niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Synagoga zostanie zwrócona

  Edytuj ten wpis

Zabytkowa synagoga w Bychawie wróci niebawem do gminy żydowskiej. Postępowanie w sprawie odzyskania budowli wszczęła Komisja Regulacyjna ds. Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Warszawie.

Przed wojną żyło w miasteczku ok. 2000 Żydów, co stanowiło 56 proc. ogółu mieszkańców. W grudniu 1940 roku hitlerowcy utworzyli tu getto, w którym uwięzili ok. 2700 osób, a w październiku 1942 roku wszystkich wywieźli do obozu w Bełżycach. Większość zginęła później na Majdanku i w Sobiborze.
W miejscu drewnianej synagogi z XVIII wieku powstała w 1810 roku nowa, murowana, którą przebudowano po pożarze w 1876 r. Po 1945 r. mieściła się w niej jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej i Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej. Wtedy budowla trzymała się jeszcze dobrze, podobnie było i wówczas, gdy stanowiła lokum Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Od około 10 lat synagoga nie ma użytkownika, stoi pusta i niszczeje.
Obecnie w Bychawie nikt nie przyznaje się do pochodzenia żydowskiego. Czasami potomkowie bychawskich Żydów przyjeżdżają do miasta, modlą się i płaczą w synagodze. Na nieźle zachowanej ścianie modlitw widoczna jest polichromia z motywami zwierzęcymi i roślinnymi oraz inkrypcjami hebrajskimi. Wszystko jednak niszczeje i ginie bezpowrotnie. W sąsiedztwie synagogi znajduje się cmentarz żydowski. Bardziej przypomina jednak wysypisko śmieci niż miejsce pochówku.
Losem synagogi interesowało się Bychawskie Towarzystwo Regionalne. Jego prezes Maria Dembowczyk pisała w tej sprawie do Żydów mieszkających w Izraelu oraz do Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Żydowskimi, ale nie otrzymała żadnej odpowiedzi. Władze samorządowe liczą, że obiekt zagospodaruje gmina żydowska. - Nie widzimy przeszkód w przekazaniu synagogi wraz z działką, na której stoi budowla - mówi zastępca burmistrza Bychawy Janusz Szwałek. - Miasta nie stać bowiem na kosztowny remont zabytkowego obiektu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!