wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Szturm na uczelnie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lipca 2006, 18:48

Po kilka godzin musieli wczoraj stać w ogromnej kolejce kandydaci na studia w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Niewiele lepiej było na innych uczelniach.

Zaczęło się we wtorek. Po kilku tygodniach czekania tegoroczni abiturienci poznali wyniki egzaminów maturalnych. Także we wtorek szkoły średnie zaczęły wydawać świadectwa. A te maturzyści muszą teraz jak najszybciej dostarczyć na uczelnie, na których chcą studiować.

- We wtorek nie było jeszcze wielu chętnych. Ale w środę już od samego rana zaczęło się prawdziwe oblężenie - mówi Bożena Demczuk z uczelnianej komisji rekrutacyjnej Akademii Rolniczej. Kolejka kandydatów kończyła się aż na skwerze przed Centrum Kongresowym AR, gdzie maturzyści składali dokumenty. - Musieliśmy otworzyć drugą salę i sprowadzić dodatkowych pracowników - przyznaje prof. Grażyna Jeżewska, prorektor AR ds. studenckich. - Po kilku godzinach sytuacja się uspokoiła.

O spokoju nie było za to mowy w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Kolejka kilkuset osób chcących złożyć dokumenty przez cały dzień nie malała. - Czekałam ponad dwie godziny - tłumaczy Justyna Oziemczuk, maturzystka z Lublina. - To jeden wielki skandal!
- Jedyne co możemy radzić kandydatom, to żeby wysłali dokumenty pocztą. Wtedy nie będą musieli stać w kolejce - mówi Beata Górka, rzecznik KUL. Na taki krok zdecydował się Adrian, absolwent I LO w Świdniku, który przyszedł wczoraj z dokumentami na KUL: - Nie będę czekał pół dnia. Tym bardziej, że muszę jeszcze złożyć papiery na UMCS.
Tam kolejek wczoraj nie było. Do wydziałowych komisji rekrutacyjnych trzeba było stać najwyżej kilkanaście minut. Było za to spore zamieszanie z zasadami rekrutacji. - Jedni mówią, że trzeba przynieść wszystkie dokumenty. Inni, że tylko kserokopię świadectwa. Można się w tym pogubić - rozkłada ręce Bożena Ziółkowska, abiturientka z Bełżyc.
- Wszystkie wymagane dokumenty trzeba dostarczyć do 15 lipca - tłumaczy Justyna Stępniak, przewodnicząca Samorządu Studentów UMCS. - Chodzi o podanie, pokwitowanie wpłacenia opłaty rekrutacyjnej, dwie koperty i świadectwo.
Dziś w nocy na UMCS zostaną przesłane drogą elektroniczną maturalne wyniki abiturientów z Krajowego Rejestru Matur. - Dotyczy to 90 proc. kandydatów. Tych, którzy zgodzili się na umieszczenie ich danych w tym rejestrze - wyjaśnia Paweł Sadowski, sekretarz komisji rekrutacyjnej na Wydziale Prawa i Administracji. - Pozostali do dzisiaj sami powinni wprowadzić swoje dane do systemu.
Na razie spokojnie przebiega składanie dokumentów na Politechnice Lubelskiej. Tłumów nie było też wczoraj przed dziekanatami Akademii Medycznej. Tyle że rekrutacja na obu uczelniach potrwa jeszcze przez tydzień. A kandydaci na UMCS i Akademię Rolniczą mają czas tylko do najbliższej soboty.•
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!