niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Lublin

Topola po Baobabie na placu Litewskim? "Sprawa jest bardzo trudna"

Dodano: 5 maja 2017, 06:35
Autor: Dominik Smaga

Rozważania dotyczą nie tylko tego czy Baobab wyciąć, ale i tego czym powinien być zastąpiony
Rozważania dotyczą nie tylko tego czy Baobab wyciąć, ale i tego czym powinien być zastąpiony (fot. Maciej Kaczanowski)

Sprawa jest bardzo trudna – mówi wojewódzki konserwator zabytków, który musi zdecydować czy zamierający Baobab może zostać wycięty, a jeśli tak, to co może zająć jego miejsce. Okazuje się, że wcale nie musi to być dąb, za którym opowiada się Ratusz.

O zezwolenie na wycięcie Baobabu stara się lubelski Urząd Miasta. Wniosek złożył po tym, jak eksperci ocenili, że drzewo jest w katastrofalnym stanie i zagraża bezpieczeństwu ludzi, bo jest niestabilne i w każdej chwili może się przewrócić. Topola została niedawno skreślona z listy pomników przyrody. O tym, czy będzie usunięta również z pl. Litewskiego, przesądzić ma wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski.

Na decyzję trzeba będzie jeszcze poczekać. – Potrzebuję jeszcze paru dni do namysłu – przyznaje Kopciowski. – Sprawa jest bardzo trudna. Są cztery ekspertyzy i każda z nich podkreśla, że drzewo jest w bardzo złym stanie i żeby plac uczynić bezpiecznym, to trzeba je wyciąć. Z drugiej strony są wątki historyczne i patriotyczne, które też trzeba brać pod uwagę.
Jednym z kilku pomysłów podsuwanych konserwatorowi jest pozostawienie fragmentu pnia, w którego pustym wnętrzu miałoby być posadzone nowe drzewo.

Inna podpowiedź to ustabilizowanie pnia specjalnym rusztem, by topola mogła umrzeć stojąc. Proponuje to Euzebiusz Maj, emerytowany pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. W liście otwartym podkreśla, że topola to ewenement w skali kraju, bo ma zaszyfrowaną symbolikę i nieprzypadkowo posadzono ją przy cerkwi postrzeganej jako symbol zaborcy: – Miała być duchowym wsparciem miedzy innymi dla czarnych procesji kobiet protestujących biernie przeciwko systemowym represjom zaborcy i akcjom rusyfikacyjnym po stłumieniu powstania styczniowego.

Rozważania dotyczą nie tylko tego czy Baobab wyciąć, ale i tego czym powinien być zastąpiony. Ratusz chce w miejscu topoli posadzić dąb. – To będzie kilkudziesięcioletnie drzewo, specjalnie przygotowywane do przesadzenia – oznajmiła na początku marca Hanna Pawlikowska, miejski architekt zieleni.

Sęk w tym, że dąb nie wszystkim tu pasuje. – Są sugestie, by była to jednak topola czarna, co byłoby jakimś nawiązaniem do przeszłości, o której pisze pan Euzebiusz Maj – mówi Kopciowski. – Padają różne sugestie, a decyzję muszę podjąć ja. I jakąkolwiek decyzję podejmę, będzie ona dyskutowana przez tę czy inną stronę.

Użytkownik niezarejestrowany
kol90
Użytkownik niezarejestrowany
(66) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (6 maja 2017 o 13:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jasne Nowa Topola Czarna.
Rozwiń
kol90
kol90 (5 maja 2017 o 22:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy to jest jedyny baobab na tym placu ? Bo mo sie wydaje że jest tam tych topol czrnych więcej od stroby ulicy 3 Maja.
Rozwiń
Gość
Gość (5 maja 2017 o 18:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kurde, tylko nie znowu topolę!!! To już lepiej posadzić jakiegoś świerka np. srebrnego czy serbskiego, to w zimie przy okazji świąt zastąpi ten durny komercyjny i obrzydliwy sztuczny stożek (taka duża amerykańska czapeczka urodzinowa), tę pseudo choinkę, która co roku stoi na placu Łokietka.
Rozwiń
Gość
Gość (5 maja 2017 o 17:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale sklepienie betonowe za grube miliony, zapłacą kary za nieterminowe wykonanie??
Rozwiń
abc
abc (5 maja 2017 o 16:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pierd|olicie się z tym drzewem jak z dzieckiem. Jak spadnie komuś na łeb, to dopiero zacznie się poszukiwanie winnych i zwalanie winy na kolegę. Stado baranów niepotrafiących podjąć jednej, małej decyzji.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (66)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!