mnie gdzie swój s... rozwiń

Avatar
emil / 20 maja 2015 o 14:51

nie długo pod domem będę musiał ppociesze cie ja juz pod domem musze placic odkad weszla ta je***a strefa :) codziennie rano 5 zl bo mam na 11 do pracy

Avatar
Gość / 20 maja 2015 o 14:49
niech wprowadza złodzieje w całym miescie bez wyjatku i 10 zlotych za kazde 15 minut !!!!!!!!!
Avatar
Gość / 20 maja 2015 o 14:00
te strefy powinny służyć odciążeniu dla centrum miasta. A więc powinny służyć tym, co sporadycznie tam wjeżdżają celem załatwienia spraw. Dlatego proponuję za pierwszą godzinę 2 zł, za drugą 4 zł, za trzecią 8 zł-i tak za każdą następną godzinę podwojoną stawkę. Dlaczego urzędnik Skarbówki czy Urzedu Miasta musi podjeżdżać pod zakład pracy swoim autem wykupując abonament za 150 zł i blokując miejsca parkingowe dla przyjezdnych interesantów? Dlatego abonament miesięczny powinien wynosić 1000 zł by biznesmeni i cwaniaki nie parkowali za grosze.
Avatar
jabannnia / 24 czerwca 2015 o 02:39

Tak jak jest napisane powyżej, bardzo fajna stronka to iParkomat, ktoś wpadł na naprawdę dobry pomysł. Warto tam zajrzeć i  zniknie problem z  parkingiem

Avatar
Gość / 23 czerwca 2015 o 13:18
Rotacja samochodów? Oszaleliscie? Czy ja mam między zajęciami wskakiwać w samochód i go co rusz przeparkowywać? Czy to jest normalne? Poza tym z obrzeży Lublina nie ma wystarczająco dogodnej komunikacji, żebym mogła poruszać się bez samochodu. Zapewnijcie MPK z obrzeży więcej niż 6 razy na dzień to może to będzie miało sens!!!!
Avatar
anassa / 11 czerwca 2015 o 05:53

Na prawde warto zarejestrować się na iParkomat, jest to super sprawa, zniknie problem ze znalezieniem parkingu, sama korzystam i nie wyobrażam sobie teraz znowu szukać bez końca miejsca parkingowego przy pracy.

Avatar
Gość / 9 czerwca 2015 o 19:10
Wyłudzacze ,nienapasieni urzędnicy ratusza dajcie żyć ludziom.Podwyżki za parkowanie nic nie zmienią w ilości dostępnych miejsc parkingowych. Ten kto musi szybko załatwiać sprawy urzędowe to zapłaci każdą cenę za miejsce . Ludzie w początkowej fazie tego zbójeckiego projektu będą przeklinać władze miasta ale po pewnym czasie sprawa ucichnie -na co liczą urzędnicy ratusza. MIEJMY NADZIEJE ,że podczas nowych wyborów władz przypomnimy sobie te przykre dla wykłych ludzi momenty
Avatar
Gość / 21 maja 2015 o 09:26
Rozumiem, że w centrum miasta ulice są zapchane i że misto stara się je udrożnić - ok. Jeżeli jednak mam płacić za miejsce parkingowe, to chcę gwarancji, że na opłaconym miejscu nic się z moim autem nie stanie. Parkingi płatne, ale strzeżone! A za każde zarysowanie, usterkę, czy kradzież niech ktoś mi zapłaci 100% kosztów u mechanika, bym nie musiał się martwić o jakiekolwiek naprawy!
Avatar
Zdsewr / 20 maja 2015 o 20:34
Dobrze jest następne wybory wszystko zweryfikują. Widzę, że wybór Żuka na drugą kadencję był wielkim błędem. Kredyty trzeba w końcu za coś spłacać.
Avatar
Kas / 20 maja 2015 o 19:42

Takie działania mają sens tylko jeśli zapewni się kierowcom alternatywe w postaci sprawnej, szybkiej i wygodnej komunikacji miejskiej, lub parkingom na obrzeżach strefy. Czy to nie czysty bandytyzm, że bez skrupułów obiecuje się kilkanaście parkingów BEZPŁATNYCH a w trakcie kadencji realizuje się tylko ten na Rusałce, czyniac go za chwile płatnym? Jestem kierowcą, omijam strefe szerokim łukiem, ale niestety czasem musze coś załatwić w centrum, za rok okaże się że ścisłym centrum jest ul. Kraśnicka lub Kunickiego. Ciekawi mnie gdzie swój samochód parkuje p. Żuk w godzinach "pracy".

Takie działania mają sens tylko jeśli zapewni się kierowcom alternatywe w postaci sprawnej, szybkiej i wygodnej komunikacji miejskiej, lub parkingom na obrzeżach strefy. Czy to nie czysty bandytyzm, że bez skrupułów obiecuje się kilkanaście parkingów BEZPŁATNYCH a w trakcie kadencji realizuje się tylko ten na Rusałce, czyniac go za chwile płatnym? Jestem kierowcą, omijam strefe szerokim łukiem, ale niestety czasem musze coś załatwić w centrum, za rok okaże się że ścisłym centrum jest ul. Kraśnicka lub Kunickiego. Ciekawi mnie gdzie swój s... rozwiń

Avatar
emil / 20 maja 2015 o 14:51

nie długo pod domem będę musiał ppociesze cie ja juz pod domem musze placic odkad weszla ta je***a strefa :) codziennie rano 5 zl bo mam na 11 do pracy

Avatar
Gość / 20 maja 2015 o 14:49
niech wprowadza złodzieje w całym miescie bez wyjatku i 10 zlotych za kazde 15 minut !!!!!!!!!
Avatar
Gość / 20 maja 2015 o 14:00
te strefy powinny służyć odciążeniu dla centrum miasta. A więc powinny służyć tym, co sporadycznie tam wjeżdżają celem załatwienia spraw. Dlatego proponuję za pierwszą godzinę 2 zł, za drugą 4 zł, za trzecią 8 zł-i tak za każdą następną godzinę podwojoną stawkę. Dlaczego urzędnik Skarbówki czy Urzedu Miasta musi podjeżdżać pod zakład pracy swoim autem wykupując abonament za 150 zł i blokując miejsca parkingowe dla przyjezdnych interesantów? Dlatego abonament miesięczny powinien wynosić 1000 zł by biznesmeni i cwaniaki nie parkowali za grosze.
Zobacz wszystkie komentarze 56

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dwie szóstki w LOTTO Plus. Gdzie padły wygrane?

Dwie szóstki w LOTTO Plus. Gdzie padły wygrane? 0 1

LOTTO - wyniki losowania z 19 maja 2018 r. Padły dwie szóstki w LOTTO Plus.

Górnik Łęczna – Czarni Sosnowiec 0:2. Finał dopiero przed nimi

Górnik Łęczna – Czarni Sosnowiec 0:2. Finał dopiero przed nimi 0 0

Ekstraliga piłkarek nożnych Porażki Górnika Łęczna i AZS PSW Biała Podlaska, Te rezultaty niczego jednak nie zmieniają – Górnik jest mistrzem Polski, a bialczanki utrzymały się w rozgrywkach

Śmiertelnie niebezpieczna bakteria atakuje coraz częściej. 31 przypadków w woj. lubelskim

Śmiertelnie niebezpieczna bakteria atakuje coraz częściej. 31 przypadków w woj. lubelskim 0 2

Aż sześciokrotnie wzrosła w ubiegłym roku liczba zakażeń śmiertelnie niebezpieczną bakterią New Delhi. Coraz częściej dochodzi też do zakażeń bakterią wywołującą zapalenie jelita grubego i sepsy. Tymczasem lekarzy specjalistów brak.

Koncert zespołu Syny w Klubie Muzycznym w CSK
25 maja 2018, 20:00

Koncert zespołu Syny w Klubie Muzycznym w CSK 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 20 w Klubie Muzycznym Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się koncert duetu Syny, promujący ich drugą płytę.

Pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę samochodu. Kierowca zacierał ślady
galeria

Pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę samochodu. Kierowca zacierał ślady 2 1

W sobotę po godzinie 20 łukowscy policjanci zostali powiadomieni o zdarzeniu na przejeździe kolejowym w miejscowości Wagram. Jadący z Lublina do Świnoujścia pociąg pośpieszny uderzył w przyczepkę ciągniętą przez samochód osobowy.

Wędrowała przy drodze i wpadła do rowu. Czyja to koza?

Wędrowała przy drodze i wpadła do rowu. Czyja to koza? 2 4

Nietypowe zgłoszenie wpłynęło do dyżurnego puławskiej policji w sobotę przed południem.

Tragiczny finał piątkowej nocy. Pobity mężczyzna zmarł w szpitalu

Tragiczny finał piątkowej nocy. Pobity mężczyzna zmarł w szpitalu 6 2

Do zdarzenia doszło nocą z piątku na sobotę w Zamościu.

"Gramy dla Diany". Koncert charytatywny w Zamościu
24 maja 2018, 18:00

"Gramy dla Diany". Koncert charytatywny w Zamościu 1 0

Już po raz czwarty Szkoła Podstawowa nr 8 w Zamościu organizuje koncert charytatywny. Tym razem dochód z niego przeznaczony zostanie na rzecz 14-letniej chorej na autyzm Diany Czugały, wychowanki Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zamościu.

Kredyt konsolidacyjny - wyjdź z zadłużeń

Kredyt konsolidacyjny - wyjdź z zadłużeń 0 0

Wartość rat, które opłacasz miesięcznie, przerasta Twoje możliwości finansowe? Aby pokonać swoje problemy finansowe, możesz skorzystać z kredytu konsolidacyjnego, który w łatwy sposób pozwoli Ci obniżyć koszt, jaki regularnie ponosisz. Łącząc kilka zobowiązań w jedno, znacznie zwiększysz swoje szanse na spłatę zadłużeń, bez ryzyka opóźnienia w ratach i zdobycia negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej.

Unia Żabików – Grom Kąkolewnica 0:2. Grała bialska klasa okręgowa

Unia Żabików – Grom Kąkolewnica 0:2. Grała bialska klasa okręgowa 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA W derbach powiatu radzyńskiego lepszy okazał się Grom Kąkolewnica, który pokonał Unię Żabików 2:0. Huragan Międzyrzec Podlaski rozbił LKS AGROTEX Milanów 9:2. Unia Krzywda ograła LZS Dobryń 5:0. Kolejny komplet punktów lidera Orląt Łuków

Puławy: Kolejna kosztowna niespodzianka po przetargu

Puławy: Kolejna kosztowna niespodzianka po przetargu 5 3

Przebudowa ulicy Filtrowej w Puławach może być znacznie droższa, niż zakładał Zarząd Dróg Miejskich. Oferty, które wpłynęły do przetargu przekraczają kwotę ujętą w budżecie o prawie pół miliona złotych.

Lublin: Kto odnowi salę gimnastyczną w SP 7

Lublin: Kto odnowi salę gimnastyczną w SP 7 0 0

Gruntownego remontu ma się doczekać sala gimnastyczna podstawówki przy ul. Plażowej.

Granica Dorohusk – Ruch Izbica 2:2. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Granica Dorohusk – Ruch Izbica 2:2. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej 1 2

CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA Walcząca o utrzymanie Granica Dorohusk podzieliła się punktami z Ruchem Izbica. Pierwsza porażka Ogniwa Wierzbica w rundzie rewanżowej. Orzeł Srebrzyszcze zainkasował wiosną kolejny komplet punktów i to z zespołem z czołówki tabeli Spartą Rejowiec Fabryczny

Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpi w Radiu Lublin
25 maja 2018, 19:00

Warszawska Orkiestra Sentymentalna wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 19 w studiu muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle?

Wypadek na al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Wjechała na czerwonym świetle? 5 2

Do wypadku doszło około godz. 9 na skrzyżowaniu ul. Zamojskiej i al. Unii Lubelskiej w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!