Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 lutego 2014 r.
17:21
Edytuj ten wpis

Ten film napisało życie. Ruszają zdjęcia do "Carte Blanche"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
500 12 A A

Dziś zaczynają się zdjęcia do filmu "Carte Blanche inspirowanego historią lubelskiego nauczyciela, który ukrywał, że traci wzrok. W głównej roli wystąpi Andrzej Chyra. Obraz ma wejść na ekrany już jesienią.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pierwowzorem głównej postaci jest Maciej Białek, nauczyciel historii z VIII LO przy ul. Słowiczej. W obawie o utratę pracy przez cztery lata ukrywał, że traci wzrok. - Dla mnie to szara codzienność, rzeczywistość, z którą stykam się codziennie - mówi Białek. - Ale to nie będzie film o mnie - dodaje. - To nie jest film biograficzny - przyznaje Jacek Lusiński, reżyser i autor scenariusza, który napisał po lekturze reportażu o nauczycielu. - Czytam dużo scenariuszy, ale rzadko mi się zdarza spotkać taki charakter, który by mnie pociągał od razu, żebym czuł jakąś złożoność i oryginalność - podkreślał na piątkowej konferencji prasowej Andrzej Chyra. Aktor zagra główną rolę. Czy rozmawiał już z lubelskim nauczycielem o jego rozterkach i emocjach? - To tajemnica - mówi Chyra. - Dwukrotnie tajemnica - uśmiecha się Białek, który jest konsultantem ekipy filmowej. - To pierwsza fabuła, gdzie akcja jest osadzona we współczesnym Lublinie - podkreśla Leszek Bodzak z firmy Aurum, która jest jednym z producentów filmu. - Tu nakręcimy 95 proc. zdjęć - dodaje Lusiński. Pozostałe ujęcia powstaną w Gdyni. Z Lublina pochodzi też zdecydowana większość uczniów filmowej klasy oraz statystów. Ale dwoje najważniejszych uczniów wyłoniono na castingu w innym mieście. Zdjęcia zaczynają się w sobotę na skrzyżowaniu ul. Okopowej i Chopina, które przez większość dnia będzie zamknięte dla ruchu. Takich utrudnień będzie więcej. - Będziemy je zapowiadać z wyprzedzeniem - zapewnia Bodzak.
W niedzielę rano ekipa rozstawi się na rogu Szkolnej i Słowikowskiego, w południe przeniesie się na Ruską. Wiele ujęć powstanie w ścisłym centrum, kamera zawita też m.in. na Stare Miasto. Filmowa szkoła zostanie zmontowana z dwóch: sal lekcyjnych i korytarzy użyczy Biskupiak, z zewnątrz zobaczymy inne liceum. Które? Tego ekipa nie zdradza. Filmowcy planują łącznie 30 dni zdjęciowych. Ostatni klaps na planie ma paść w połowie maja. Produkcję dofinansowało miasto, wykładając 350 tys. zł. Cały budżet filmu to 4,5 miliona złotych. W obsadzie poza Chyrą znaleźli się również: Arkadiusz Jakubik (jedyny powiernik filmowego nauczyciela), Dorota Kolak, Urszula Grabowska, Wojciech Pszoniak, Maria Chwalibóg, Jerzy Rogalski, Ewa Bakalarska, Anna Nowak i Tomasz Ziętek. Film ma wejść do kin jesienią. - Ta historia ma w sobie potencjał, by widz kibicował bohaterowi w każdym momencie jego życia - mówi Lusiński. I zapewnia, że film będzie mieć wersję z audiodeskrypcją dla niewidomych (lektor opisuje to, co dzieje się na ekranie). - Strzelilibyśmy sobie w stopę, gdybyśmy tego nie zrobili - dodaje reżyser. Dziś Maciej Białek jest całkowicie niewidomy. Mimo to nadal uczy w "ósemce”.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 lutego 2014 o 15:21

Znam go lepiej od ciebie,typku.I lepiej od ciebie wiem jaki to człowiek.Widzialem tez wczoraj na konferencji,ze cały czas Maciek miał opiekę,wiec siedź wygodnie w fotelu,dłub w nosie,hejtuj na necie-na szczęście i tak jestes nikim i nie masz pojęcia jaka jest historia Maćka i jaki to człowiek.Jestes wrzodem.

A ja widzialem powyzszy filmik I opiekunczosci nie widac.
A przepraszam Ty z ekipy filmowcow ze tak sie denerwujesz I obrzucasz mnie wyzwiskami ?
Ja swoim tekstem pan bialka nie obrazilem wiec skad ta newrwowosc
I zlosliwosci po mom adresem?? Artysto??
A ja widzialem powyzszy filmik I opiekunczosci nie widac.
A przepraszam Ty z ekipy filmowcow ze tak sie denerwujesz I obrzucasz mnie wyzwiskami ?
Ja swoim tekstem pan bialka nie obrazilem wiec skad ta newrwowosc
I zlosliwosci po mom adresem?? Artysto?? rozwiń
Avatar
Gość / 22 lutego 2014 o 15:00

Znam go lepiej od ciebie,typku.I lepiej od ciebie wiem jaki to człowiek.Widzialem tez wczoraj na konferencji,ze cały czas Maciek miał opiekę,wiec siedź wygodnie w fotelu,dłub w nosie,hejtuj na necie-na szczęście i tak jestes nikim i nie masz pojęcia jaka jest historia Maćka i jaki to człowiek.Jestes wrzodem.

Avatar
były uczeń / 22 lutego 2014 o 09:24

Z niecierpliwością będę czekać na film. Zapewne o wielu rzeczach widzowie się nie dowiedzą. Pan Maciek był kiedyś moim wychowawcą i na tyle, ile go zam - mogę się o nim wypowiadać jedynie pozytywnie, począwszy od tego jakim był nauczycielem, a skończywszy na tym, jakim dał się poznać człowiekiem.

Ja zawsze będę mu wdzięczny za pomoc, jaką udzielił osobom (także mnie), które przygotowywał do matury z historii, w trudnym dla siebie okresie... Niewiele osób o tym wie albo pamięta..

Avatar
Dumny / 22 lutego 2014 o 08:23
Znam go lepiej od ciebie,typku.I lepiej od ciebie wiem jaki to człowiek.Widzialem tez wczoraj na konferencji,ze cały czas Maciek miał opiekę,wiec siedź wygodnie w fotelu,dłub w nosie,hejtuj na necie-na szczęście i tak jestes nikim i nie masz pojęcia jaka jest historia Maćka i jaki to człowiek.Jestes wrzodem.
Avatar
Gość / 22 lutego 2014 o 05:36

Gdybyś gnoju znał Maćka Białka to wiedziałbyś, że to nie jest "biedny nauczyciel z biała laską" - głupi gówniarz jesteś i nic nie rozumiesz.

j
Ja tylko obejrzalem filmik dolaczony do materialu I Pan nauczyciel idzie z biala laska z tylu za artystami ktorym juz nie jest potrzebny Bo sie z nim zfotografowali wczesniej
I nie wyglada na szczesliwego wiec moze znasz pan bialka osobiscie ale co w Jego duszy gra niekoniecznie wiesz panie dumny:))
Avatar
dumny / 22 lutego 2014 o 00:04

A Chyra przepity oczy przeciera, z ust my cos zwisa...)
A biedny nauczyciel z biala laska zostawiony Sam sobie
Inni bryluja z dziennikarzami

Gdybyś gnoju znał Maćka Białka to wiedziałbyś, że to nie jest "biedny nauczyciel z biała laską" - głupi gówniarz jesteś i nic nie rozumiesz.

Avatar
Gość / 21 lutego 2014 o 23:39
A Chyra przepity oczy przeciera, z ust my cos zwisa...)
A biedny nauczyciel z biala laska zostawiony Sam sobie
Inni bryluja z dziennikarzami
Avatar
rad / 21 lutego 2014 o 21:47

VIII LO jest przy ul. Słowiczej na Majdanku jeśliby ktoś nie wiedział. Pozdro dla Pana Białka trzymaj się kolego , powodzenia.

Avatar
xyz / 21 lutego 2014 o 21:22

A więc to dlatego dzisiaj rano sprzątali Szkolną! :D Już nie mogę się doczekać zobaczyć szkołę w kinie...

Avatar
iga / 21 lutego 2014 o 20:53

Straż miejska powinna posprzątać Szkolną bo  na samym rogu z Czwartkiem jeden śmietnik ! A tak Lublin wyjdzie na miasto brudasów...

Avatar
Gość / 22 lutego 2014 o 15:21

Znam go lepiej od ciebie,typku.I lepiej od ciebie wiem jaki to człowiek.Widzialem tez wczoraj na konferencji,ze cały czas Maciek miał opiekę,wiec siedź wygodnie w fotelu,dłub w nosie,hejtuj na necie-na szczęście i tak jestes nikim i nie masz pojęcia jaka jest historia Maćka i jaki to człowiek.Jestes wrzodem.

A ja widzialem powyzszy filmik I opiekunczosci nie widac.
A przepraszam Ty z ekipy filmowcow ze tak sie denerwujesz I obrzucasz mnie wyzwiskami ?
Ja swoim tekstem pan bialka nie obrazilem wiec skad ta newrwowosc
I zlosliwosci po mom adresem?? Artysto??
A ja widzialem powyzszy filmik I opiekunczosci nie widac.
A przepraszam Ty z ekipy filmowcow ze tak sie denerwujesz I obrzucasz mnie wyzwiskami ?
Ja swoim tekstem pan bialka nie obrazilem wiec skad ta newrwowosc
I zlosliwosci po mom adresem?? Artysto?? rozwiń
Avatar
Gość / 22 lutego 2014 o 15:00

Znam go lepiej od ciebie,typku.I lepiej od ciebie wiem jaki to człowiek.Widzialem tez wczoraj na konferencji,ze cały czas Maciek miał opiekę,wiec siedź wygodnie w fotelu,dłub w nosie,hejtuj na necie-na szczęście i tak jestes nikim i nie masz pojęcia jaka jest historia Maćka i jaki to człowiek.Jestes wrzodem.

Avatar
były uczeń / 22 lutego 2014 o 09:24

Z niecierpliwością będę czekać na film. Zapewne o wielu rzeczach widzowie się nie dowiedzą. Pan Maciek był kiedyś moim wychowawcą i na tyle, ile go zam - mogę się o nim wypowiadać jedynie pozytywnie, począwszy od tego jakim był nauczycielem, a skończywszy na tym, jakim dał się poznać człowiekiem.

Ja zawsze będę mu wdzięczny za pomoc, jaką udzielił osobom (także mnie), które przygotowywał do matury z historii, w trudnym dla siebie okresie... Niewiele osób o tym wie albo pamięta..

Avatar
Dumny / 22 lutego 2014 o 08:23
Znam go lepiej od ciebie,typku.I lepiej od ciebie wiem jaki to człowiek.Widzialem tez wczoraj na konferencji,ze cały czas Maciek miał opiekę,wiec siedź wygodnie w fotelu,dłub w nosie,hejtuj na necie-na szczęście i tak jestes nikim i nie masz pojęcia jaka jest historia Maćka i jaki to człowiek.Jestes wrzodem.
Avatar
Gość / 22 lutego 2014 o 05:36

Gdybyś gnoju znał Maćka Białka to wiedziałbyś, że to nie jest "biedny nauczyciel z biała laską" - głupi gówniarz jesteś i nic nie rozumiesz.

j
Ja tylko obejrzalem filmik dolaczony do materialu I Pan nauczyciel idzie z biala laska z tylu za artystami ktorym juz nie jest potrzebny Bo sie z nim zfotografowali wczesniej
I nie wyglada na szczesliwego wiec moze znasz pan bialka osobiscie ale co w Jego duszy gra niekoniecznie wiesz panie dumny:))
Avatar
dumny / 22 lutego 2014 o 00:04

A Chyra przepity oczy przeciera, z ust my cos zwisa...)
A biedny nauczyciel z biala laska zostawiony Sam sobie
Inni bryluja z dziennikarzami

Gdybyś gnoju znał Maćka Białka to wiedziałbyś, że to nie jest "biedny nauczyciel z biała laską" - głupi gówniarz jesteś i nic nie rozumiesz.

Avatar
Gość / 21 lutego 2014 o 23:39
A Chyra przepity oczy przeciera, z ust my cos zwisa...)
A biedny nauczyciel z biala laska zostawiony Sam sobie
Inni bryluja z dziennikarzami
Avatar
rad / 21 lutego 2014 o 21:47

VIII LO jest przy ul. Słowiczej na Majdanku jeśliby ktoś nie wiedział. Pozdro dla Pana Białka trzymaj się kolego , powodzenia.

Avatar
xyz / 21 lutego 2014 o 21:22

A więc to dlatego dzisiaj rano sprzątali Szkolną! :D Już nie mogę się doczekać zobaczyć szkołę w kinie...

Avatar
iga / 21 lutego 2014 o 20:53

Straż miejska powinna posprzątać Szkolną bo  na samym rogu z Czwartkiem jeden śmietnik ! A tak Lublin wyjdzie na miasto brudasów...

Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Music Mahal - koncert w Graffiti
23 czerwca 2018, 20:00

Music Mahal - koncert w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 20 w klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpi formacja Music Mahal. Grupa będzie promować swój debiutancki krążek.

Śmierć policjanta po odprawie. Policja w żałobie
galeria

Śmierć policjanta po odprawie. Policja w żałobie 7 3

Strony internetowe komend policji w całej Polsce są w czarno-białych barwach. Funkcjonariusze są w żałobie po swoim koledze, aspirancie sztabowym Adamie Pawlaku, który wypadł z okna po odprawie w Świnoujściu

Grubson w Skate Town
24 czerwca 2018, 18:00

Grubson w Skate Town 2 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 24 czerwca o godz. 18 w Skate Town (ul. Krochmalna 13h) wystąpi Grubson. Koncert połączony będzie z meczem polskiej reprezentacji na Mundialu oraz rozpoczęciem wakacji.

Summer Sauna Night w Aqua Lublin
23 czerwca 2018, 21:00

Summer Sauna Night w Aqua Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Saunarium Aqua Lublin (al. Zygmuntowskie 4) zaprasza na Saunową Noc, która odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Święto Roweru w Lubartowie. Organizatorzy spodziewają się 15 tys. uczestników
galeria

Święto Roweru w Lubartowie. Organizatorzy spodziewają się 15 tys. uczestników 0 2

Już w niedzielę 25. Święto Roweru. Zarejestrowało się już kilka tysięcy rowerzystów, którzy chcą wziąć udział w imprezie. Organizatorzy spodziewają się ok. 15 tys. uczestników

Streetball będzie w sobotę rządził Lublinem

Streetball będzie w sobotę rządził Lublinem 0 0

Streetball będzie w sobotę rządził Lublinem. O godz. 10 na parkingu Areny rozpocznie się turniej 3x3 Quest, który jest eliminacją mistrzostw Polski. Wieczorem w tym samym miejscu zaplanowano Nocne Granie, czyli czempionat miasta

MUNDIAL 2018 Serbia – Szwajcaria 1:2. Zabójcza końcówka Helwetów

MUNDIAL 2018 Serbia – Szwajcaria 1:2. Zabójcza końcówka Helwetów 1 0

Po kapitalnym meczu i niezwykle emocjonującej końcówce Szwajcaria pokonała w Kaliningradzie Serbię i jest bardzo bliska awansu do 1/8 finału mistrzostw świata

Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej
23 czerwca 2018, 18:00

Noc św. Jana w Muzeum Wsi Lubelskiej 4 1

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na wspólne świętowanie Nocy św. Jana. 23 czerwca o godz. 18 na terenie Skansenu w sektorze Powiśle odbędzie się ciekawe wydarzenie kulturalne.

Rozpoczęcie wakacji w klubie Radość
23 czerwca 2018, 18:00

Rozpoczęcie wakacji w klubie Radość 0 1

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 18 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) odbędzie się impreza na rozpoczęcie wakacji.

Powiat puławski: Potrafią oszczędzać, zarząd z absolutorium

Powiat puławski: Potrafią oszczędzać, zarząd z absolutorium 5 3

Starosta puławski Witold Popiołek i cały zarząd powiatu w środę otrzymał absolutorium. Radni nie mieli poważniejszych zastrzeżeń, ale nie wszyscy zagłosowali „za”. Część opozycji symbolicznie wstrzymała się od głosu.

Zielny smak Cieleśnicy. Spotkania, inspiracje, przepisy

Zielny smak Cieleśnicy. Spotkania, inspiracje, przepisy 0 0

W Cieleśnicy i Pratulinie odbywa się w ten weekend Święto Ziół. W piątek w pałacu w Cieleśnicy eksperci i zielarze rozmawiają o Ziemi Zielonej Planecie. W sobotę w Pratulinie czekają na was wykłady, występy muzyczne i stoiska z produktami ziołowymi zakończone puszczaniem wianków na Bugu. A w niedzielę w ogrodach i zielnikach cieleśnickiego pałacu odbędzie się wspólne gotowanie

„Dyrekcja”. Klimatyczne miasto w mieście. Reportaż o niezwykłym osiedlu
galeria

„Dyrekcja”. Klimatyczne miasto w mieście. Reportaż o niezwykłym osiedlu 1 1

Zapomniana i zaniedbana sprawa. 112 gmachów wartości z górą 20 mln zł stoi pustką i niszczeje. Martwe miasto o 22 ulicach... Niedokończone gmachy – mieszkaniem dla puszczyków.

Województwo lubelskie kupuje 11 pociągów. Z klimatyzacją, ładowarkami i WiFi

Województwo lubelskie kupuje 11 pociągów. Z klimatyzacją, ładowarkami i WiFi 44 8

11 nowych pociągów elektrycznych zamawia samorząd województwa lubelskiego. To już drugie podejście do tego zakupu - za pierwszym razem przetarg unieważniono, bo oferowane pojazdy były zbyt drogie.

Asian Street Food Festiwal w Radości
23 czerwca 2018, 12:00

Asian Street Food Festiwal w Radości 5 1

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 23 czerwca o godz. 12 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) rozpocznie się Asian Street Food Festiwal, czyli impreza dla miłośników azjatyckiej kuchni ulicznej.

Taito w Stars Disco Club
23 czerwca 2018, 21:00

Taito w Stars Disco Club 0 0

W sobotę, 23 czerwca o godz. 21 w klubie Stars Disco (Krakowskie Przedmieście 40) wystąpi popularny Taito.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!