czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Sukces naukowca z UMCS. 2 mln złotych na opracowanie nowych odmian roślin

Dodano: 2 lutego 2017, 14:03

Blisko 2 mln zł na opracowanie bardziej wydajnych odmian roślin dostał prof. Wiesław Gruszecki z Zakładu Biofizyki UMCS. – Będziemy zamieniać słońce na plony – zapowiada naukowiec.

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki trzech konkursów na projekty badawcze: SONATA BIS, HARMONIA i MAESTRO. Wśród laureatów znalazł się prof. Wiesław Gruszecki, który na projekt „Mechanizmy molekularne regulacji fotosyntetycznej funkcji antenowej roślin” otrzymał 1 mln 978 tys. zł.

Lubelski naukowiec proces fotosyntezy bada od lat. – Zrozumienie tych mechanizmów może pomóc w opracowaniu nowych gatunków roślin. A mówiąc wprost, będziemy zamieniać słońce na plony – tłumaczy prof. Gruszecki. – Szacuje się, że w 2050 roku na świecie będzie 10 miliardów ludzi. Dla ok. połowy z nich może zabraknąć pożywienia. Szansą na rozwiązanie tego problemu jest wynalezienie nowych, bardziej odpornych na stres środowiskowy i bardziej wydajnych odmian.

O jakich roślinach mowa? – Może to być szpinak, kukurydza, ale też wiele innych – wylicza naukowiec. – Te mechanizmy są identyczne w przypadku wszystkich roślin. Jak się trafi raz, to można to później powielać.

Pieniądze otrzymane w ramach dofinansowania zostaną przeznaczone na zakup materiałów i uzupełnienie aparatury niezbędnej do prowadzenia badań. Największą część grantu badacz zamierza przeznaczyć na zatrudnienie pracowników, którzy przez trzy lata będą pracować przy projekcie. Prof. Gruszecki przewiduje, że będzie się nim zajmować pięć osób.

W konkursie MAESTRO dofinansowanie przyznano też m.in. konsorcjum naukowemu kierowanemu przez prof. Wacława Urbańczyka z Politechniki Wrocławskiej na projekt „Spiralne światłowody fotoniczne do zastosowań w metrologii i komunikacji optycznej”. Część przedsięwzięcia będzie realizowana pod kierownictwem dr Pawła Mergo z Pracowni Technologii Światłowodów UMCS.

Nie pierwszy sukces naukowca z Lublina

Prof. dr hab. Wiesław Gruszecki kieruje Zakładem Biofizyki na Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. Jest laureatem programu TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP), gdzie realizował projekt „Molecular Spectroscopy for BioMedical Studies”. Zespół prof. Gruszeckiego pobił też światowy rekord rozdzielczości w mikroskopii podczerwieni oraz odkrył nową metodę obrazowania molekularnego opartą na efekcie foto-termicznym. Wyniki zostały ogłoszone w renomowanych czasopismach naukowych - Nanoscale i Analytical Chemistry.

oioiuyo
absolwent
Użytkownik niezarejestrowany
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

oioiuyo
oioiuyo (26 lutego 2017 o 17:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Powinien byc antygrant zabierajacy uczelniom pieniadze za wypuszczanie studentow bezwartosciowych na rynku pracy. Spoleczenstwo powinno miec wglad co robia ich studenci. Czy po studiach nie zbieraja truskawek w anglii.
Rozwiń
absolwent
absolwent (25 lutego 2017 o 08:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wiem dlaczego uczelnie wciąż chwalą sie ze przepalili jakieś olbrzymie kwoty z kieszeni podatnika z państwowych grantów na pensje i kupno sprzętu. W artykule jest jawna sugestia ze niby to da bezpośrednią korzyść w walce z głodem na ziemi itp. Ciekawy jestem czy te pieniadze sie zwrócą  Panstwu i czy uda sie sprzedac to prywatnym przedsiebiorcom. 
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2017 o 22:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I no popatrz, to idzie tak: jeśli dziadek ma kartę do koloru, to staram się położyć kartę, której dziadek nie może przebić. Rozumiecie? Program jest głupi. Prawie za każdym razem go ogrywam. No to do roboty, idźcie ćwiczyć, bo granty na nieużytkowany sprzęt przepadną.
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2017 o 20:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To nie "lewacki kaloryfer" tylko kaloryfer pomalowany na wzór widma światła białego. Jak widać jak ktoś się bardzo nudzi, to nawet w kaloryferze dostrzeże oznaki lewactwa
Rozwiń
Gość
Gość (2 lutego 2017 o 16:52) -1
Zaloguj się, aby oddać głos
Za ten lewacki kaloryfer dostanâ 2 mln domiaru
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!