czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Tehand do likwidacji, ale szkoła na Sławinie powstanie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 stycznia 2014, 21:15

Sąd ogłosił upadłość likwidacyjną lubelskiej spółki Tehand. Jej zobowiązania o kilka milionów złotych przekroczyły wartość majątku. Firma budowała nową szkołę na Sławinie, ale w Ratuszu zapewniają, że mimo bankructwa inwestycja nie jest zagrożona.

Firma Tehand była obecna na rynku od 1989 roku. Specjalizowała się w różnego rodzaju usługach dla branży medycznej. Dostarczała aparaturę, meble i drobne wyposażenie. Ważną gałęzią działalności spółki było również budownictwo. Trudna sytuacja w tym sektorze to jedna z przyczyn upadku firmy. - Sąd, na wniosek samego dłużnika, postanowił o upadłości likwidacyjnej spółki - mówi sędzia Artur Ozimek, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. - Wniosek umotywowano m.in. spadkiem przychodów z dystrybucji i usług budowlanych, przesuwaniem przetargów, a także coraz mniejszą wartością sprzedaży. Firma była warta 11 mln zł. Tymczasem wartość jej zobowiązań sięgnęła 16 mln zł. Sąd wyznaczył już syndyka, który ma sprzedać majątek firmy i w ten sposób spłacić wierzycieli. Tehand jest głównym wykonawcą nowej szkoły na Sławinie, w której już we wrześniu mają się odbyć pierwsze lekcje. W tym rejonie szybko powstają nowe bloki, ale nie ma podstawówki i uczniów trzeba wozić na lekcje albo na ul. Zuchów, albo na al. Warszawską. Każdy z tych wariantów wiąże się ze staniem w korkach. Ratusz twierdzi, że budowa szkoły nie jest zagrożona. - Dalej będzie realizowana przez firmę znajdującą się w stanie likwidacji i jej podwykonawców - uspokaja Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w lubelskim Urzędzie Miasta. - Jesteśmy już po spotkaniu z likwidatorem spółki i jest dobra wola dokończenia tej inwestycji. Do zrobienia pozostało niewiele, nie byłoby sensu tego przerywać i poszukiwać nowego wykonawcy. Dla miasta byłoby to nieopłacalne. Prace przy nowej szkole są zaawansowane w 60 proc.. Trzeba jeszcze dostarczyć i zainstalować kotły do ogrzewania, wyposażyć kuchnię i zamontować oświetlenie. - Pozostało też wykończenie wnętrz: malowanie, układanie podłóg, glazury i terakoty oraz biały montaż - wylicza Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów w lubelskim Ratuszu. W przetargu na budowę szkoły Tehand pokonał 21 konkurentów. Jego oferta opiewała na 25 mln złotych, o 8 mln zł mniej od kwoty, którą na szkołę rezerwowało miasto. Tehand zatrudniał ponad 100 osób. Firma należała do największych w regionie, ale z roku na rok była w coraz gorszej kondycji. W 2010 roku zajęła 35 miejsce w rankingu "Złota Setka” Dziennika Wschodniego. Rok później była już na 41 miejscu, ale pod względem finansowym wciąż na plusie. W ostatnim rankingu Tehand nie został sklasyfikowany. Firma nie udostępniła swoich danych finansowych.

Upadłość likwidacyjna

W ostatni wtorek sąd ogłosił upadłość likwidacyjną budowlanej spółki Henpol. Wartość majątku przedsiębiorstwa wyceniana jest na nieco ponad 100 mln zł, a łączna kwota zobowiązań - na ponad 172 mln zł. Henpol zatrudnia 350 osób, wszyscy muszą liczyć się z utratą pracy.
  Edytuj ten wpis
Piskor
AB
urzędnik państwowy
(19) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Piskor
Piskor (10 marca 2017 o 10:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szanowni redaktorzy, Panowie Smaga i Szydłowski, mimo że redagujecie dziennik, to podajecie nieaktualne wiadomości. Od wtorku wiadomo, że upadły Henpol ma 271 milionów długu, a według oświadczenia prezesa Polaka zatrudniał 420 osób. Preze Henpolu tak światowy, tak się chwalił jak to w Wawie się panoszy a Warszawska przerobiła go na 300 mln pln :) Nie do końca tak jest bo  prezek przerobił Wawę na 300mln a to jest różnica :)
Rozwiń
AB
AB (24 stycznia 2014 o 11:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Jak może być opłacalna inwestycja która już na starcie była nieopłacalna???

Jak można wycenić o 8 mln mniej niż kosztorys inwestorski?

Ha, bo kosztorys był celowo zawyżony, róźnica do podziału.

Rozwiń
urzędnik państwowy
urzędnik państwowy (23 stycznia 2014 o 11:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Może należałoby przeprowadzić szczegółową kontrolę w Wydziale Inwestycji i Remontów w lubelskim Urzędzie Miasta? jakim cudem przyklepano o 8 mln niższą kwotę za wykonanie?

Rozwiń
OK
OK (23 stycznia 2014 o 11:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

SORRY TAKI KLIMAT EKONOMICZNY

Rozwiń
jj
jj (23 stycznia 2014 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Szanowni redaktorzy, Panowie Smaga i Szydłowski, mimo że redagujecie dziennik, to podajecie nieaktualne wiadomości. Od wtorku wiadomo, że upadły Henpol ma 271 milionów długu, a według oświadczenia prezesa Polaka zatrudniał 420 osób.

Preze Henpolu tak światowy, tak się chwalił jak to w Wawie się panoszy a Warszawska przerobiła go na 300 mln pln :)

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (19)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!