czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Super-nowoczesny sprzęt UMCS. Mikroskop za 17 mln zł, którym policzysz atomy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lutego 2015, 20:45

Nowe nośniki leków, materiały do oczyszczania wody z pestycydów czy prototypy przenośnych ładowarek. Na nowoczesnym, wartym kilkadziesiąt milionów sprzęcie naukowcy UMCS prowadzą badania za kilkaset tysięcy złotych rocznie

Centrum Nanomateriałów Funkcjonalnych zaczęło powstawać w 2008 roku. Za 47 milionów złotych laboratoria Wydziału Chemii UMCS zostały zmodernizowane i wyposażone w sprzęt najwyższej klasy. Pod koniec stycznia laboratorium otrzymało pozwolenie Polskiego Centrum Akredytacji.

- Taką aparaturę mają najlepsze ośrodki naukowe na świecie. Nie mamy się czego wstydzić - mówi prof. Andrzej Machocki, kierownik projektu Centrum Nanomateriałów Funkcjonalnych. - Kiedyś to my jeździliśmy do Francji, Niemiec, czy Stanów Zjednoczonych, a teraz to inni przyjeżdżają do nas. To otworzyło nam drogę do udziału w konsorcjach naukowych. 

Jednym z najdroższych urządzeń na wydziale jest wart 17 milionów złotych mikroskop Titan. To jedno z trzech takich urządzeń w Polsce. Dwa pozostałe znajdują się w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

- Jest to największy dostępny w sprzedaży mikroskop na świecie. Większe są wykonywane tylko na specjalne zamówienie - tłumaczy dr Ewaryst Mendyk, kierownik Laboratorium Analitycznego na Wydziale Chemii UMCS. - Dzięki niemu możemy nie tylko zobaczyć morfologię badanych obiektów, ale też policzyć atomy, z których się składa. Po włożeniu próbki operator udaje się do sąsiedniego pomieszczenia, w którym dokonuje analizy. A dzięki podłączeniu do sieci urządzeniem można sterować z dowolnego miejsca na świecie - dodaje.

Dzięki temu mikroskop nie stoi bezczynnie i może na siebie zarabiać, bo wykorzystywany jest zarówno do badań naukowych, jak i komercyjnych. - Nie są to może zawrotne kwoty, ale zarabiamy dzięki temu kilkaset tysięcy złotych rocznie - przyznaje dr Mendyk.

Do tej pory chemicy z UMCS badali wielkość ziaren kakao dla producenta, który chciał sprawdzić, jak działa jego linia produkcyjna. Pracowali też nad neokompozytami mającymi służyć jako nośniki leków, czy materiałami do oczyszczania wody z pestycydów. Ponadto uczestniczyli w konsorcjum, które opracowało prototyp przenośnego urządzenia do ładowania laptopów i telefonów. Zakupem tego projektu interesuje się m. in. wojsko.

WIDEO

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin UMCS nauka
Olo
Filip K.
zwykly patriota i Polak..
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Olo
Olo (10 lutego 2015 o 19:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wszystko byłoby pięknie gdyby ten i inne nabywane sprzęty i urządzenia służyły do prowadzenia

badań i wdrażania nowych technologii przez lokalne, polskie firmy.

Rozwiń
Filip K.
Filip K. (10 lutego 2015 o 02:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No tak - drodzy Lublinianie! Teraz to sobie możecie nawet do doopy zajrzeć przez taki mikroskop, a roboty jak nie było,  tak i nie będzie dalej. Obawiam się, że nawet dla szacownej obsługi tego sprzętu...

Rozwiń
zwykly patriota i Polak..
zwykly patriota i Polak.. (10 lutego 2015 o 00:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

a PO wyrzuca miliony kiedy ludzie w Kosciolach dają pieniądze na KUL! Jedyna kuznia prawdziwych Polakow może tylko marzyc o takich inwestycjach... Komu to potrzebne chciałoby się zakrzyknąć...

Rozwiń
Karol
Karol (9 lutego 2015 o 23:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kto zrobił ten dokument ? Dlaczego ucina się w takim momencie ? Dziwna realizacja.

Ponadto kupują taki sprzęt, pochodzi chwile, zepsuje się i będzie stał. STM kupili kilka lat temu i od roku non stop się psuje. Ale spoko.

Rozwiń
kaźmierz
kaźmierz (9 lutego 2015 o 23:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

szkoda tylko że połowy sprzętów na Chemii student dotknąć nie może, nawet głupiego chromatografu nie może obsługiwać samodzielnie. szkoda i żal że na studiach zamiast czerpac doswiadczenie z praktyki, uczy sie glupich wzorów i rzeczy zbędnych w pracy ktore za pół roku sie zapomni. Tyle jest sprzętów na UMCS które absolwent chemii powinien umieć obsługiwać a nawet nie wie jak wyglądają... 

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!