niedziela, 20 sierpnia 2017 r.

Lublin

Trumna czy urna? Coraz częściej urna. Zbudują piąte kolumbarium w Lublinie

Dodano: 4 listopada 2016, 20:04

W kolumbariach na cmentarzu przy ul. Białej w Lublinie praktycznie miejsc już nie ma
W kolumbariach na cmentarzu przy ul. Białej w Lublinie praktycznie miejsc już nie ma

Zainteresowanie kremacją jest tak duże, że Regionalne Stowarzyszenie Zwolenników Kremacji będzie budować w Lublinie kolejne – piąte już kolumbarium

W kolumbariach na cmentarzu przy ul. Białej w Lublinie praktycznie miejsc już nie ma – przyznaje Edward Balawejder, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Zwolenników Kremacji.

Zainteresowanie kremacją rośnie. – Zwłaszcza w ostatnim czasie – podkreśla Balawejder. – Tego typu pochówkiem interesują się nie tylko osoby starsze. Również młodzi nabywają nisze robiąc ekshumacje swoich rodziców czy dziadków.

RSZK planuje budowę kolejnego w mieście kolumbarium. Ma stanąć na terenie cmentarza parafialnego parafii p.w. św. Agnieszki. – Projekt jest w przygotowaniu. Zajmuje się tym biuro projektowe – informuje Janina-Anna Kiełbińska, sekretarz RSZK w Lublinie. – Kolumbarium miałoby stanąć niedaleko wejścia na cmentarz przy ul. Kalinowszczyzna.

– Planujemy w nim około 100 nisz – dodaje prezes Balawejder. – W jednej niszy można umieść nawet cztery urny.

Miasto również planuje budowę kolumbarium – na cmentarzu na Majdanku. – Decyzje w tej sprawie zapadną prawdopodobnie w przyszłym roku – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego Urzędu Miasta w Lublinie.

Koszt tradycyjnego pogrzebu w porównaniu z kosztem pogrzebu z urną jest porównywalny. – Jeśli ktoś ma już wykupiony grób czy niszę w kolumbarium to tak naprawdę cena zależy od urny czy trumny, którą wybierze rodzina – przyznaje przedstawiciel jednego z zakładów pogrzebowych w Lublinie. 

Pod koniec października b.r. na konferencji w biurze prasowym Stolicy Apostolskiej została zaprezentowana Instrukcja Kongregacji Doktryny Wiary dotycząca pochówku ciał zmarłych i przechowywania prochów w przypadku kremacji.

Dokument publikuje na swojej stronie lubelska kuria. „Kościół nadal preferuje pochówek ciał, jako że w ten sposób okazuje się większy szacunek zmarłym; kremacja jednak nie jest zakazana, (…) chyba że została wybrana z powodów sprzecznych z nauką chrześcijańską” – czytamy w nim.

W instrukcji jest też mowa o tym, że „prochy zmarłego muszą być przechowywane na cmentarzu, w kościele albo na terenie przeznaczonym na ten cel przez odpowiednie władze kościelne.”.

Na przechowywanie prochów do domach Kościół się nie godzi. „Nie należy zezwalać na rozrzucanie prochów w powietrzu, na ziemi lub w wodzie, ani też na przerabianie kremowanych prochów na pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty” – czytamy w instrukcji.

– Ludzie bardzo często nas pytają o możliwość rozsypania prochów. Chcą to zrobić nad zalewem, w górach, w lesie czy w ogródku – przyznaje Janina-Anna Kiełbińska sekretarz RSZK w Lublinie. – Są też osoby, które chcą urnę z prochami przechowywać w domu. Ale w naszym kraju na to zgody nie ma.
Na największym po tej stronie Wisły cmentarzu – przy Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie w ciągu 9 miesięcy b.r. roku odbyło się 1102 pogrzeby, w tym 240 z urną.

Czytaj więcej o: Lublin kremacja
Użytkownik niezarejestrowany
pomocna_dłoń
Piotr
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (27 lipca 2017 o 11:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zakład Hades w Białej Podlaskiej jest w posiadaniu krematorium więc jeszcze bliżej. Zauważyłam że coraz więcej osób decyduje się na taką metodę, mam nadzieję że to nie przez to że jest taniej...
Rozwiń
pomocna_dłoń
pomocna_dłoń (13 grudnia 2016 o 07:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Tyle że dwie najbliższe spopielarnie zwłok znajdują się w odległości około 165 - 170 kilometrów od Lublina (w Warszawie i w Rzeszowie). Lublin to największe polskie miasto po prawej stronie Wisły i jednocześnie najbardziej zacofane w tych sprawach.
Przecież w Białej jest krematorium? Przy Jana Pawła w Hadesie mają to w ofercie więc zawsze jest jakaś dodatkowa alternatywa. 
Rozwiń
Piotr
Piotr (6 listopada 2016 o 18:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uściślam: najbliższe krematorium jest w Stalowej Woli, czyli ok. 100 km stąd. Oczywiście, to nadal daleko. Myślę, że w Lublinie zakład taki powstanie w ramach nowego cmentarza na Poligonowej.
Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2016 o 20:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tyle że dwie najbliższe spopielarnie zwłok znajdują się w odległości około 165 - 170 kilometrów od Lublina (w Warszawie i w Rzeszowie). Lublin to największe polskie miasto po prawej stronie Wisły i jednocześnie najbardziej zacofane w tych sprawach.
Rozwiń
Gość
Gość (5 listopada 2016 o 11:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polacy w koncu idą po rozum do głowy i wychodza z sredniowiecznego sposobu myslenia. Zamiast zajmowac kolejne kilometry pod cmentarze i zatruwać srodowisko, można to zrobic w cywilizowany sposób, zreszta jak tysiące juz lat temu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!