poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

Światowe Dni Młodzieży w Lublinie. Zbierają na wyjazd i dla pielgrzymów

Dodano: 8 czerwca 2016, 16:50

Alicja Pytka i Konrad Kukuryka prezentują gadżety, które będzie można kupić podczas niedzielnego kiermaszu na terenie parafii przy ul. Zbożowej. – Ceny wahają się od 8 zł za kredki do 70 zł za torbę podręczną – podają przykłady
Alicja Pytka i Konrad Kukuryka prezentują gadżety, które będzie można kupić podczas niedzielnego kiermaszu na terenie parafii przy ul. Zbożowej. – Ceny wahają się od 8 zł za kredki do 70 zł za torbę podręczną – podają przykłady

Zbierają pieniądze nie tylko na wyjazd na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa, ale też aby przygotować pamiątki dla pielgrzymów z zagranicy, którzy do nas przyjadą. W niedzielę w parafii przy ul. Zbożowej będzie kiermasz.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Będzie można kupić m.in. kredki, torby podróżne, maskotki, gadżety do telefonów m.in. powerbanki czyli przenośne ładowarki i kijki do selfie. Na każdej z rzeczy znajdują się logo Światowych Dni Młodzieży i parafii przy ul. Zbożowej.

– Kupiliśmy przedmioty za 9 tys. zł. Teraz będziemy je sprzedawać na różnych kiermaszach i w sekretariacie parafii – zapowiada Alicja Pytka z parafii pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lublinie.

– Zaczynamy w najbliższą niedzielę. Stoisko zostanie ustawione przy wyjściu z kościoła. Gadżety będziemy sprzedawać po każdej z mszy – mówi Konrad Kukuryka. I dodaje: To wydarzenie będziemy promować na Facebooku, bo chcemy aby jak najwięcej osób się o tym dowiedziało i wzięło w kiermaszu udział.

Z parafii na spotkanie z papieżem Franciszkiem wybiera się ok. 20 osób. – Do nas przyjeżdża zaś 22-osobowa grupa Włochów, dla których też chcemy przygotować pamiątki – dodaje Kukuryka.

To nie jedyna lubelska parafia, która stara się, aby koszty wyjazdu na ŚDM do Krakowa były niższe. Młodzi ludzie z parafii przy ul. Gospodarczej m.in. organizowali kiermasze ciast i wielkanocnych ozdób. Były też zbiórki do puszek.

– Wszystkie te inicjatywy przyniosły efekt, znacznie spadły koszty wyjazdu – cieszy się Maciej Morawski, lider sztabu ŚDM w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie, z której to do Krakowa chce jechać ok. 50 osób. – Mamy już pieniądze na wynajęcie autokaru. Możemy też opłacić wyjazd na dwa dni dla 6 osób, w trudnej sytuacji materialnej.

Dzięki pomocy innych, głównie podczas zbiórek w poszczególnych parafiach w archidiecezji lubelskiej na Światowe Dni młodzieży przyjadę też pielgrzymi ze Wschodu – z Ukrainy i Białorusi i Kazachstanu. Pieniądze na ich przyjazd zostały zebrane w ramach akcji „Bilet dla brata”.

– Do Lublina, a później do Krakowa przyjedzie m.in. 53-osobowa grupa z Odessy na Ukrainie. To jest grupa, którą zaadoptowaliśmy jako diecezja – wyjaśnia Monika Daniluk, koordynator diecezjalny tej akcji. I dodaje: Jest też ok. 30 osobowa grupa z Białorusi, której pomaga Świdnik oraz ok. 30-osobowa z Kazachstanu, którą wspierają księża marianie.

Kuria metropolitalna w Lublinie spodziewa się, że na diecezjalne obchody ŚDM przyjedzie ok. 2,3 tys. pielgrzymów z całego świata. Podobna liczba młodych ludzi z terenu archidiecezji lubelskiej – ok. 2 tys. pojedzie na spotkanie z papieżem do Krakowa. Jeśli chodzi o zorganizowane grupy to istnieją trzy możliwości wyjazdu – na 7, 3 i 2 dni. Zapisy grup zorganizowanych potrwają do końca czerwca.

Pielgrzymka do Częstochowy gratis

Osoby, który mają wykupiony jeden z pakietów na ŚDM w Krakowie a będą chciały wziąć też udział w pieszej pielgrzymce do Częstochowy będą w tym roku zwolnione z wpisowego.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 lipca 2016 o 00:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wyszła ciekawa aplikacja Blueanker Traveller, specjalnie na te dni, lokalizator jest i nawigacja a dla rozśpiewanych jest śpiewnik :)
Rozwiń
Gość
Gość (8 czerwca 2016 o 19:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
szukaj na fb: Kz Nszz Solidarnosc Organistow (z do-PiS-kiem: 2; 3 i 4). Resztę obejmuje PiS – lamowska CENZURA.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!