piątek, 22 września 2017 r.

Lublin

Gdzie odbyła się ostatnia bitwa II wojny światowej? Z której rzeki uchodzi najwięcej wody? – Nie, to nie są pytania do „Milionerów”, ale sprawdzian dla pracowników Telekomunikacji Polskiej SA. Związkowcy twierdzą, że na podstawie wyników testów będą przeprowadzane zwolnienia.

– Testy w ogóle nie sprawdzają wiedzy merytorycznej. Na 94 pytania, na które odpowiedziałam, tylko 20 dotyczyło spraw zawodowych. Reszta to wiedza z zakresu komputerów i prawa. Nie trafiły mi się pytania z historii czy geografii – mówi jedna z pracownic TP SA.
Pracownicy rozwiązywali testy przed ekranem komputera. Z bazy 2,5 tys. pytań losowo zestawiano testy liczące od 100 do 180 pozycji. Na rozwiązanie pracownik miał 2–3 godziny.
– Testy piszą tylko pracownicy pionu klienckiego – mówi Witold Rataj, rzecznik TP SA w Warszawie. – Dotychczasowy dział obsługi klientów będzie podzielony na dwa–trzy, klientów indywidualnych, instytucjonalnych oraz osób biznesu. Testy pomagają nam w prawidłowym przypisaniu pracowników do odpowiedniego pionu.
Innego zdania są związkowcy. – Nikt oficjalnie nie powie, że chodzi o zwolnienia, tylko że są to testy kompetencyjne – mówi Zbysław Wojnicki, przewodniczący „Solidarności” w lubelskiej TP SA.
W lubelskim okręgu TP SA pracuje 4,5 tys. osób. Zwolnienia będą prawdopodobnie jak w całym kraju, czyli o około 20 proc. – Testy nie są obowiązkowe, ale ludzie się boją i wypełniają – mówi Wojnicki.
Ale testy to nie wszystko. Najważniejszym etapem ma być rozmowa kwalifikacyjna. Po niej będzie ostatecznie wiadomo, gdzie trafi każdy z testowanych. W trakcie rozmowy oceniany będzie sposób wysławiania, kultura osobista, a nawet wygląd zewnętrzny.
– To mają być ludzie, którzy będą reprezentować naszą firmę na zewnątrz. Jeśli pracownik bezbłędnie odpowiedział na wszystkie pytania, ale odpycha swoim wizerunkiem, jest zgryźliwy, to będzie wykorzystany w innych działaniach – mówi Rataj.
Marek Kwiatek, inspektor z Państwowej Inspekcji Pracy w Lublinie, mówi, że test nie może być przyczyną zwolnienia pracownika. – Pracodawca ma jednak prawo posługiwać się takimi testami. Tak jak każdy zwolniony ma prawo odwołać się do sądu pracy.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

22-24 września
komentarze (0)0
polubienia (0)0
21-09-2017

22-24 września

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!