piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Szokowe uzdrawianie szpitala

  Edytuj ten wpis
Dodano: 19 marca 2003, 17:24

90 pracowników SP ZOZ w Lubartowie otrzyma za kilka dni wypowiedzenia z pracy. W szpitalu rozpoczęło się wprowadzanie radykalnego programu oszczędnościowego.

Redukcje zatrudnienia i indywidualne problemy socjalne zwalnianych są mniejszym złem niż grożące powiatowi załamanie publicznego systemu opieki zdrowotnej – napisano w opracowanym programie restrukturyzacji ZOZ zawierającym szczegółowy wykaz posunięć, które chce przeprowadzić dyrekcja szpitala. – Chcemy uniknąć sytuacji, że z powodu zadłużenia skończy się cierpliwość dostawców i dojdzie do przerw w dostawach leków, żywności, mediów – wyjaśnia Marek Wójtowicz, dyrektor SP ZOZ w Lubartowie.
Zadłużenie ZOZ dyrektor tłumaczy tym, że ciągle rosną koszty funkcjonowania służby zdrowia przy takim samym od 3 lat poziomie cen usług zdrowotnych, który oferuje kasa chorych. Zmiany mają przynieść 2,5 mln zł oszczędności i milion dodatkowych wpływów.
Kto odejdzie?
Zmniejszenie kosztów ma przynieść redukcja zatrudnienia, która najbardziej dotknie pielęgniarki, najliczniejsza grupę zawodową w lubartowskim ZOZ. Odchudzone zostaną wszystkie oddziały, nawet te, które zarabiają na siebie. W sumie ubędzie 124 tzw. etatów kalkulacyjnych. Program restrukturyzacji, szczegółowo wylicza stanowiska, które mają zostać zlikwidowane.
– To są założenia jak powinniśmy pracować w tej trudnej sytuacji przy minimalnej obsadzie, żeby zapewnić właściwe leczenie – mówi dyrektor.
Najwięcej, bo ok. 50 zwolnionych, przejdzie na emerytury, bądź należą się im świadczenia przedemerytalne. Na zasiłek dla bezrobotnych trafi prawie 30 osób. To ci, którym skończyły się umowy na czas określony, bądź najkrócej pracują w ZOZ. Dyrektor Wójtowicz zapewnia, że z czasem będą mogli wrócić do pracy na miejsca tych, którzy będą odchodzić. Wypowiedzenia mają zostać wręczone jeszcze w marcu.
Nie tylko zwolnienia
Przynoszący straty oddział ortopedyczny ma zostać przeniesiony na inne piętro i funkcjonować jako pododdział chirurgii. Ubędzie przez to jeden dyżur lekarski. Poradnie okulistyczna i chirurgiczna z budynku przy ul. Szaniawskiego zostaną przeniesione do gmachu szpitala przy ul Cichej. Ok. dwóch milionów złotych może przynieść sprzedaż stacji dializ, którą będzie prowadzić prywatna firma. Trwa postępowanie konkursowe w tej sprawie. 200 tys. rocznie zysku ma przynieść uruchomiona jesienią apteka. Dyrektor Wójtowicz szacuje, że o 300 tys. zł spadły koszty usług diagnostycznych po przekazaniu ich prywatnemu laboratorium.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!