niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Koniec z lądowaniem helikopterów ratunkowych między samochodami na ruchliwej dwupasmówce. W najbliższy piątek – po blisko dwóch latach starań – zostanie uroczyście otwarte nowe lądowisko na tyłach Dziecięcego Szpitala Klinicznego przy ul. Chodźki.

Chociaż dziecięcy szpital nie miał do tej pory lądowiska, dość często korzystał z lotniczego transportu ratunkowego. Śmigłowce lądowały najczęściej na pobliskiej dwupasmówce na al. Smorawińskiego, a zdarzało się, że i w zupełnie przypadkowych miejscach, np. na parkingach – o ile były puste.
– Tym sposobem odbywało się 40–50 lądowań helikopterów rocznie, które transportowały do DSK naszych pacjentów – mówi Jerzy Szarecki, dyrektor Dziecięcego Szpital Klinicznego w Lublinie.
Sprawa budowy lądowiska ciągnie się od dwóch lat. Jesienią 2001 roku PZU Życie przekazało na jego budowę 100 tys. złotych. Przez następne miesiące trwały zabiegi o pozyskanie kolejnych pieniędzy. Na dobre sprawa ruszyła w lecie tego roku. Wówczas samorząd województwa lubelskiego, DSK i lubelska Akademia Medyczna podpisały porozumienie o współpracy przy tym przedsięwzięciu.
– Inwestycja kosztowała 437 tysięcy złotych, z czego samorząd dał 330 tysięcy. Działkę pod lądowisko przekazały władze Akademii Medycznej – mówi Jakub Mikołajczyk, dyrektor Departamentu Infrastruktury Technicznej Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
Bez transportu lotniczego w obecnych czasach nie można się obejść. – Transport lotniczy wykorzystuje się w zdarzeniach nagłych takich, jak na przykład wypadki komunikacyjne – mówi Szarecki. – Wtedy, kiedy liczy się czas. Kiedy trzeba szybko i bezpiecznie przetransportować chorego z miejsca zdarzenia do szpitalnego oddziału ratunkowego. Korzystamy z helikopetrów Pogotowia Lotniczego w Radawcu.

Dlaczego przy DSK?

Wybór miejsca pod lądowisko nie był przypadkowy. Z helikopterów korzysta też pobliski Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 przy ul. Jaczewskiego. Zarówno DSK, jak i SPSK nr 4 mają oddziały ratujące życie – neurochirurgię, kardiologię, oddziały intensywnej opieki medycznej. W sąsiedztwie tych dwóch ośrodków są kolejne – Wojewódzki Szpital im. Jana Bożego przy ul. Biernackiego, Instytut Medycyny Wsi oraz Centrum Onkologii (obydwa przy ul. Jaczewskiego).
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!