wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Studenci KUL bronią byłego księdza

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 lutego 2008, 11:38

Podręcznik prof. Tomasza Węcławskiego, teologa, który wystąpił z Kościoła, może zniknąć z uczelni. Studenci z całego kraju zapowiadają protesty.

- To, że profesor odstąpił od Kościoła, nie umniejsza jego inteligencji - podkreślają żacy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Cała afera zaczęła się od publikacji "Tygodnika Powszechnego”, który w styczniu poinformował, że Węcławski wystąpił z Kościoła katolickiego. Sam Węcławski nie chce mówić o motywach, odsyłając do swoich wykładów.

Ale na reakcje innych wykładowców nie trzeba było czekać. Prof. Paweł Bortkiewicz, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, zapowiedział, że powstanie ogólnopolski zespół teologów, który "przeanalizuje krytycznie twórczość znanego teologa i byłego księdza”. W skład zespołu wejdą specjaliści z uczelni, m.in. z Krakowa, Torunia, Opola, Warszawy i Lublina.

Środowiska akademickie w całym kraju obiegała informacja, że - w wyniku prac zespołu - z programów nauczania większości uczelni zostanie wycofana książka prof. Węcławskiego Pt. "Chrystus naszej wiary”, od 20 lat używana jako najpopularniejszy podręcznik do chrystologii. Już teraz w wielu seminariach książka po cichu jest zastępowana innymi pozycjami.

Sprawa wywołała oburzenie studentów. - To powrót do indeksu ksiąg zakazanych. Będziemy protestować - zapowiada Artur Sułowski, przewodniczący Koła Naukowego Teologów na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Żacy rozważają m.in. wysłanie petycji do Episkopatu.

- Poczekajmy do zakończenia sesji egzaminacyjnej. Wtedy przyjdzie czas na dyskusje na ten temat - mówi Agata Żyła z Samorządu Studentów Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Ale moim zdaniem ten podręcznik nie powinien być wycofywany z uczelni - dodaje. - To, że profesor odstąpił od Kościoła, nie umniejsza jego inteligencji.
(mb, pap)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
aasia
KULwa
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 lutego 2008 o 17:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zaczki mają racje,bo to jest doskonały Profesor.Ale ci co przed orkiestrą,chyba chcą inkwizycji.Nieorawdaż.
Rozwiń
aasia
aasia (8 lutego 2008 o 12:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a co Cię KULwa obchodzi co taki ktoś będzie robił? zajmij się swoim życiem i swoje obowiązki wykonuj ja potrafisz najlepiej...poza tym Twój post jest nie na temat
Rozwiń
KULwa
KULwa (8 lutego 2008 o 11:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co taki absolwent teologii katolickiej będzie robił po ukończeniu nauki?Czy zostanie katechetą?A może kościelnym?A może pomocnikiem księdza,bo ostatnio księża olewają swoje obowiązki przy ołtarzu.Taki ksiądz woli sobie podrzemać w wygodnym fotelu i czasami nawet poziewać a jego obowiązki dopełniają cywile zwani szafarzami i inni nosiciele baldachimów oraz członkowie rad parafialnych.
A może taki absolwent będzie przewodniczącym rady miasta lub szefen choćbu LPECu czy innej spółki magistrackiej?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!