środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Światła na ul. Diamentowej. "Nie popsujcie tego skrzyżowania"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 stycznia 2015, 15:30
Autor: Dominik Smaga

Nie popsujcie tego skrzyżowania - apelują do urzędników autorzy pomysłu, by u zbiegu Diamentowej i Krochmalnej zbudować sygnalizację świetlną. I podpowiadają, jak powinien być tu zorganizowany ruch. - Ustalenia zapadną wiosną - zapowiada Ratusz.

- Decyzja o budowie świateł to nie wszystko. Najważniejsze jest, aby dobrze je wykonać. Źle zaprojektowany system zwiększy bowiem korki - podkreśla Piotr Łuciuk z Lubelskiego Towarzystwa Zrównoważonego Transportu. To LTZT zaproponowało budowę świateł na jednym z najniebezpieczniejszych skrzyżowań w Lublinie. O pieniądze na ten cel, jak deklaruje Ratusz, prezydent ma wystąpić do radnych w lutym lub marcu.

Członkowie LTZT chcą takiej sygnalizacji, która stworzy "zieloną falę” dla skręcających w lewo. - Światło zielone do zjazdu ze skrzyżowania zapalałoby się równocześnie, bądź po krótkiej chwili po świetle dla wjeżdżających na skrzyżowanie. Dzięki temu kierowcy mogliby wykonać skręt w lewo bez zatrzymywania się - wyjaśnia Łuciuk. Takie rozwiązanie działa m.in. na rondzie Honorowych Krwiodawców oraz na tym pod Zamkiem.

Miasto na razie nie deklaruje, czy uwzględni ten pomysł. - Rozwiązania będą określone na etapie tworzenia dokumentów do przetargu na zaprojektowanie sygnalizacji - mówi Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Zastrzega jednocześnie, że przetarg może równie dobrze dotyczyć jednocześnie projektowania i wykonania świateł. - Podstawą do tworzenia dokumentów będzie uchwała o zmianie budżetu miasta - dodaje.

LTZT chce też synchronizacji świateł z pobliskimi skrzyżowaniami i wyznaczeniu śluzy dla autobusów ułatwiającej kierowcom linii 28 i 45 skręt w lewo w stronę dworca. Chodzi o śluzę podobną do tej, która od wielu lat działa na al. Piłsudskiego przed skrzyżowaniem z ul. Dolną Panny Marii.

Jak to z opinią było

Jeszcze w środę (7 stycznia) rano Karol Kieliszek z Biura Prasowego w lubelskim Ratuszu informował nas, że nie będzie projekty uchwały rezerwującej pieniądze na światła. Jako powód podał to, że opinia policji (od której miasto uzależniało budowę sygnalizacji) jest niejednoznaczna.

- Policja odpowiedziała, że potrzebuje czasu, by wprost wypowiedzieć się, czy sygnalizacja jest niezbędna - mówił Kieliszek. Ale nie pokazał nam tej opinii tłumacząc, że jest zamknięta w szafie Zarządu Dróg i Mostów, a posiadacze kluczy są w delegacji. O tym, ze prezydent jednak wystąpi o pieniądze poinformował kilka godzin później, po tym jak wydobyliśmy treść opinii od rzecznika policji. Okazało się, że policja wprost stwierdziła, że światła są tu konieczne. Co więcej, taką opinię wydawała również wcześniej.

"Pracownik Biura Prasowego Karol Kieliszek bazował na przekazie ustnym dyrektora ZDiM” - pisze Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta. Co więcej, twierdzi, że tego dnia do zarządu nie wpłynęła jeszcze "formalna opinia”. Z maila od rzeczniczki nie wynika, jaki dokument rzekomo był zamknięty w szafie.

"Stwierdzenie o potrzebie czasu na ocenę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Diamentowa/Krochmalna było opinią Zarządu Dróg i Mostów odnoszącą się do skuteczności wprowadzonych jesienią 2014 zmian organizacji ruchu” - twierdzi Krzyżanowska.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin drogi inwestycje w Lublinie
Gość
Wieslaw
wieslaw
(17) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 lutego 2015 o 14:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Popieram pierwszeństwo w ruchu okreznym.Jest to najtańszy i najszybszy sposób na rozładowanie korków
Rozwiń
Wieslaw
Wieslaw (5 lutego 2015 o 13:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Światła na Diamentowej

Rozwiń
wieslaw
wieslaw (5 lutego 2015 o 13:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Światła na Diamentowej
Rozwiń
bart
bart (28 stycznia 2015 o 21:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Na początek przerobienie tego na zwykłe rondo wystarczy! Po co pchać tam światła?

Rozwiń
zax
zax (13 stycznia 2015 o 08:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Wystarczyłoby rondo i tyle, a nie światła które tylko zakorkują kolejną część miasta. Policja ma gdzieś korki bo dla nich wygodniej jak jest mniej kolizji.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (17)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!