sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Trumna czy urna? Coraz częściej urna. Zbudują piąte kolumbarium w Lublinie

Dodano: 4 listopada 2016, 20:04

W kolumbariach na cmentarzu przy ul. Białej w Lublinie praktycznie miejsc już nie ma
W kolumbariach na cmentarzu przy ul. Białej w Lublinie praktycznie miejsc już nie ma

Zainteresowanie kremacją jest tak duże, że Regionalne Stowarzyszenie Zwolenników Kremacji będzie budować w Lublinie kolejne – piąte już kolumbarium

W kolumbariach na cmentarzu przy ul. Białej w Lublinie praktycznie miejsc już nie ma – przyznaje Edward Balawejder, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Zwolenników Kremacji.

Zainteresowanie kremacją rośnie. – Zwłaszcza w ostatnim czasie – podkreśla Balawejder. – Tego typu pochówkiem interesują się nie tylko osoby starsze. Również młodzi nabywają nisze robiąc ekshumacje swoich rodziców czy dziadków.

RSZK planuje budowę kolejnego w mieście kolumbarium. Ma stanąć na terenie cmentarza parafialnego parafii p.w. św. Agnieszki. – Projekt jest w przygotowaniu. Zajmuje się tym biuro projektowe – informuje Janina-Anna Kiełbińska, sekretarz RSZK w Lublinie. – Kolumbarium miałoby stanąć niedaleko wejścia na cmentarz przy ul. Kalinowszczyzna.

– Planujemy w nim około 100 nisz – dodaje prezes Balawejder. – W jednej niszy można umieść nawet cztery urny.

Miasto również planuje budowę kolumbarium – na cmentarzu na Majdanku. – Decyzje w tej sprawie zapadną prawdopodobnie w przyszłym roku – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego Urzędu Miasta w Lublinie.

Koszt tradycyjnego pogrzebu w porównaniu z kosztem pogrzebu z urną jest porównywalny. – Jeśli ktoś ma już wykupiony grób czy niszę w kolumbarium to tak naprawdę cena zależy od urny czy trumny, którą wybierze rodzina – przyznaje przedstawiciel jednego z zakładów pogrzebowych w Lublinie. 

Pod koniec października b.r. na konferencji w biurze prasowym Stolicy Apostolskiej została zaprezentowana Instrukcja Kongregacji Doktryny Wiary dotycząca pochówku ciał zmarłych i przechowywania prochów w przypadku kremacji.

Dokument publikuje na swojej stronie lubelska kuria. „Kościół nadal preferuje pochówek ciał, jako że w ten sposób okazuje się większy szacunek zmarłym; kremacja jednak nie jest zakazana, (…) chyba że została wybrana z powodów sprzecznych z nauką chrześcijańską” – czytamy w nim.

W instrukcji jest też mowa o tym, że „prochy zmarłego muszą być przechowywane na cmentarzu, w kościele albo na terenie przeznaczonym na ten cel przez odpowiednie władze kościelne.”.

Na przechowywanie prochów do domach Kościół się nie godzi. „Nie należy zezwalać na rozrzucanie prochów w powietrzu, na ziemi lub w wodzie, ani też na przerabianie kremowanych prochów na pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty” – czytamy w instrukcji.

– Ludzie bardzo często nas pytają o możliwość rozsypania prochów. Chcą to zrobić nad zalewem, w górach, w lesie czy w ogródku – przyznaje Janina-Anna Kiełbińska sekretarz RSZK w Lublinie. – Są też osoby, które chcą urnę z prochami przechowywać w domu. Ale w naszym kraju na to zgody nie ma.
Na największym po tej stronie Wisły cmentarzu – przy Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie w ciągu 9 miesięcy b.r. roku odbyło się 1102 pogrzeby, w tym 240 z urną.

Czytaj więcej o: Lublin kremacja
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
pomocna_dłoń
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 września 2017 o 11:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Też bardziej odpowiada mi taka forma żegnania bliskich. Mój dziadek był niewierzący i ceremonia odbyła się w krematorium Hades tam gdzie spopielili jego ciało. Brak obecności księdza zadziałał na plus gdyż nasze relacje rodzinne się zacieśniły.
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2017 o 11:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zakład Hades w Białej Podlaskiej jest w posiadaniu krematorium więc jeszcze bliżej. Zauważyłam że coraz więcej osób decyduje się na taką metodę, mam nadzieję że to nie przez to że jest taniej...
Rozwiń
pomocna_dłoń
pomocna_dłoń (13 grudnia 2016 o 07:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Tyle że dwie najbliższe spopielarnie zwłok znajdują się w odległości około 165 - 170 kilometrów od Lublina (w Warszawie i w Rzeszowie). Lublin to największe polskie miasto po prawej stronie Wisły i jednocześnie najbardziej zacofane w tych sprawach.
Przecież w Białej jest krematorium? Przy Jana Pawła w Hadesie mają to w ofercie więc zawsze jest jakaś dodatkowa alternatywa. 
Rozwiń
Piotr
Piotr (6 listopada 2016 o 18:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uściślam: najbliższe krematorium jest w Stalowej Woli, czyli ok. 100 km stąd. Oczywiście, to nadal daleko. Myślę, że w Lublinie zakład taki powstanie w ramach nowego cmentarza na Poligonowej.
Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2016 o 20:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tyle że dwie najbliższe spopielarnie zwłok znajdują się w odległości około 165 - 170 kilometrów od Lublina (w Warszawie i w Rzeszowie). Lublin to największe polskie miasto po prawej stronie Wisły i jednocześnie najbardziej zacofane w tych sprawach.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!